20.12.2019
Jak przygotować psa na świąteczny czas? Oto kilka przydatnych wskazówek
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Świąteczny gwar, stres i pośpiech. A gdzie w tym wszystkim pupil? Jak przygotować psa na świąteczny czas, aby i zwierzę miało coś z tych świąt?
fot. Shutterstock
Krok po kroku idą święta Bożego Narodzenia, a za nimi kroczy Nowy Rok. No a przed Nowym Rokiem jeszcze zabawa sylwestrowa. Tak, zaczyna się ten czas, który jest szczególny dla wielu ludzi, ale czy jest piękny w oczach zwierząt? Jak dobrze przygotować naszych czworonożnych przyjaciół do czasu pełnego gości, a później i fajerwerków? Co zrobić, aby świętowanie Bożego Narodzenia cieszyło obie strony? Jak przygotować psa na świąteczny czas?
Przedświąteczna gorączka a psie rytuały
Zadbaj o to, aby nie zaburzyć psu jego codziennych rytuałów. Przedświąteczne zabieganie może bowiem sprawić, że zapomni się podać jedzenie pupilowi o stałej porze czy wziąć na spacer wtedy, kiedy zawsze wychodził. Zaplanuj dobrze to, co masz wykonać, uwzględniając w harmonogramie przedświątecznym to, co jest dla twojego czworonożnego przyjaciela stałym elementem dnia. Nie zaburzaj mu tego, bo on nie rozumie, że „tak jest tylko w okresie świątecznym”.
Jeśli zresztą dobrze sobie wszystko wcześniej zaplanujesz, to spokojniej przebiegną twoje przygotowania do świętowania. Zapisz więc sobie, punkt po punkcie, co masz robić i trzymaj się tego, dla dobra swojego i psa. Pamiętaj, że zaburzone rytuały mogą wywołać w twoim pupilu niepotrzebny stres. A przecież sam okres świąteczny i tak może być dla niego już pełen przeróżnych emocji.
Czy dom ma błyszczeć?
Jak obecnie można przeczytać na wielu memach w internecie, na święta ma przyjść Dzieciątko, a nie sanepid. Czasem warto pewne rzeczy odpuścić. Zwłaszcza kiedy mamy w domu psa. Pamiętajmy, że to nasz czworonożny przyjaciel leży często na podłodze czy też podchodzi do okna, by obserwować otaczający go świat. Należy więc być bardzo ostrożnym przy używaniu środków czystości. Wiele z nich może uczulić pupila.
Może warto postawić na naturalny ocet jabłkowy i wodę i przewietrzyć dom, niż ulegać reklamom pachnących środków. Oczywiście, są też specjalne środki czystości, które można zakupić, bo są tak robione, aby nie zagrażały czworonogom. Uwaga także przy strojeniu wysprzątanego już domu. Owoce jemioły czy inne świąteczne rośliny mogą być niebezpieczne dla psa.
Jak przygotować psa na świąteczny czas? Goście, goście…
Dom pełen gości, starszych i młodszych, czyli świąteczny gwar, to ogrom emocji dla psiaka. Warto uświadomić naszych gości już na starcie, jak powinni zachowywać się wobec pupila. Odpowiedzialny opiekun będzie chciał zadbać o dobre nastawienie swojego czworonożnego przyjaciela, nie bojąc się wytłumaczyć gościom, że pies może odbierać inaczej pewne zachowania ludzi. Warto także mocno podkreślić, aby nie karmiono psa niczym ze świątecznego stołu, bo wiele rzeczy może mu mocno zaszkodzić. Wszystko to może się nawet skończyć wizytą na dyżurze u weterynarza. Każdy z nas zna najlepiej swojego pupila. Jeśli wiemy, że miał solidną, dobrą socjalizację i lubi otaczać się ludźmi, nie będziemy się aż tak martwić o to, że pojawią się liczni goście, choć warto i tak zadbać o to, aby pies miał chwilę spokoju, gdy będzie sygnalizował taką potrzebę.
Natomiast pies, który nie miał odpowiedniej socjalizacji, jest lękliwy czy też nadmiernie pilnuje swojego terenu, nie będzie dobrze znosił świątecznego czasu i domu pełnego gości. Warto pracować więc nad pewnymi zachowaniami wcześniej. Jednak to wymaga często dobrego kursu i sporo czasu, aby nadrobić pewne braki w socjalizacji.
No dobrze, ale święta już za pasem! I co teraz? Możesz ubrać psiaka w specjalną kamizelkę, która sprawi, że będzie mniej lękliwy. Przyda się także w noc sylwestrową, jeśli wiesz, że twój pies boi się również fajerwerków. Możesz też zapytać weterynarza o suplementy, które nieco go wyciszą. Warto też zadbać o to, aby miał swoje spokojne miejsce na uboczu, nieco dalej od gości, aby nikt mu nie przeszkadzał. Goście naprawdę powinni wówczas uszanować przestrzeń psa, nie podchodzić do niego na siłę i go nie głaskać. Najbardziej należy uważać na małe dzieci, które przyjdą w odwiedziny, gdyż im często najtrudniej zrozumieć, że piesek chce mieć chwilę spokoju. Opiekun psa musi więc tego szczególnie pilnować. Dobrze też, abyś wybrał się na dłuższy spacer z psem, zanim przyjdą goście.
Czas na detale
Przed świętami myślimy też o takich detalach jak piękne ozdoby choinkowe czy gadżety ubraniowe dla psiaka. Pamiętajmy, żeby choinka była odpowiednio zabezpieczona, a ozdoby na niej w miarę bezpieczne. Jeśli wiemy, że pies nie interesuje się ozdobioną choinką, to dobrze, jednak i tak warto zachować czujność. Jeżeli jednak nasz pupil jest bardzo ciekawy tego, co wisi na choince i jest skłonny do zabawy w jej pobliżu, to unikajmy szklanych bombek, a najlepiej postawmy choinkę w takim miejscu, które będzie trudno dostępne dla psiaka.
Jak przygotować psa na świąteczny czas? Jeśli pragniemy, aby nasz pupil był ładnie obcięty i pachnący na święta, to pomyślmy o wizycie u groomera znacznie wcześniej, a nie tuż przed Wigilią. Kolejki mogą być spore i warto wziąć to pod uwagę. A jeżeli sami chcecie wykąpać psiaka, to także warto zrobić to odpowiednio wcześniej, aby pies zdążył dobrze wyschnąć. Może zamiast świątecznego ubranka warto zainwestować w adresówkę, jeśli psiak jeszcze jej nie posiada? Oby nie była potrzebna, ale w okresie przedsylwestrowym często nie wiadomo, czy ktoś gdzieś znienacka nie wystrzeli fajerwerków, które mogą przestraszyć psa. Jak to więc się mówi: przezorny zawsze ubezpieczony.
Ach, no i jeszcze prezent dla psa! Pragniemy sprawić psu radość jakimś specjalnym upominkiem pod choinką. I dobrze. Niech to będzie coś wyjątkowego, ale przy wyborze takiego prezentu spróbujmy postawić się na miejscu psa. Co twojemu pupilowi sprawi największą radość? Sam wiesz najlepiej. Mamy tutaj jednak jedną, ważną podpowiedź: i tak największym prezentem, jaki możesz mu dać w święta, jest to, że będziesz mieć dla niego więcej czasu. Twoja obecność jest dla niego najcenniejszym prezentem też w sylwestra. To jego największe szczęście i poczucie bezpieczeństwa.
Autor: Agnieszka Czylok
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined