24.06.2005
Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dla wielu osób podpisywanie umów, to zbyteczna papierologia. Czy aby na pewno? Czy wiesz, po co ona jest i jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?
fot. Shutterstock
Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą? Kupując psa, powinniśmy zawrzeć umowę na piśmie. Wskazane jest korzystanie z gotowych wzorów (możemy je znaleźć np. na „psich” stronach www). Z umowy powinno jasno wynikać, że pies jest zdrowy i w dobrej kondycji. Dobrze, jeśli zamieszczona jest w niej informacja o zaszczepieniu i odrobaczeniu, potwierdzona zapisami w książeczce zdrowia. To sprzedawca – będący zwykle hodowcą – jest odpowiedzialny za jakość oferowanego zwierzaka. Nie jest istotne, czy sam wiedział o jego wadach. Od tej odpowiedzialności zwalnia jedynie wyraźna zgoda kupującego na niedoskonałości szczenięcia.
Co daje nam umowa?
Jeżeli po zakupie okaże się, że stan psa jest niezgodny z umową, kupujący ma prawo skorzystać z prawa do rękojmi za wady fizyczne (art. 556. § 1. kodeksu cywilnego). Na tej podstawie może się domagać wymiany szczenięcia lub obniżenia ceny. Strony mogą również odstąpić od umowy. Z tego powodu należy zwrócić uwagę, czy umowa nie zawiera zapisu – dozwolonego prawem! – ograniczającego lub wyłączającego odpowiedzialność z tytułu rękojmi.
Jeżeli taki zapis istnieje, jest nieważny tylko w sytuacji, gdy sprzedawca podstępnie zatai wadę przed kupującym. Pamiętajmy również, że kupujący traci uprawnienia z tytułu rękojmi, jeśli w ciągu miesiąca od wykrycia wady nie zawiadomi o tym sprzedawcy (np. listem poleconym). Jeżeli jednak sprzedawca w umowie zapewnił, że wady nie istnieją lub podstępnie je zataił, zaniedbanie tego terminu nie ma znaczenia. Przeczytajmy zatem dokładnie umowę, abyśmy nie kupili „psa w worku”.
Jak się zabezpieczyć przed nieuczciwym hodowcą?
Sprzedaż szczeniąt nie powinna odbywać się poza hodowlą. Jeśli hodowca odmawia poznania malucha, otoczenia, w jakich dorasta czy matkę (lub rodziców), powinna zapalić ci się czerwona lampka. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz do czynienia z pseudohodowcą, któremu zależy jedynie na szybkim zarobku. O tym czym są pseudohodowle i dlaczego należy je unikać, pisaliśmy po tym artykułem: www.psy.pl/pseudohodowle.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined