Jak przygotować sukę do sterylizacji?


Jeśli suka ma rozregulowany cykl lub nie jesteśmy pewni, czy wkrótce będzie miała cieczkę, powinna dostać zastrzyk hormonalny blokujący cykl.

Po 3-4 tygodniach można przystąpić do sterylizacji. Chodzi o to, aby mieć pewność, że macica i jajniki będą w stanie spoczynku. Gwarantuje to mniej obfite krwawienie podczas zabiegu, a i cięcie może być wtedy mniejsze.
Przed operacją zarówno suka, jak i pies muszą zostać przegłodzone przez co najmniej 12 godzin. Niweluje to odruch wymiotny i zmniejsza tym samym ryzyko związane z podaniem narkozy. Warto także zrobić badania krwi, czyli morfologię i biochemię z uwzględnieniem prób wątrobowych, profilu nerkowego, poziomu glukozy. W wypadku suk mających guzy gruczołów mlekowych wskazane jest prześwietlenie klatki piersiowej – aby się upewnić, czy nie ma przerzutów do płuc (jeśli nie ma, zabieg można wykonać, usuwając jednocześnie gruczoły mlekowe zaatakowane przez nowotwór).
W zasadzie – jak przed każdą operacją – powinno się także zbadać serce poprzez osłuchiwanie, badanie EKG i echo serca. Oznacza to oczywiście dodatkowy koszt, toteż nie zawsze się te badania wykonuje. Nawet jednak jeśli lekarz ich sam nie zleci, można o nie poprosić.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments