31.03.2017
10 symptomów raka u psa
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Przeczytaj, żeby zdążyć z leczeniem!
fot. Shutterstock
Nowotwór jest najczęstszym powodem śmierci psów powyżej 10. roku życia, jak wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Zapadają na niego także młodsze czworonogi. Jeśli więc chcemy cieszyć się długo towarzystwem naszych pupili, warto wiedzieć, na co zwracać uwagę, by na czas zdążyć z leczeniem. Nie wpadajmy jednak w panikę, bo symptom to nie diagnoza, a tę może postawić tylko lekarz weterynarii, do którego powinniśmy się udać.
1. Wymioty i biegunka
Takie objawy (jeśli wiemy na pewno, że pies niczym się nie zatruł) mogą wskazywać na nowotwór przewodu pokarmowego. By go zdiagnozować, trzeba zrobić RTG, USG lub/i endoskopię.
2. Krwawienie niespowodowane wypadkiem
Jeśli psu leci krew z nosa, pyska, genitaliów lub odbytu, trzeba go zbadać, zwłaszcza jeśli jest to starszy zwierzak.
3. Kaszel
Suchy kaszel u starszych psów towarzyszy zwykle nowotworowi płuc, ale oczywiście nie dotyczy to wszystkich takich wypadków.
4. Kulawizny
W wypadku psów ras dużych i olbrzymich mogą wskazywać na raka kości i wtedy konieczne jest zrobienie badania RTG.
5. Gwałtowna utrata wagi
Jeśli pies nie jest na diecie, a jednak chudnie, wchodzi w grę rak, ponieważ wiele czworonogów na niego chorujących traci na wadze.
6. Powiększone węzły chłonne
Najłatwiej je zlokalizować za żuchwą i pod kolanem. Jeśli są powiększone, może to wskazywać na chłoniaka. Żeby to potwierdzić, trzeba przeprowadzić biopsję i badanie histopatologiczne.
7. Guzki na ciele
Nie wszystkie są groźne, ale te, które zmieniły kształt lub wielkość, owszem. Można je wykryć, gdy głaszczemy pupila. Każdy taki zmieniony guzek wymaga biopsji i badania.
8. Powiększony brzuch
Jednym z powodów może być rosnący guz, innym zaś krwawienie. Przeprowadza się w tym wypadku badania RTG lub USG, za pomocą których można potwierdzić lub wykluczyć istnienie zagrożenia.
9. Kłopoty z oddawaniem moczu, a także krew w moczu
Zwykle towarzyszą kamicy lub infekcjom dróg moczowych, ale jeśli nie ustępują w wyniku leczenia antybiotykami, trzeba wykluczyć nowotwór pęcherza, przeprowadzając biopsję i badanie histopatologiczne.
10. Brzydki zapach z pyska
Oprócz tego objawu na nowotwór jamy ustnej może też wskazywać zmiana sposobu gryzienia pokarmu i preferowanie przez psa miękkiego jedzenia. By stwierdzić, czy rzeczywiście pojawił się guz, wykonuje się badanie RTG.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.09.2023
5 trików, które pomogą Ci w sprzątaniu, gdy masz psa
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Jako opiekunowie czworonogów znamy doskonale domowe niedogodności związane z ich utrzymaniem. Trudno utrzymać sterylnie czyste otoczenie, zwłaszcza kiedy jesteśmy właścicielami kilku psów albo jednego o obfitej szacie. Piach noszony na podłogę, ślady łap, wszędobylska sierść… My psiarze zdecydowanie poświęcamy więcej wysiłku na utrzymanie naszego domu w należytej czystości. Sprawdź z nami, jakie sztuczki mogą to ułatwić!
undefined
07.09.2023
Jak zrobić domowe smakołyki dla psa? Sprawdź tych 10 przepisów!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
„Przez żołądek do serca” – do tej prawdy czworonogów przekonywać nie trzeba. Chciałbyś przygotować coś dla pupila, ale nie wiesz, co by to mogło być? Sprawdź nasze pomysły na domowe przysmaki dla psa!
undefined
05.09.2023
Twój pies zjada odchody? Sprawdź, dlaczego to robi i czy da się oduczyć psa jedzenia odchodów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Widok umazanej w kupie, szczęśliwej psiej mordki przyprawia cię o mdłości? Nie wiesz, skąd u psa bierze się pomysł na tak obrzydliwe zachowanie? Sprawdź, dlaczego pies zjada odchody i jak oduczyć go jedzenia kup znalezionych na spacerach!
undefined