30.10.2018
Stróż posesji i towarzysz zabaw w jednym? Te rasy psów to potrafią!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Zazwyczaj w roli psa stróżującego wyobrażamy sobie groźnego brytana. Tymczasem w tej roli doskonale sprawdzają się też czworonogi o łagodnym charakterze.
fot. Shutterstock
Chcesz mieć psa, który będzie pełnić funkcję stróża domu, ale jednocześnie zależy ci na czworonogu, który będzie miłym towarzyszem? Czy da się połączyć te dwie rzeczy? Pies towarzysz i stróż w jednym? Niektóre czworonogi są wprost stworzone do obrony gospodarstwa domowego, a inne do wylegiwania się na kanapie. Poniżej przedstawiamy te rasy psów, które łączą w sobie te dwie cechy.
1. Pies towarzysz i stróż! Akita
Ta stara japońska rasa jest ceniona za odwagę i inteligencję. Akita jest psem o silnym, niezależnym charakterze, dlatego podporządkuje się wyłącznie osobie mającej dobre podejście i doświadczenie w wychowywaniu czworonogów. Bardzo wierny – w Tokio stoi pomnik psa o imieniu Hachiko, który 9 lat czekał na powrót swego pana na stacji kolejowej.
W przeszłości psy tej rasy były wykorzystywane do polowań na niedźwiedzie, jelenie, a także do walk psów. Obecnie, podobnie jak wszystkie omawiane tu rasy, bardzo się ucywilizowały, dlatego atletycznie zbudowany japoński pies bawiący się z dzieckiem nie powinien nikogo dziwić. Psa należy oczywiście starannie wychować, by w jak największym stopniu kontrolować jego zachowanie. Akita najlepiej czuje się w domu z ogrodem, może mieszkać na dworze, lecz musi mieć do dyspozycji dobrze ocieploną, wygodną budę. Psa tej rasy należy wyczesywać kilka razy w tygodniu. Wiosną i latem linieje bardzo intensywnie, z tego względu może być kłopotliwym domownikiem czy pasażerem auta.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- wzrost: psy 66-71 cm, suki 61-66 cm
- waga: psy 35-45 kg, suki 25-35 kg
- cena szczeniaka: 2000-4000 zł
2. Pies towarzysz i stróż! Hovawart
Jak mało która rasa łączy w sobie cechy dobrego stróża i psa rodzinnego, uwielbiającego kontakt z dziećmi. Gdy jednak ma do czynienia z ich większą grupą, trzeba uważać, bo jego instynkt pasterski może mu kazać zaganiać dziecięce „stado”… skubiąc je w łydki. Hovawart przejawia nie tylko wielkie zdolności do nauki, ale także nieprzeciętną chęć pracy z człowiekiem.
Skłonność do atakowania innych czworonogów jest u tej rasy zdecydowanie mniejsza niż u większości psów obronnych i stróżujących. Aby hovawart zachował dobrą kondycję, trzeba zapewnić mu spacery (minimum jeden dziennie), podwórko do biegania i możliwość regularnego przebywania w domu z właścicielami. Hovawart nie jest kłopotliwy w pielęgnacji. Aby ładnie wyglądał, należy go codziennie czesać, a dwa razy w roku poddać zabiegowi trymowania.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- wzrost: psy 63-70 cm, suki 58-65 cm
- waga: psy ok. 45 kg, suki ok. 38 kg
- cena szczeniaka: ok. 3000 zł
3. Pies towarzysz i stróż! Wilczarz irlandzki
Jak sama nazwa wskazuje, służył dawniej do polowania na wilki. Dziś w zasadzie nigdy nie reaguje agresywnie. Dlatego ma świetny kontakt z innymi psami, a także z dziećmi, których na pewno nie skrzywdzi – chyba że przewróci, machając prawie metrowej długości ogonem. Doskonale nadaje się na stróża posesji, bo mało kto zaryzykuje spotkanie z psem tak ogromnym. Wilczarz w roli stróża sprawdza się jeszcze lepiej, gdy dostanie do towarzystwa drugiego psa, najlepiej małego i bardziej energicznego. Taki piesek, a może nim być też kundelek, pełni rolę alarmu.
Szkolenie wilczarza nie jest trudne, chętnie współpracuje on z człowiekiem. Jednak reaguje na polecenia wolniej niż psy ras przeznaczonych do służby. Naukę zaczynamy w okresie szczenięcym. Później, gdy pies waży więcej od właściciela, szkolenie jest dużo trudniejsze. Pielęgnacja wilczarza jest niekłopotliwa, wystarczy czesanie, ewentualnie trymowanie. Musi mieszkać w domu z dużym ogrodem.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- wzrost: psy min. 79 cm, suki min. 71 cm
- waga: psy min. 54,5 kg, suki min. 40,5 kg
- cena szczeniaka: 3500-7000 zł
4. Pies towarzysz i stróż! Bernardyn
Ten olbrzymi pies jest powszechnie kojarzony z łagodnym usposobieniem i sympatią do dzieci. Jeśli jednak ma do dyspozycji duży ogród, a tylko w takim czuje się dobrze, budzi się w nim silny instynkt terytorialny. Podobnie jak wilczarz, znacznie lepiej pracuje w towarzystwie mniejszego, ruchliwego psa. Bardzo przywiązuje się do rodziny. Do szkolenia nadaje się lepiej niż większość ras molosowatych. Szansa na perfekcyjne wyszkolenie wzrasta, jeśli naukę rozpocznie się przed ukończeniem szóstego miesiąca i będzie ona prowadzona z żelazną konsekwencją.
Nie jest kłopotliwy w pielęgnacji, wymaga tylko regularnego czesania, najlepiej kilka razy w tygodniu. Odmiana krótkowłosa jest wygodniejsza w utrzymaniu, ale długowłosa jest bardziej popularna. Psy te jednak dość obficie się ślinią.
Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!
- wzrost: psy 70–90 cm, suki 65–80 cm
- waga: od 55 do ponad 100 kg
- cena szczeniaka: 2500-4500 zł
Inne rasy, które łączą w sobie cechy dobrego stróża i przyjaciela rodziny:
Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.04.2024
10 ras psów, które nie gubią sierści
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Nie przepadasz za psią sierścią w kawie? W takim razie musisz zadbać o to, aby twój pupil należał do jednej z ras, które nie gubią sierści. Sprawdźmy, o jakich czworonogach mowa.
undefined
18.04.2024
Psy podobne do niedźwiedzi. Poznaj 10 ras psów, które wyglądają jak misie
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy podobne do niedźwiedzi? To możliwe, choć te gatunki w ogóle nie są spokrewnione! Istnieją jednak takie rasy, które są podobne do niedźwiedzi – zarówno tych dużych i groźnych, jak i mniejszych i raczej słodkich z wyglądu. Poznaj je!
undefined
15.04.2024
Oto TOP 5 najbardziej chorowitych ras psów. Poznaj je!
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Posiadanie psa to nie tylko wielka przyjemność, lecz także olbrzymia odpowiedzialność. Zwłaszcza jeśli pod opieką ma się czworonoga, który z natury jest bardziej podatny na choroby niż jego pozostali koledzy. Poznaj 5 ras psów, które należą do najbardziej chorowitych.
undefined