25.11.2005
Ekspert radzi
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Jakim psem jest maltańczyk i jak go pielęgnować?
Na czym polega trymowanie? Jakie rasy wymagają takiej pielęgnacji?
fot. Shutterstock
Pracochłonny towarzysz
Jakim psem jest maltańczyk i jak go pielęgnować?
Choć wygląda jak maskotka, maltańczyk jest silny i wytrzymały. Wesoły, z dużym temperamentem, bardzo przywiązuje się do właściciela. Najlepiej czuje się w domu, w którym stale ktoś jest; nie powinno się zostawiać go samego na wiele godzin. Jest bardzo wrażliwy, źle znosi krzyki i kary fizyczne. Wymaga łagodnego traktowania, choć oczywiście nie można pozwalać mu na wszystko. To doskonały towarzysz dzieci, wesoły i zawsze chętny do zabawy. Łagodny i niekonfliktowy, zaprzyjaźni się z innymi zwierzętami domowymi. Mimo niewielkiej postury potrafi głośnym szczekaniem powiadomić o obecności intruza.
Pielęgnacja długiej sierści jest dość pracochłonna. Maltańczyka kąpiemy co trzy tygodnie, najpierw w szamponie odtłuszczającym, potem z dodatkiem olejku norkowego lub migdałowego. Na końce włosów nakładamy odżywkę i dokładnie suszymy sierść suszarką (w wypadku psów wystawowych nakłada się papiloty). Do czesania zwilżonej sierści używamy szczotki zakończonej kuleczkami i rzadkiego metalowego grzebienia.
Skubanie psa
Na czym polega trymowanie? Jakie rasy wymagają takiej pielęgnacji?
Trymowanie to zabieg pielęgnacyjny polegający na wyskubaniu martwego włosa okrywowego tępym trymerem lub palcami (ułatwi to zastosowanie specjalnego pudru). Częstotliwość zależy od rasy i rodzaju sierści, zwykle zabieg trzeba powtarzać co 10-12 tygodni. Najlepiej przeprowadzić go w profesjonalnym salonie (cena waha się od 80 do 50 zł w zależności od wielkości czworonoga i stanu sierści, zakup własnego trymera to wydatek rzędu 50-100 zł). Trymować należy m.in. sznaucery, west highland white terriery, teriery szkockie, walijskie, airedale terriery, foksteriery i jamniki szorstkowłose.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined