17.05.2021
Kim może zostać twój pies? Ratownikiem wodnym!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies ratownik wodny potrafi nie tylko ratować topielców - holuje do brzegu łodzie, pokonuje przeszkody i ma doskonałą kondycję!
fot. Shutterstock
Pies ratownik wodny nie ma łatwego zadania – w swojej pracy musi pomagać nie tylko nieprzytomnym ludziom, ale także spanikowanym, często agresywnym, topiącym się osobom. Jak przygotować czworonoga do takiego zadania i jaki pies może zostać ratownikiem wodnym?
Czym zajmuje się pies – ratownik wodny?
W zależności od stopnia wyszkolenia pies taki wykonuje różnorodne zadania:
1. Pies stażysta – przebywanie i szkolenie na terenie strzeżonego kąpieliska oraz na plażach i terenach przywodnych pod nadzorem przewodnika.
2. Młodszy pies wspomagający ratownika – przebywanie i szkolenie na terenie strzeżonego kąpieliska oraz plażach i terenach przywodnych w ramach drużyny WOPR.
3. Pies wspomagający ratownika – w akcjach ratowniczych z udziałem ratowników WOPR, w tym Grupy Operacyjnej WOPR, patrolach z członkami WOPR.
4. Pies ratownik – udział w akcjach ratowniczych, gdzie niezbędny jest udział więcej niż jednego ratownika lub udział ratownika jest niemożliwy.
Jak szkoli się psa ratowniczego?
Szkolenie psów ratowniczych polega wyłącznie na pozytywnych wzmocnieniach, czyli na nagradzaniu psa za poprawne wykonywanie komend. Pies szkolony na ratownika wodnego wraz ze swoim przewodnikiem muszą przejść szkolenie obejmujące cztery etapy:
- socjalizacja i podstawowe posłuszeństwo,
- posłuszeństwo użytkowe i współpraca z przewodnikiem,
- techniki ratownictwa wodnego,
- doskonalenie technik ratownictwa wodnego.
Długość takiego szkolenia zależy od zdolności i predyspozycji psa. Czworonogi uczone są nie tylko czynności ratowniczych (holowania pozorantów lub łodzi do brzegu, noszenia pomocy ratunkowych), ale także pokonywania rozmaitych przeszkód.
Egzamin na psa ratownika
Każdy pies przed otrzymaniem uprawnień psa ratownika (IV stopień) musi przejść egzamin przed doświadczoną komisją. Egzamin taki składa się z próby sprawnościowej i próby ratowniczej. Próba sprawnościowa polega na pokonaniu toru przeszkód o długości 100 m, w którego skład wchodzą: kładka ruchoma, kładka pochyła i kładka umieszczona na wysokości minimum 1 metra nad przeszkodą wodną oraz nad przeszkodą do przeskoczenia. Próba ratownicza polega na wykonaniu siedmiu zadań:
- skok do wody z wysokości, przepłynięcie 50 m do pozoranta oraz doholowanie go do brzegu, w czasie nie dłuższym niż 4 minuty;
- przepłynięcie dystansu 100 m w czasie nie dłuższym niż 3 minuty;
- zaniesienie tonącemu środków ratunkowych na odległość 25 m od brzegu;
- zaniesienie po lądzie rozwijającego się zasobnika z liną asekuracyjną na odległość 50 m, w kierunku określonym przez przewodnika;
- aportowanie przedmiotu z wody;
- holowanie łodzi ratowniczej z ratownikiem za cumę do brzegu;
- ściąganie z wody wyrzuconej rzutki ratowniczej na polecenie przewodnika.
Pies ratownik wodny – pytania i odpowiedzi
Czy można zacząć trenować z dorosłym psem?
Przyszłego psa ratownika najlepiej jest szkolić już w wieku szczenięcym. Jeśli jednak uważasz, że twój dorosły psiak ma doskonałe predyspozycje do takiej pracy, możesz zgłosić się do najbliższego oddziału WOPR.
Ile to kosztuje?
Szkolenie ratownicze znajduje się w ofercie niewielu ośrodków szkolenia psów i organizacji, przez co zazwyczaj kosztuje bardzo dużo. Szkolenia organizowane przez WOPR są nieodpłatne.
Jak często odbywają się treningi?
Treningi powinny odbywać się regularnie, minimum raz w tygodniu. W sezonie letnim odbywają się zazwyczaj treningi wodne, zimą – lądowe.
Jaki sprzęt jest potrzebny?
Podczas szkolenia psa ratownika potrzebny jest specjalistyczny sprzęt – szelki dla psa z uchwytami, liny, środki ratownicze.
Co z tego mamy?
Będąc członkiem WOPR i opiekunem psa ratownika, możemy brać udział w akcjach ratunkowych WOPR. Są to oczywiście akcje charytatywne.
Czy są jakieś specjalne wymagania wobec człowieka – opiekuna psa ratownika wodnego?
Przewodnik psa musi być osobą pełnoletnią. By przystąpić do egzaminu na III i IV stopień, musi posiadać także uprawnienia ratownika WOPR i wyższe. Musi także odbyć dodatkowe szkolenie z zakresu kynologii oraz organizacji i techniki akcji ratowniczych prowadzonych przez zespół pies ratowniczy i przewodnik.
Czy twój pies może zostać ratownikiem wodnym?
Pies szkolony na ratownika wodnego musi być przede wszystkim łagodny wobec ludzi i nie reagować strachem na dziwne zachowania tonących osób. W swojej pracy może mieć bowiem do czynienia z osobami nieprzytomnymi, wycieńczonymi, a nawet agresywnymi. Psy muszą być także odpowiednio silne, by doholować do brzegu osobę lub łódź. W roli psów ratowniczych sprawdzają się więc najlepiej psy takich ras, jak nowofundland, labrador retriever i landseer. Specyficzna sierść psów tych ras sprawia, że czworonogi te mogą pracować także w bardzo zimnej wodzie i nie ucierpieć na tym zdrowotnie.
Jeśli chcesz dołączyć do Sekcji Psów Ratowniczych WOPR, sprawdź na stronie najbliższego oddziału, jakie wymagania musisz spełnić. Przykładowe informacje znajdziesz TUTAJ.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.