04.04.2021
Przysmaki z wielkanocnego stołu. Czym możemy poczęstować naszego psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zasiadając do wielkanocnego stołu, nie możemy oprzeć się, by nie poczęstować czymś psa. Którą ze świątecznych potraw możemy mu dać bez obaw o jego zdrowie?
fot. Shutterstock
W wielkanocny poranek niemal wszystkie rodziny zasiadają do tradycyjnego śniadania… Naszego psa pewnie zwabią smakowite zapachy kiełbasy i babki. Jednak nie wszystko, co stoi na wielkanocnym stole, jest dla niego zdrowe. Czym można poczęstować psa, a czym nie wolno?
Nie tylko potrawy mogą zaszkodzić!
Świąteczne dekoracje, szczególnie te złożone z małych kolorowych elementów, dla wielu psów są bardzo interesujące. Pozostawiony bez nadzoru zwierzak może się do nich dobrać, pogryźć je i się nimi zadławić. Również kwiaty, takie jak żonkile i lilie, warto stawiać wysoko, poza zasięgiem czworonoga. Zawarte w nich związki są trujące dla psów!
Świąteczne wypieki
Babka, mazurek czy keks mogą być bardzo szkodliwe dla zwierzaka! I nie chodzi tu jedynie o dużą zawartość cukru, który sprzyja nadwadze i zachorowaniu na cukrzycę. Obecne w ciastach rodzynki, nawet w niewielkich ilościach, mogą poważnie uszkodzić nerki zwierzaka. Również znajdujące się w cieście niektóre orzechy, ksylitol i nabiał są szkodliwe dla czworonoga.
Czekoladowe łakocie
Czekolada to dla psa trucizna. Zjedzenie nawet niewielkiej jej ilości może wywołać wymioty, biegunkę, silne odwodnienie, a nawet drgawki i śmierć. Dlatego jeśli chcemy szukać wielkanocnych jajek, powinniśmy ukrywać je w miejscach niedostępnych dla pupila, a najlepiej na czas tej zabawy zamknąć go w innym pokoju. Możemy także poprosić kogoś z dorosłych, by zabrał psiaka na spacer – dzięki temu nasz pupil będzie miał równie atrakcyjne zajęcie! Powinniśmy też od razu wyrzucać wszelkie sreberka i opakowania po słodyczach. Psiak zwabiony atrakcyjnym zapachem może je połknąć i się zadławić lub uszkodzić sobie nimi jelita.
Nie dla psa kiełbasa
W diecie psa powinno się znajdować mięso – ale nie wyroby z naszego stołu. Ogromna ilość soli i przypraw używana do produkcji kiełbas i wędlin obciąża psie nerki i wątrobę, a duża zawartość tłuszczu może zaburzyć pracę trzustki. Nam zresztą też kupne wędliny nie służą…
Sałatki wielkanocne
Przygotowywane z warzyw i majonezu sałatki z dodatkiem wędliny też nie są odpowiednim przysmakiem dla naszego psa! Może się to skończyć silnym zatruciem, a co najmniej – rozstrojem żołądka.
Tym możesz poczęstować psa!
Pies może zjeść niektóre rzeczy jedzone przez nas, ale… inaczej przyrządzone. Możemy więc poczęstować psa zrobioną dla niego specjalną sałatkę.
Jajko
Świeże ugotowane jajka są w pełni bezpieczne dla psiaków. Mogą więc stanowić wspaniały wielkanocny przysmak! Zawierają wiele wartościowych składników, wysokiej jakości białko i zdrowe tłuszcze. Oczywiście nawet tak cenny element diety podawany w zbyt dużych ilościach naraz może wywołać u psa biegunkę. Jednak kawałek gotowanego jajka dopasowany do wielkości naszego psiaka to przysmak, który możemy podawać pupilowi nie tylko od święta, ale też np. jako nagrodę.
Surowe mięso
Jeśli przy wielkanocnym stole chcemy uraczyć psiaka kawałkiem soczystego schabu, nie krępujmy się! Pod warunkiem, że będzie to kawałek odkrojony jeszcze przed przyprawieniem i pieczeniem. Nasi pupile z wielką chęcią zjedzą trochę surowego mięsa, które nie tylko będzie dla nich bezpieczne, ale także bardzo zdrowe. Psu bez obaw możemy też podać kawałek surowego łososia, indyka czy kurczaka. Unikajmy jednak ości i kości!
Marchewka
Marchewkę znajdziemy w każdej wielkanocnej kuchni. Jedną lub dwie surowe marchewki odłóżmy dla naszego czworonożnego podopiecznego i podajmy mu do schrupania podczas świątecznego śniadania. Warzywo to możemy także ugotować w nieosolonej wodzie lub na parze – dzięki temu organizm pupila lepiej przyswoi zawarte w nim składniki odżywcze. Większość zwierzaków wprost przepada za tym wyjątkowo tanim i niezwykle łatwym do przygotowania przysmakiem!
Sałatka dla psa
Robiąc wielkanocną sałatkę, bez większego wysiłku możemy przyrządzić osobną, zdrową porcję dla swojego psiaka. Użyjmy do tego kukurydzy z puszki, zielonego groszku, gotowanego jajka, pomidorków koktajlowych… Wybór jest naprawdę duży! Nie dodawajmy do niej natomiast przyprawionego i wędzonego mięsa, przypraw ani soli. Do sklejenia składników zamiast majonezu możemy użyć odrobiny mokrej karmy ugniecionej z wodą widelcem na gładką pastę.
Autor: Dakota Świątkowska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined