Jak sobie radzić z linieniem u białego psa?

fot. Shutterstock

Okres linienia nie cieszy chyba żadnego psiego opiekuna – to właśnie wtedy kępki sierści zaczynają latać po dopiero co odkurzonym mieszkaniu, a drobne igiełki wbijają się w praktycznie każdy materiał. W przypadku białych psów sprawa jest często o wiele bardziej frustrująca, bo sierść jest też bardziej zauważalna na ciemnych (albo po prostu innych niż białe) ubraniach.

Linienie u białego psa może być bardziej frustrujące niż utrata sierści u czworonoga z innym umaszczeniem. Dlatego też, choć białe psy są często podziwiane i uważane za bardzo ładne czy przyciągające wzrok, to właśnie linienie wstrzymuje ludzi przed ich adopcją czy zakupem. Gdy jednak mamy już białego czworonoga pod swoim dachem, nie pozostaje nam nim innego niż poradzić sobie z jego linieniem.

Dlaczego pies linieje?

Sprawa jest prosta: pies linieje, bo wymienia starą, martwą sierść na nową. Zazwyczaj najbardziej uciążliwe dla opiekunów jest linienie sezonowe, które pojawia się przy naszym klimacie dwa razy do roku. W tym okresie sierść wymieniana jest po prostu na dopasowaną do nadchodzących warunków pogodowych.

Okres linienia u różnych ras trwa od 4 do 6 tygodni. Jeśli weźmiemy pod uwagę tylko czas intensywnego usuwania martwego włosa. Oczywiście, można go nieco przyspieszyć, intensywnie wyczesując sierść. Różnice w długości czasu linienia zależą od różnych czynników, takich jak: rasa, rodzaj sierści czy miejsce zamieszkania. Z tego powodu linienie nawet u białych psów będzie się różnić, gdy weźmiemy pod uwagę białego maltańczyka, szorstkowłosego parson russell terriera, gładkowłosego boksera czy długowłosego samojeda.

pies pod kołdrą
fot. Shutterstock

Linienie u białego psa – na co zwrócić uwagę?

Jak zostało wspomniane przed chwilą, rodzaj włosa ma wpływ na proces linienia. Najintensywniej tracą włos te psy, które mają go najwięcej. Jak będzie wyglądała utrata włosa u wspomnianych ras? Oto krótkie zestawienie:

  • samojed ma warstwę okrywową sierści oraz podszerstek, będzie więc liniał najbardziej intensywnie; w jego przypadku mowa o wychodzących kępach sierści, które dają wrażenie nieregularnego włosa u psa;
  • maltańczyk ma tzw. włos, dlatego u niego linienie będzie praktycznie niezauważalne; istotne jest tylko regularne wyczesywanie, kąpanie psa oraz dbanie o skracanie rosnącego włosa;
  • szorstkowłosy parson russell terrier wymaga tzw. trymowania, czyli mechanicznego usuwania martwej sierści, która wygląda na przerośnięte kołtuny – jeśli o to zadbamy, ograniczymy znacznie ilość sierści w naszym otoczeniu;
  • gładkowłosy bokser nie posiada podszerstka, a jedynie cienką warstwę sierści, która wypada i wbija się w ubrania niczym małe igiełki; tutaj pomoże jedynie wyczesywanie.

Linienie u białego psa – względy estetyczne

Jak już ustaliliśmy, największym problemem jest fakt, że białą, martwą sierść doskonale widać zarówno na tapicerkach mebli, jak również w samochodzie, na ubraniach czy nawet psich akcesoriach. Oto kilka rad, jak zadbać o psa, a jednocześnie – o względy estetyczne:

1. Podczas intensywnej wymiany sierści, zwłaszcza w przypadku psów z podszerstkiem, warto zadbać o regularne czesanie. Jest ono istotne nie tylko po to, aby ograniczyć ilość wypadającej sierści w otoczeniu, ale również dlatego, że martwe kępki sierści znacznie utrudniają dostęp powietrza do skóry, co może prowadzić do świądu i infekcji.

2. W przypadku czworonogów, u których utrata sierści jest bardzo intensywna, warto zastosować odpowiednie kosmetyki. Kąpiel w szamponie ułatwiającym usuwanie martwego włosa pozwoli szybciej usunąć duże jego ilości przy jednym czesaniu, a przy tym da ulgę skórze.

3. Gdy większość martwego włosa wypadnie, możemy zacząć stosować u psa suplementy wspierające wzrost nowej sierści. W ten sposób nawet najbardziej puchate rasy szybciej dojdą do pierwotnego wyglądu.

Choć wiedza o psim linieniu pozwoli nam ograniczyć nieco ilość białego włosa fruwającego w tym czasie po domu, to nie wyeliminuje go całkowicie. Z tego powodu polecam w tym okresie częściej odkurzać, myć podłogi i zainwestować w sporo rolek do czyszczenia ubrań!

Autor: Biały Jack
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments