23.01.2009
Lęk przed pobratymcami
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Czy to naturalne, że szczeniak boi się innych psów?
fot. Shutterstock
Każdy szczeniak w jakimś stopniu odczuwa i okazuje lęk przed dorosłymi psami, zwłaszcza samcami. Ma mu to zagwarantować bezpieczeństwo, ponieważ okazanie uległości znacznie zmniejsza ryzyko, że zostanie zaatakowany.
Nadmierny lęk zazwyczaj mija – pod warunkiem że szczeniak ma możliwość częstych kontaktów z czworonogami różnej płci i w różnym wieku. W miarę możliwości należy dawać psom jak najwięcej swobody we wzajemnych kontaktach. Trzymanie obwąchujących się czworonogów na smyczach jest niebezpieczne – gdy są na uwięzi, język ich ciał jest nienaturalny.
Jeśli czasami nasz piesek okazuje lęk, nie bierzmy go na ręce, nie przytulajmy. Taki sygnał odebrałby prawdopodobnie jako pochwałę swego zachowania, a nie jako próbę pocieszenia go. Pochwała należy mu się wtedy, gdy nie okazał lęku wobec czegoś, czego w przeszłości się bał.
Zwłaszcza w okresie szczenięctwa naszego pupila unikajmy kontaktów z agresywnymi czworonogami. Jeśli mamy wątpliwości co do zachowania jakiegoś psa, zanim dopuścimy do kontaktu między nim a naszym szczeniakiem, spytajmy drugiego właściciela, czy będzie to bezpieczne.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined