Dlaczego sterylizacja


Sterylizacja i kastracja są uważane za najskuteczniejsze metody ograniczenia liczby niechcianych psów i kotów. I choć to zabiegi chirurgiczne, nie sprawiają zwierzętom bólu

Antykoncepcja hormonalna
To inna metoda, prowadząca do zmniejszenia populacji zwierząt. Polega ona na regularnym podawaniu pupilowi środków hormonalnych. Metoda ta ma tyleż zwolenników, co przeciwników, zarówno wśród właścicieli zwierząt jak i lekarzy weterynarii.

ZALETY
– Prostota zabiegu (zastrzyki, tabletki)
– Szybki efekt (zatrzymanie rui)
– Suka nie brudzi krwią
– W przypadku kotek zatrzymanie tzw. „marcowania”
– Brak zainteresowania przygodnych samców

WADY
– Konieczna regularność podawania leku
– Możliwość nieodwracalnego zatrzymania rui
– Możliwość wystąpienia zaburzeń hormonalnych (kłopoty
dermatologiczne, symetryczne łysienie, nadwaga)
– Możliwość wystąpienia ropomacicza wymagającego zabiegu sterylizacji

Antykoncepcja hormonalna wydaje się być metodą jedynie doraźną i przejściową. Jedynie bardzo systematyczne podawanie środków hormonalnych przynosi oczekiwany efekt. Brak systematyczności bardzo szybko prowadzi do ropomacicza, które kończy się usunięciem macicy i jajników.

Sterylizacja, czyli usunięcie macicy i jajników (ovariohysterectomia)
Jest to jedyna metoda zalecana i lansowana przez wszystkie światowe organizacje związane z ochroną zwierząt. Poleca ją np. Światowe Towarzystwo Ochrony Zwierząt (WSPA), które jest międzynarodową organizacją do spraw ochrony zwierząt i posiada status ciała doradczego ONZ i status obserwatora w Radzie Europy. Niektóre kraje zachodnie promują tzw. „wczesną sterylizację” tj. sterylizację samic w wieku 3-6 miesięcy, a więc jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej. W Polsce wykonanie zabiegu zaleca się najczęściej dopiero po zakończeniu dojrzewania płciowego i fizycznego, motywując to możliwością wystąpienia wielu zaburzeń, np. hormonalnych i wzrostu. Równie duży nacisk organizacje kładą na kastrację samców, co również w znaczący (choć może mniej istotny) sposób wpływa na obniżenie populacji zwierząt.

ZALETY
– Znaczny spadek agresywności zwierząt
– Praktycznie całkowity brak ucieczek psów za sukami mającymi cieczkę.
– Prostota i rutynowość wykonania sterylizacji i kastracji
– Profilaktyka procesów nowotworowych układu rozrodczego samic i samców
– Profilaktyka procesów nowotworowych gruczołu mlekowego samic
– W przypadku kocurów eliminacja nieprzyjemnego zapachu moczu

WADY
– Możliwość wystąpienia zaburzeń hormonalnych (łysinki, skłonność do tycia).
– Częsta zmiana charakteru zwierzęcia na tzw. „kanapowca”
– Konieczność podawania niskokalorycznej diety
– Możliwość wystąpienia u kilku procent operowanych samic tzw.
„efektu nietrzymania moczu”

Kastracja (castratio, orchiectomia)
Jest chirurgicznym zabiegiem mającym na celu usunięcie jąder. Wskazaniami do wykonania zabiegu, oprócz ograniczenia populacji, są m. in. procesy nowotworowe jąder i prostaty, nawracające i nieuleczalne zapalenia jąder, zaburzenia hormonalne. Zabieg, znany od tysiącleci, jest prosty w wykonaniu i raczej nie występują po nim powikłania.

Wokół tematu sterylizacji i kastracji narosło przez lata wiele mitów. Niesłusznie np. uważa się, że suka przynajmniej raz powinna mieć potomstwo, gdyż dopiero wtedy jest prawidłowo rozwinięta. Drugim nieprawdziwym twierdzeniem jest to, że zwierzęta po sterylizacji i kastracji muszą utyć. Prawdą jest natomiast, że należy dawać im odpowiednią karmę dla kastratów, ponieważ zmienia im się charakter, mniej się ruszają, a co za tym idzie spalają mniejsze ilości energii.
Uważa się także, że zwierzęta po sterylizacji i kastracji są bardziej podatne na choroby i krócej żyją. To też nie jest prawda. Statystyki wskazują, że zwierzęta te żyją przeciętnie dłużej o 2-3 lata od tych, które nie zostały poddane zabiegowi.

W wielu krajach od lat przyjęte jest, że zwierzę oddawane ze schroniska nowemu właścicielowi jest już wysterylizowane. Dzięki sterylizacji oszczędza się dodatkowo, i to wcale niemałe pieniądze, przeznaczane na wyłapywanie, przechowywanie i leczenie bezpańskich zwierząt. Jedną z metod promocji sterylizacji zwierząt jest np. bardzo znaczne obniżenie podatku, jeśli zwierzę zostało poddane takiemu zabiegowi.
W Polsce w kilku schroniskach też sterylizuje się zwierzęta przed oddaniem ich nowemu właścicielowi.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments