08.01.2020
Jak przedłużyć psu życie dietą? Oto 7 sposobów na psią jesień życia!
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Twój pies ma już swoje lata? Zastanawiasz się, jak go karmić i jak przedłużyć psu życie dietą? Podpowiadamy!
fot. Shutterstock
Wraz z wiekiem w organizmie psa – tak samo jak u ludzi – zachodzą pewne zmiany. Jak przedłużyć psu życie dietą? Czym go karmić, aby mimo swoich lat w jego ciele wciąż znajdował się ten mały szczeniak?
1. Zadbaj o formę i sylwetkę
Jeszcze 50 lat temu psy żyły 7-8 lat. Dziś 15-letni zwierzak już nikogo nie dziwi. Dlaczego? Zdecydowanie lepiej opiekujemy się naszymi pupilami, a i lekarze więcej wiedzą o tym, jak je leczyć. Życie psom przedłuża także dbanie o ich formę fizyczną. Pies, dopóki chodzenie nie sprawia mu kłopotów, powinien pokonywać dziennie 3-4 kilometry! Codzienne powolne, choć długie spacery są ważne.
2. Karm, byle nie nudno
Starszym psom nierzadko doskwiera brak apetytu. Warto się upewnić, czy to nie oznaka jakiejś choroby. Ale jeśli wszystko jest w porządku, zadbajmy o to, by jedzenie było ciekawe. Karmmy psa z ręki podczas spaceru, rzucajmy ziarenka karmy, by musiał je złapać. Godne uwagi są też mata węchowa, kong i kula smakula.
3. Zmień karmę
Pies, który kończy 7 lat, powinien zacząć jeść inną karmę niż do tej pory. Ta przeznaczona dla seniorów ma niewielką zawartość tłuszczu (ok. 10%) – bogatsze energetycznie pokarmy są zbyt ciężkie dla przewodu pokarmowego staruszków. Jeśli zwierzak ma kłopot z gryzieniem, wybierzmy puszki.
4. Serwuj przysmaki na zęby
Jeśli od szczenięctwa dbaliśmy o zęby pupila, nie przestawajmy tego robić! Senior też może mieć zdrowe, mocne i ładne zęby. Z pomocą przyjdą nam gryzaki dentystyczne, a także naturalne przysmaki (do żucia). Pokażmy też psie uzębienie lekarzowi.
5. Podawaj suplementy
Jeśli żywimy naszego staruszka specjalną karmą dla seniorów, suplementy nie są już potrzebne. Ale jeśli nie, warto dodawać do jedzenia preparaty na stawy, a także oleje z kwasami tłuszczowymi omega-3 pochodzącymi z ryb.
6. Ustal nowy harmonogram żywienia
Starszego psa powinniśmy karmić mniejszymi porcjami, ale podawanymi częściej. Nie serwujmy już dwóch posiłków, a znów – jak w szczenięctwie – trzy lub nawet cztery. Pomoże to psu zachować zdrową, szczupłą sylwetkę!
7. Zabieraj do weterynarza
Niby to prawda stara jak świat, że pies powinien być pod stałą opieką lekarza weterynarii, ale gdy pupil się starzeje, tracimy czujność. Nie je? Popuszcza mocz? Mało pije? A bo to już ze starości… Nieprawda! Mogą to być oznaki łatwo uleczalnych chorób. Trzeba się tylko skonsultować z weterynarzem. Masz szansę przedłużyć swojemu psu życie nie tylko dietą, ale też i opieką weterynaryjną!
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
07.12.2024
Jak uspokoić zdenerwowanego psa? Oto 7 skutecznych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Twój pies nadmiernie stresuje się, słysząc głośne dźwięki lub kiedy zostaje sam w domu? Dowiedz się, jak uspokoić zdenerwowanego psa - oto 7 skutecznych sposobów!
undefined