Jaskra u psa – jak ją leczyć, by uchronić psa przed ślepotą?

Jaskra to poważna choroba oczu, której przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie wewnątrzgałkowe, spowodowane wzrostem objętości cieczy wodnistej w komorach oka. Prowadzi do niszczenia komórek siatkówki i nerwu wzrokowego, a nieleczona – do ślepoty.

Jaskra – objawy i leczenie

Choroba długo nie daje objawów. Kiedy już wystąpią (zwykle najpierw w jednym oku), zwierzę pokazuje, że odczuwa ból: mruży oko, trze je łapami, ociera o przedmioty. Występuje łzawienie, zaczerwienienie oka i opuchlizna powiek.

Niektóre rasy mają szczególne predyspozycje do jaskry:

Do badania ciśnienia wewnątrzgałkowego służą urządzenia zwane tonometrami. Najprostsze z nich nie wymaga nawet znieczulenia, a pomiar trwa zaledwie ułamki sekundy. Warto też zrobić tzw. gonioskopię.

Jaskra jest nieuleczalna, można jednak spowolnić jej rozwój. Stosuje się leczenie farmakologiczne, których celem jest zmniejszenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, zabiegi laserowe i chirurgiczne. Istotne jest, by jak najszybciej postawić prawidłową diagnozę. Nieleczona choroba może doprowadzić nawet do usunięcie całych gałek ocznych.

Warto sprawdzać oczy psa i nie bagatelizować żadnych objawów. Umożliwi to na wcześniejsze wykrycie jaskry i zastosowanie odpowiedniego leczenia.