19.01.2009
Miska niezgody
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy dwa psy mogą jeść z tej samej miski? Takie rozwiązanie jest niewskazane - i to nie tylko ze względów higienicznych
fot. Shutterstock
Wbrew pozorom podawanie dwóm psom jedzenia w jednej misce wcale nie oszczędzi nam czasu. I tak bowiem – ze względów higienicznych – po użyciu miski przez jednego z nich należałoby ją dokładnie umyć (patrz ramka). Natomiast ze względów wychowawczych takie rozwiązanie może nam przysporzyć sporo problemów.
Wprawdzie zdarza się, że pies pozwala jeść ze swojej miski innemu psu lub nawet kotu, zazwyczaj jednak opiera swoją pozycję w rodzinie nie tylko na relacjach z jej członkami, lecz również na posiadaniu przedmiotów: posłania, zabawek, czasami fotela lub łóżka i właśnie miski. Aby więc dwa psy żyły zgodnie pod jednym dachem, trzeba pozwolić im określić wzajemne strefy wpływów – w szczególności dotyczy to miejsca do spania i do jedzenia.
Jeśli zatem używamy jednej miski dla więcej niż jednego psa, zadajemy gwałt psiej psychice, która podpowiada zwierzęciu, że prawo dotykania miski i pokarmu mają tylko istoty postawione wyżej w hierarchii stada. Jeśli psy są dwa, oznacza to, że przynajmniej dla jednego z nich taka sytuacja może być problemem i stanowić podłoże konfliktu. Wspólna miska może poróżnić nawet zaprzyjaźnione psy.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined