Duże rasy psów zyskują popularność. Które są na topie?

author-avatar.svg

Dorota Jastrzębowska

Ten tekst przeczytasz w 3 minuty

Popyt na większe psy wzrósł podczas pandemii – wynika z danych opublikowanych przez Kennel Club. Które duże rasy psów wróciły do gry?

duże rasy psów

fot. Shutterstock

I co z tego, że duże psy zajmują więcej miejsca na sofie? Brytyjczycy na to gwiżdżą i zakochują się w majestatycznych pirenejskich psach górskich, żywiołowych seterach angielskich czy wytwornych owczarkach staroangielskich. Spośród 10 ras zyskujących na popularności, aż sześć to duże rasy psów.

Wielki powrót setera angielskiego

Prym wiedzie seter angielski. Szczenięta tej rasy Brytyjczycy kupowali podczas pandemii ponad dwukrotnie częściej niż wcześniej, podczas gdy u nas wciąż widuje się raczej setery irlandzkie. Setery zdecydowanie zasługują na docenienie ich w roli psów rodzinnych. Są przyjacielskie (na stróży się nie nadają), wesołe, energiczne, a zsocjalizowane od szczeniaka z dziećmi stają się ich wspaniałymi kompanami zabaw. Choć sporych rozmiarów, dzięki swojej wielkiej urodzie nie odstraszają, łatwiej więc zabierać je z sobą w skupiska ludzi. Trzeba jednak pamiętać o ich myśliwskiej naturze i zapewnić im dużo ruchu oraz pilnować ich na spacerach.

seter angielski

Docenione owczarki

Seter angielski nie jest prawdziwym olbrzymem, ale pirenejskie psy górskie, które mogą ważyć nawet 60 kg i do złudzenia przypominają nasze owczarki podhalańskie, też zyskały na popularności. To psy bardzo opiekuńcze i zrównoważone, lecz dość uparte i niełatwe do szkolenia. Dlatego poleca się je raczej doświadczonym opiekunom. Spośród owczarków znaczny wzrost zainteresowania odnotowały również owczarki staroangielskie (bobtaile). Tę rasę można z kolei śmiało polecić nawet na pierwszego psa w życiu. Mimo dużych gabarytów (do 50 kg) bobtaile łatwo podporządkowują się opiekunowi i zazwyczaj nie przejawiają agresji. Długo zachowują młodzieńczą żywiołowość, dzięki czemu mogą być wymarzonymi towarzyszami dzieci. Trzeba jednak mieć świadomość, że efektowna szata bobtaila wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Na codzienne czesanie tego owczarka trzeba przeznaczyć co najmniej pół godziny.

„Cieszymy się, że niektóre spośród naszych ras rodzimych, takie jak owczarek staroangielski i seter angielski, odnotowały największy wzrost popularności w ciągu ostatniego roku” – mówił „The Telegraph” Bill Lambert, rzecznik Kennel Club.

pirenejski pies górski"
pirenejski pies górski fot. Shutterstock
owczarek staroangielski"
pirenejski pies górski fot. Shutterstock

Duże rasy psów: od chow chow do akity

Większą popularnością niż do tej pory cieszą się także sznaucery olbrzymy, akitychow chow. Te ostatnie trudno wprawdzie zaliczyć do brytanów (największe samce ważą do 32 kg), lecz przez imponującą szatę wydają się całkiem spore. Mogą więc skutecznie odstraszać intruzów już samym wyglądem. Usposobienie zresztą też je do tego kwalifikuje, bo chow chow są zazwyczaj nieufne wobec obcych osób. Na stróża nadaje się też świetnie sznaucer olbrzym. Jeśli wybierzemy psa o czarnym umaszczeniu, będzie wyglądał jeszcze groźniej. Pod tą poważną posturą (waga do 47 kg) kryje się zrównoważony, wesoły pies, zachowujący młodość ducha do starości. To dobry kandydat na psa rodzinnego, choć trzeba się liczyć z tym, że będzie wyróżniał wybraną przez siebie osobę.

sznaucer olbrzym

Nie jest natomiast raczej polecany dla rodziny z dziećmi inny zyskujący popularność duży pies – akita. Ten ważący do 40 kg majestatyczny zwierzak potrafi w okamgnieniu zerwać się do biegu, a czasem też niestety do ataku na drugiego psa lub inne zwierzę. Nie powinno się to oczywiście wydarzyć w wypadku dobrze zsocjalizowanego psa. Poleca się jednak akitę raczej doświadczonym psiarzom. W rękach takiej osoby ten piękny zwierzak stanie się brylantem.

akita

Duże rasy psów popularne dzięki przeprowadzkom na wieś

Skąd taki wzrost zainteresowania psami dużych ras? Podczas ogólnokrajowego lockdownu przeprowadzka na wieś nagle stała się o wiele bardziej atrakcyjną opcją niż do tej pory. A Bill Lambert wyjaśnia, że jest to jeden z powodów, dla których właściciele wiejskich domów zaczęli kupować psy dużych ras.

„Być może nabywcy szczeniąt oparli się pokusie dokonania najbardziej oczywistych wyborów. A zamiast tego wykorzystali czas zamknięcia w domu na przemyślenie, czego oczekują od nowego czworonożnego członka rodzin. To z kolei pozwoliło im znaleźć psa najlepiej pasującego do ich stylu życia” – mówi Bill Lambert.

Duże rasy psów to więcej do kochania

„Nic dziwnego, że duże psy zyskały na popularności. Nie tylko przyciągają wzrok, ale potrafią niesamowicie kochać. Duże rasy psów mogą zajmować trochę więcej miejsca na sofie, ale to tylko dlatego, że jest ich więcej do pokochania!” – powiedział „Daily Mail” Ali Taylor, dyrektor ds. szkolenia psów w Battersea Dogs and Cats Home.

Czy też jesteście tego zdania? Pokażcie nam swoje duże psy. Nie tylko te rasowe!

Źródło: https://www.countryliving.com

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Dorota Jastrzębowska

Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".

Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się