27.02.2020
5 najczęściej spotykanych typów kundelków. Na pewno dobrze je znasz! No i jak tu ich nie kochać?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Każdy, kto przygląda się spotykanym na spacerze psiakom, na pewno zna choć jeden z tych najczęściej spotykanych typów kundelków!
Fot. Shutterstock
Psy rasowe to niezwykle różnorodna grupa. Różnią się między sobą nie tylko wyglądem – każda rasa ma pewne powtarzalne cechy charakteru, które doskonale znamy. Jednak nie tylko rasowce mają swoje typy. Również kundelki i mieszańce można podzielić na kilka specyficznych grup. Baczny obserwator przyglądający się mijanym na spacerze czworonogom z łatwością rozpozna tych 5 najczęściej spotykanych typów kundelków. W końcu każdy ma takiego psiaka na swoim osiedlu! No i jak tu ich nie kochać?
5 najczęściej spotykanych typów kundelków
Kundelki w poszczególnych typach można spotkać nie tylko na spacerach. Wiele z tych cudownych psiaków jest bezdomnych i wciąż czeka na swoich opiekunów za schroniskowymi kratami. Dlatego pod każdym typem kundelka zamieściliśmy zdjęcie czworonoga przebywającego w warszawskim Schronisku na Paluchu. Po kliknięciu w zdjęcie psa wyświetli się jego profil i informacje o nim ze strony schroniska. Może znajdziesz wśród nich swój typ i zakochasz się w którymś z psiaków?
1. Wiejski burek w 100%
Sterczące we wszystkie strony futro i koślawe uszy to jego znak rozpoznawczy. Widać, że zaliczył już w przeszłości prawdziwą szkołę życia, stojąc na łańcuchu lub błąkając się po ulicy. Wobec obcych psów i ludzi bywa ostrożny i nie lubi być niepotrzebnie zaczepiany. Jednak widać wyraźnie, że bardzo się stara odnaleźć w charakterze psa domowego – i świetnie mu idzie dzięki jego wrażliwym opiekunom! Ten typ kundelka występuje często w towarzystwie młodych ludzi, którzy nie potrzebują eleganckiego, rasowego psiaka. W końcu w prawdziwej miłości nie liczy się wygląd!
Poznaj Kindera w typie burka – może czeka właśnie na ciebie?
2. Prawieowczarek
Daleki krewny owczarka niemieckiego. Z przymrużeniem oka mógłby nawet za niego uchodzić… gdyby nie klapnięte ucho i nietypowe futerko (ani długie, ani krótkie)! Inteligentny, nauczony kilku trudnych komend psiak uwielbia biegać z patykiem w pysku i wpadać w największe błoto. Czasem zdarzy mu się oszczekać rower lub mijanego na ulicy, niemiłego psa, ale w gruncie rzeczy to naprawdę sympatyczny czworonóg i oddany przyjaciel rodziny!
Poznaj Borówkę w typie prawieowczarka – może czeka właśnie na ciebie?
3. Blablador
To kolejny z najczęściej spotykanych typów kundelków. Przypominający niektórym czarnego labradora mieszaniec to prawdziwy koneser rozrzuconego na trawniku chleba i taplania się w kałużach. Ten niezwykle przyjacielski psiak uwielbia nadstawiać swój brudny brzuch do głaskania nawet nieznajomym ludziom! Mimo to w swoich opiekunach zakochany jest po uszy i na spacerze chętnie przynosi im rzuconą piłkę lub patyki. Entuzjastyczny i energiczny, potrafi chwilami trochę przesadzić – jego lekkomyślność już nie raz wpakowała go w kłopoty! Jest jednak miłym kompanem do wspólnych spacerów i zabaw.
Poznaj Lenona w typie blabladora – może czeka właśnie na ciebie?
4. Perła
Kundelek starszy od ciebie, twojej mamy i emerytowanej sąsiadki z parteru. Wiekiem dorównuje mu chyba tylko jego opiekunka – starsza kobieta, którą widujesz z tym psem w swojej okolicy od czasu, jak byłeś małym dzieckiem… I już wtedy wyglądała na sto lat! Na spacerach taki kundelek nie zwraca uwagi na mijane psy i ludzi. Zazwyczaj nie potrzebuje też smyczy, bo nie ma ani siły, ani potrzeby odchodzić od swojej pani dalej niż na dwa metry. Ten starszy duet już od wielu lat przemieszcza się po osiedlowych uliczkach żółwim tempem… Zupełnie nikomu nie wadząc. A dlaczego to typ o nazwie „Perła”? Nam takie właśnie imię kojarzy się z tymi psiakami. Ale jeśli wy znacie je pod inną nazwą, chętnie poznamy wasze propozycje w komentarzach!
Ten typ kundelka bardzo rzadko występuje w schronisku. Z prostej przyczyny – zarówno on, jak i jego pani po prostu są wieczni! Jednak każdy mały psiak ma szansę stać się kundelkiem w typie Perły. Wystarczy, że dożyje setki.
5. Podłużniak
Ten typ kundelka pojawia się ostatnio coraz częściej. Długi tułów i krótkie, krzywe łapki urzekają niemal każdego przechodzącego obok człowieka. Niskopodłogowy psiak – mimo swoich niewielkich rozmiarów – ma jednak dużą osobowość. Niekiedy ten niewinnie wyglądający podłużniak bywa naprawdę cwany i zadziorny! Czy drzemie w nim krew jamnika albo corgi? Nie wiadomo. Pewne jest natomiast to, że z takim typem kundelka nigdy nie można się nudzić, bo zawsze wymyśli coś nowego!
Poznaj Brykieta w typie podłużniaka – może czeka właśnie na ciebie?
Jakie z najczęściej spotykanych typów kundelków masz w swojej okolicy?
Kundelki w ostatnich latach ogromnie zyskują na popularności – i dobrze! Wśród nierasowych psiaków dla każdego znajdzie się przyjaciel. Dlatego jeśli planujesz psiaka, ale nie masz wobec niego ogromnych oczekiwań, zastanów się nad adopcją czworonoga. Schroniska wciąż niestety pękają w szwach, a mieszkające za kratami psiaki naprawdę potrzebują ciepłego domu!
Adoptowałeś psa? Do jakiego typu należy twój kundelek?
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
06.12.2024
Dlaczego psy lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Wiele czworonogów wprost uwielbia masowanie po brzuchu czy drapanie za uchem. Co sprawia, że psy tak bardzo lubią głaskanie? Dowiedz się, czemu sprawia im ono taką przyjemność!
undefined
04.12.2024
Obalamy najczęściej powtarzane mity o rasach psów!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Niektórym rasom przypisuje się wyjątkowe, niemal nieprawdopodobne cechy. Jednak nie zawsze jest to prawdą… Oto mity o rasach psów, które mogłeś uważać za pewnik!
undefined
04.12.2024
Czy krzyczenie na psa robi mu krzywdę?
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dlaczego krzyczenie na psa i stosowanie kar podczas szkolenia nie pomogą ci wychować pupila? Sprawdź, co o karaniu psów mówią najnowsze badania!
undefined