16.03.2021
Czyszczenie uszu u psa. Jak często i w jaki sposób czyścić psie uszy?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Regularne kontrolowanie uszu psa to obowiązek każdego opiekuna. Kiedy, jak często i czym powinniśmy czyścić psie uszy, by nie zaszkodzić zwierzakowi?
fot. Shutterstock
Każdy opiekun domowego czworonoga powinien regularnie kontrolować stan uszu, oczu, łap i pazurów swojego pupila. Dzięki temu z łatwością zauważy rozwijający się stan zapalny, początki problemów ze wzrokiem czy uszkodzenia opuszek. Jednak tak jak nie każdy psiak będzie potrzebował przycinania pazurów i przemywania oczu, tak nie u każdego konieczne będzie regularne czyszczenie uszu – nie wszystkim psom bowiem zbiera się w uszach nadmiar wydzieliny i zanieczyszczeń. Jakie psy będą potrzebowały częstszej higieny uszu i jak odpowiednio przeprowadzić czyszczenie uszu u psa?
Kiedy trzeba wyczyścić psu uszy?
Zbyt częste, niepotrzebne czyszczenie uszu u psa może być przyczyną podrażnień i infekcji. Zdrowe, czyste psie uszy będą suche, bez strupów, rdzawych plam i tłustej wydzieliny. Skóra wewnątrz ucha i kanału słuchowego psa powinna być gładka, jasnoróżowa i pozbawiona intensywnego zapachu. Jeśli chcemy upewnić się, że uszy naszego psa nie wymagają czyszczenia, możemy delikatnie przetrzeć ich wnętrze lekko zwilżonym płatkiem kosmetycznym. Jeśli nie osadzą się na nim zanieczyszczenia ani brzydki zapach, nie mamy żadnych powodów do zmartwień.
Czyszczenie uszu wskazane jest u tych czworonogów, których gruczoły znajdujące się w kanale słuchowym produkują dużą ilość woskowiny. Jej nadmiar może prowadzić do zapalenia uszu i infekcji, dlatego konieczne jest regularne jej usuwanie. Duża ilość tej wydzieliny charakterystyczna jest szczególnie dla psów o obwisłych uszach – labradorów, bassetów, spanieli, buldogów angielskich czy dogów niemieckich. Regularnej kontroli i higieny uszu wymagać będą też psiaki ze skłonnością do zapalenia uszu, infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Czyszczenie uszu u psa z grupy ryzyka należy przeprowadzać średnio co dwa tygodnie.
Czyszczenie uszu u psa. Jak wykonać ten zabieg?
Do pielęgnacji zewnętrznej części psiego ucha potrzebne nam będą płatki kosmetyczne lub gaza i odpowiedni płyn. W tym celu można stosować zarówno specjalistyczny środek do czyszczenia uszu przeznaczony dla psów, jak i sól fizjologiczną lub oliwkę dla dzieci. Niewielką ilość płynu należy nałożyć na gazę i delikatnie przetrzeć skórę ucha, usuwając z niej zanieczyszczenia. Następnie należy wytrzeć ucho psa z resztek preparatu czystym płatkiem kosmetycznym.
Kanał słuchowy psa możemy czyścić jedynie przy użyciu przeznaczonych do tego płynów weterynaryjnych. Aplikator powinniśmy umieścić wewnątrz kanału słuchowego i delikatnie ścisnąć, wpuszczając do wnętrza ucha kilka kropel preparatu. Następnie powinniśmy wymasować podstawę ucha, co pozwoli na rozprowadzenie płynu w jego wnętrzu. Nadmiar preparatu delikatnie usuwamy płatkiem kosmetycznym.
Czyszczenie uszu u psa. Na co zwrócić uwagę?
Trzepanie uszami, oznaki bólu przy ich dotyku lub czyszczeniu i przechylanie głowy na bok to zachowania, które mogą świadczyć o zapaleniu ucha u psa. Towarzyszyć mu może zaczerwienienie wnętrza ucha, brzydki zapach i podwyższona temperatura. Jeśli zaobserwujemy u psa takie objawy, powinniśmy natychmiast zabrać go do weterynarza w celu zdiagnozowania problemu i wdrożenia odpowiedniego leczenia. Nie należy czyścić uszu z objawami choroby!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined