19.11.2019
7 przysmaków z naszego stołu, które nie zaszkodzą psu
Aleksandra Więcławska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
A może by tak poczęstować psa czymś, co sami jemy? Oto przysmaki z naszego stołu, którymi możesz się podzielić z pupilem!
fot. Shutterstock
Kiedy twój pupil patrzy na ciebie swoimi oczętami, trudno mu odmówić kolejnej porcji jedzenia. Należy jednak pamiętać o tym, że większość ludzkich potraw szkodzi zwierzętom. Są też i takie przysmaki z naszego stołu, którymi można i warto podzielić się ze swoim pupilem. Oto 7 potraw, które na pewno psu nie zaszkodzą.
1. Przysmaki z naszego stołu! Bataty (słodkie ziemniaki)
Bulwy batata, które zjadamy z apetytem, mogą też dostać nasze psy. Miąższ tego warzywa jest słodki, dlatego wielu psom bardzo smakuje. Słodkie ziemniaki dostarczają głównie węglowodanów, ale także białka, tłuszczu, witamin i minerałów. Znajdujący się w nich kwas foliowy pozytywnie wpływa na układ nerwowy psów. Dzięki dużej zawartości błonnika to sycący przysmak dla zwierząt z nadwagą!
2. Przysmaki z naszego stołu! Olej lniany
Olej lniany to prawdziwa skarbnica zdrowia! Zawiera cenne kwasy omega-3, które działają przeciwzapalnie, a także wspomagają funkcje nerek, serca i układu nerwowego. Jeśli będziemy podawali go psu niewiele (np. łyżeczkę dziennie), ale regularnie, nie ma ryzyka nadwagi, a korzyści zdrowotne są nieocenione.
3. Przysmaki z naszego stołu! Pietruszka (natka i korzeń)
Pietruszka, choć tak pospolita, jest naprawdę zdrowa. Zawiera więcej witaminy C niż cytrusy, a poza tym żelazo, kwas foliowy, a nawet olejki eteryczne. Ma działanie moczopędne, łagodzi nerwobóle, pomaga przy anemii. Poleca się ją też przy stanach zapalnych, zaparciach i wzdęciach. Co ciekawe, natka pietruszki odświeża oddech!
4. Przysmaki z naszego stołu! Brokuły (tylko różyczki)
Dużo witamin, minerałów, a nawet przeciwutleniacze – takie bogactwo ma w sobie to zielone warzywo. Zawiera także potas, który dobrze wpływa na pracę serca. Brokuły szczególnie warto podawać starszym psom, a także tym, którym dokuczają stawy.
5. Przysmaki z naszego stołu! Orzechy włoskie
Poprawiają pracę mózgu, regulują trawienie i łagodzą stany zapalne – to tylko niektóre zalety orzechów włoskich. Zawierają one sporo witamin, a także kwasy omega-3 i omega-6. Psy nie mogą ich jednak jeść za dużo, bo są ciężkostrawne.
6. Przysmaki z naszego stołu! Łosoś (ryba i olej z łososia)
Łosoś to tłusta ryba, której jedzenie świetnie wpływa na stan psiej skóry i sierści. Olej z łososia zawiera kwasy omega-3 i omega-6, wspierające pracę serca, więc warto dwa razy w tygodniu dolewać go psu do jedzenia.
7. Przysmaki z naszego stołu! Kiszona kapusta
Nie spodziewaliście się jej w tym zestawieniu, prawda? A jednak! Znana ze swych prozdrowotnych właściwości, sprawdza się też w żywieniu psów. W dodatku niektóre za nią przepadają! Nie powinny jeść jej kilogramami, ale w niewielkich ilościach warto im ją podawać. Kiszona kapusta wspiera odporność i zapobiega cukrzycy.
Konsultacja: lek. wet. Dorota Cibor
Certyfikowana trenerka psów (kurs ukończony w Centrum Kynologicznym Canid). Ukończyła też liczne kursy i uczestniczyła w kilkunastu seminariach z zakresu zachowania, żywienia i opieki nad psami.
Zobacz powiązane artykuły
24.03.2025
Masz dojrzałego psa? Koniecznie zadbaj o jego zdrowie!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psiaki, które ukończyły 7 lat, potrzebują specjalnej troski. Jak sprawić, by jak najdłużej cieszyły się dobrym zdrowiem i kondycją?
undefined
24.03.2025
Czy twój pies się stresuje? Poznaj sygnały, które o tym świadczą
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy w stresujących sytuacjach często mają widoczne białka oczu, spięte mięśnie; mogą nerwowo dyszeć, odwracać głowę. Po czym jeszcze poznać, że twój pies się stresuje?
undefined
28.11.2024
5 sposobów na psy, które nie lubią zostawać same w domu
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pies, który piszczy, szczeka i niszczy pod nieobecność opiekunów, naprawdę cierpi i przeżywa to, że zostawiłeś go samego. Takim psom można – i trzeba – pomagać.
undefined