Jak karmić małego psa? Oto kilka ważnych wskazówek!

fot. Shutterstock

Czy malutkie czworonogi naprawdę potrzebują specjalnej diety? Jak karmić małego psa, by zadbać o wszystkie jego potrzeby?

Małe psiaki zyskują ostatnio coraz większą popularność wśród opiekunów zwierząt. Niewielkie rozmiary sprawiają, że miniaturowe psiaki bez problemu odnajdą się nawet w małej kawalerce w środku miasta. Takie czworonogi zazwyczaj nadają się także dla osób, które nie mają zbyt dużej wiedzy o psach lub czasu na kilometrowe spacery. Preferowane są także przez rodziny z dziećmi.

Wielu opiekunów miniaturowych psów podkreśla często, że ich czworonożne pociechy różnią się znacznie od większych psów – także ze względu na potrzeby żywieniowe. Takie stwierdzenia podtrzymywane są także przez producentów karm, którzy tworzą specjalistyczne formuły przeznaczone dla psiaków małych ras. Ile jest w tym prawdy? Jak karmić małego psa, by cieszył się zdrowiem i towarzyszył nam przez wiele lat?

Jaką karmę wybrać dla małego psa?

Mimo swych malutkich rozmiarów, psy ras miniaturowych to wciąż bliscy krewni wilka! Do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania ich organizmy potrzebują odpowiedniej dawki białka zwierzęcego i tłuszczu – tak jak każde inne psy. Dlatego przy wyborze karmy dla małego czworonoga powinniśmy zwrócić uwagę głównie na jej skład. Szukajmy wysokiej jakości produktów o dużej zawartości mięsa i jak najmniejszej ilości węglowodanów. Nie dajmy się też zwieść mitom o przebiałczeniu – nieistniejącej chorobie, która miałaby być wywołana zbyt dużą ilością mięsa. Zdrowemu psiakowi, nawet temu najmniejszemu, nie należy ograniczać ilości białka w diecie. Takie zmiany w żywieniu mogą być stosowane wyłącznie w przypadku chorych psów, na wyraźne polecenie lekarza weterynarii!

Jak karmić małego psa
fot. Shutterstock

Wielu producentów suchych karm ma w swojej ofercie produkty dla małych ras. Mają one nie tylko mniejsze opakowania i granulki – ich skład także ma odzwierciedlać specjalne potrzeby psich miniaturek. Karmy takie opisywane są często na etykiecie określeniami „small breed” czy „dla psów małych ras”. Jednak jeśli dokładnie przyjrzymy się liście składników, możemy zauważyć, że w większości przypadków skład ten nie różni się od składu pozostałych produktów danej firmy! O ile kupowanie małych opakowań karmy jest wskazane w przypadku małych psów, o tyle kierowanie się wyłącznie nazwą produktu nie będzie dobrym posunięciem. Również przy wyborze wielkości granulek powinniśmy uwzględniać potrzeby naszego zwierzaka. Niektóre malutkie psiaki doskonale radzą sobie z większymi chrupkami, za to zbyt małymi mogą się zadławić!

Maltańczyka, chihuahuę, pomeraniana i każdego małego psa możemy karmić nie tylko suchą karmą. Miniaturowe pieski nie jedzą zbyt dużo – karmienie ich nawet najlepszą mokrą karmą nie obciąży znacznie naszego portfela. Taki sposób żywienia ma wiele zalet, zaczynając od mniejszej ilości konserwantów, a kończąc na wyjątkowej smakowitości. Tu również nie musimy ograniczać się do karm „dla małych psów” – powinniśmy wybierać karmy o dużej zawartości mięsa i jak najmniejszym dodatku węglowodanów.

Przejdź na następną stronę i czytaj dalej!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments