Psia antykoncepcja

fot. Shutterstock

Czy jest różnica między kastracją i sterylizacją a trzebieniem?

Przyjęło się, że mianem kastracji określa się trzebienie samca (usunięcie jąder), zaś mianem sterylizacji – usunięcie macicy i jajników u samicy. Można jednak spotkać się z określeniami „sterylizacja psa” bądź „kastracja suki”. Choć bywają stosowane zamiennie, oznaczają to samo: pozbawienie samca lub samicy możliwości rozrodczych poprzez interwencję chirurgiczną.

Przez wiele lat próbowano różnych zabiegów chirurgicznych, mających rozwiązać ten problem. Samcom podwiązywano np. nasieniowody. Zabieg taki rozwiązywał tylko jeden – choć zasadniczy – problem: czynił psa bezpłodnym. Nie niwelował jednak agresywności, zapędów pseudokopulacyjnych, chęci ucieczek za sukami w cieczce, nie zapobiegał też procesom nowotworowym jąder i gruczołu krokowego. Z tego też powodu z czasem zrezygnowano z tej techniki na rzecz całkowitego usuwania jąder.

Podobnie rzecz wyglądała w przypadku samic: podwiązywanie jajowodów czyniło sukę jedynie bezpłodną. Cały cykl płciowy przebiegał jednak bez zmian. Wiązało się to z wszelkimi uciążliwościami wynikającymi z cieczki, takimi jak krwawienie czy zainteresowanie samców. Podwiązywanie jajników nie zapobiegało też nowotworom jajników, macicy czy sutków.

Inna metoda antykoncepcji polegała na usunięciu jajników, lecz pozostawieniu macicy, co często powodowało procesy patologiczne w tym organie. Dlatego obecnie zaleca się całkowite usunięcie macicy i jajników.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments