REKLAMA
REKLAMA

24.06.2005

Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Dla wielu osób podpisywanie umów, to zbyteczna papierologia. Czy aby na pewno? Czy wiesz, po co ona jest i jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?

Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?

fot. Shutterstock

REKLAMA

Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą? Kupując psa, powinniśmy zawrzeć umowę na piśmie. Wskazane jest korzystanie z gotowych wzorów (możemy je znaleźć np. na „psich” stronach www). Z umowy powinno jasno wynikać, że pies jest zdrowy i w dobrej kondycji. Dobrze, jeśli zamieszczona jest w niej informacja o zaszczepieniu i odrobaczeniu, potwierdzona zapisami w książeczce zdrowia. To sprzedawca – będący zwykle hodowcą – jest odpowiedzialny za jakość oferowanego zwierzaka. Nie jest istotne, czy sam wiedział o jego wadach. Od tej odpowiedzialności zwalnia jedynie wyraźna zgoda kupującego na niedoskonałości szczenięcia.

Co daje nam umowa?

Jeżeli po zakupie okaże się, że stan psa jest niezgodny z umową, kupujący ma prawo skorzystać z prawa do rękojmi za wady fizyczne (art. 556. § 1. kodeksu cywilnego). Na tej podstawie może się domagać wymiany szczenięcia lub obniżenia ceny. Strony mogą również odstąpić od umowy. Z tego powodu należy zwrócić uwagę, czy umowa nie zawiera zapisu – dozwolonego prawem! – ograniczającego lub wyłączającego odpowiedzialność z tytułu rękojmi.

Jeżeli taki zapis istnieje, jest nieważny tylko w sytuacji, gdy sprzedawca podstępnie zatai wadę przed kupującym. Pamiętajmy również, że kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeśli w ciągu miesiąca od wykrycia wady nie zawiadomi o tym sprzedawcy (np. listem poleconym). Jeżeli jednak sprzedawca w umowie zapewnił, że wady nie istnieją lub podstępnie je zataił, zaniedbanie tego terminu nie ma znaczenia. Przeczytajmy zatem dokładnie umowę, abyśmy nie kupili „psa w worku”.

Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?

Sprzedaż szczeniąt nie powinna odbywać się poza hodowlą. Jeśli hodowca odmawia poznania malucha, otoczenia, w jakich dorasta czy matkę (lub rodziców), powinna zapalić ci się czerwona lampka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z pseudohodowcą, któremu zależy jedynie na szybkim zarobku. O tym czym są pseudohodowle i dlaczego należy je unikać, pisaliśmy po tym artykułem: www.psy.pl/pseudohodowle.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s