REKLAMA
REKLAMA

Sposób na leniucha

author-avatar.svg

psy.pl

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Co zrobić, aby pies był bardziej aktywny?

dlaczego psy wzdychają

fot. Shutterstock

REKLAMA

Co zrobić, aby pies był bardziej aktywny?

Mała aktywność psa może mieć różne źródła. Jeśli pies jest z natury flegmatyczny, to raczej nie należy liczyć na zdecydowaną zmianę jego zachowania. Wprawdzie nawet bardzo spokojnego psa można trochę rozruszać, ale nie da się z niego zrobić zwierzaka bardzo aktywnego. Lenistwo może też wynikać z przyzwyczajenia do mało aktywnego trybu życia. Takiemu psu trzeba zaproponować ciekawe zajęcie. Nie wolno go jednak zmuszać do ćwiczeń, gdyż tylko go w ten sposób zniechęcimy. Warto postawić na rozrywki – zarówno ruchowe (spacery, bieg przy rowerze, towarzyszenie w joggingu), jak i umysłowe, np. zabawy węchowe, agility czy naukę sztuczek. Trzeba pokazać psu, że proponujemy mu coś przyjemnego, co w dodatku przynosi mu korzyści.

Zwierzę musi mieć motywację do pracy, więc najpierw trzeba się zorientować, co stanowi dla niego najlepszą nagrodę. Dla większości psów jest to jedzenie, zabawa w przeciąganie czy pogoń za piłką. Brak zainteresowania jedzeniem może wynikać ze stałego dostępu do niego. Warto wówczas kazać psu zapracować choćby na część jego dziennej porcji. Natomiast w celu doprowadzenia do tego, by bardziej interesował się zabawką, należy sprawdzić, którą najbardziej lubi i… schować ją. Od tej pory będzie miał do niej dostęp jedynie podczas zabawy z opiekunem, przy czym na początku bawimy się bardzo krótko i kończymy, gdy pies wciąż jest zainteresowany zabawą. W miarę jak ciąga się w ćwiczenia, przedłużamy ten czas.

Ważne jest, żeby pies widział, że my także dobrze się bawimy. Jeśli zachęcamy go do jakiejś zabawy, a nasza mina wskazuje, że nas to śmiertelnie nudzi, nie osiągniemy celu – pamiętajmy, że pies czyta z naszych gestów. Czasem trzeba się nieźle powygłupiać, żeby rozruszać statecznego psa. Gdy stwierdzimy, że pies ma już odpowiednią motywację (dąży do zdobycia nagrody, domaga się jej), możemy rozpocząć zabawy węchowe czy naukę sztuczek.

Brak aktywności wynika też czasem z podawania mało energetycznej karmy – wówczas może pomóc wprowadzenie pożywienia o wyższej zawartości białka. Jeśli jednak pies jest flegmatyczny z natury, a poprzestaniemy na zmianie karmy, nie zachęcając go do aktywności, efektem może być jedynie przyrost wagi.

W niektórych przypadkach brak aktywności ma podłoże chorobowe. Właściciel dobrze znający swojego psa powinien umieć ocenić, czy to jego naturalne zachowanie, czy też potrzebna jest pomoc lekarza weterynarii.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
psy.pl

Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s