11.09.2020
Chcesz iść z psem do kawiarni? O tym musisz pamiętać!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Myślisz o wybraniu się z psem do kawiarni, ale nie wiesz, co was tam spotka? Podpowiadamy, jak sprawić, by to wyjście było przyjemne dla psiaka!
fot. Shutterstock
Wyjście z psem do kawiarni może być doskonałym sposobem na spędzenie czasu z czworonogiem i znajomymi. To także dobra okazja do socjalizacji psiaka. Jednak nie każdy zwierzak odnajdzie się w tłocznym miejscu pełnym obcych ludzi…
Z psem do kawiarni? Czemu nie!
Obecność psów jest coraz częściej akceptowana w miejscach publicznych. Czworonożni przyjaciele człowieka mogą wchodzić już do licznych sklepów, niektórych centrów handlowych, a nawet restauracji i kawiarni. Wybierając się do takich miejsc z czworonogiem, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach.
Przepraszam, czy tu można z psem?
Psiolubne miejscówki mnożą się w zaskakującym tempie! Wciąż jednak nie każdy lokal pozwala opiekunom psów na wejście ze zwierzakiem. Dlatego planując wyjście z psem do kawiarni, nie możemy z góry zakładać, że nasz czworonóg będzie tam mile widziany. Warto więc jeszcze przed wyjściem z domu upewnić się, na przykład na stronie lub facebookowym fanpage’u wybranego miejsca, czy jest to lokal przyjazny psom. Jeśli nie znajdziemy w internecie takiej informacji, zawsze możemy zadzwonić lub wybrać się wcześniej bez zwierzaka i spytać obsługę o ich stosunek do psów.
Rekonesans to podstawa!
Wcześniejsza wizyta bez psa to także dobra okazja do sprawdzenia, jak dużo osób znajduje się o danej godzinie w wybranym przez nas lokalu. Nie każdy bowiem psiak będzie czuł się dobrze w tłumie ciągle zaczepiających go gości czy biegających dzieci. Na wizytę z psem w kawiarni, przynajmniej tę pierwszą, powinniśmy wybrać taką porę, o której ludzi będzie najmniej. Dzięki temu nieprzyzwyczajonego do takich wypraw psiaka nie wrzucimy od razu na głęboką wodę.
Zostaw, nie zaczepiaj!
Pamiętaj, że w restauracji czy kawiarni przebywają także inni ludzie. I nie wszyscy muszą lubić psy! Dlatego zwierzaka najlepiej jest trzymać na smyczy i blisko siebie. Jednak lepiej nie przywiązywać jej do nogi od stołu – silne szarpnięcie może go wywrócić. Opiekun psa powinien też uważać, by czworonóg nie zaczepiał przechodzących ludzi i nie wchodził kelnerom pod nogi. Oblanie gorącą kawą może być sporą traumą dla zwierzaka! Idąc z psem do kawiarni, najlepiej jest wybierać stolik w rogu lokalu lub ogródka – dzięki temu psiak będzie miał więcej miejsca dla siebie.
Pies też musi mieć frajdę!
Wyjście do kawiarni czy restauracji musi być przyjemne także dla zwierzaka. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, by poczuł się tam bezpiecznie i miał ciekawe zajęcie. Zabranie z domu ukochanego kocyka i kilku ulubionych zabawek zwierzaka na pewno pozwoli mu szybciej odnaleźć się w obcym miejscu. By psiak się nie nudził, możemy zabrać z domu konga wypełnionego pasztetem, który zajmie go na dłuższą chwilę. Nie powinniśmy podawać mu jednak w restauracji śmierdzących gryzaków – zapaszek żwacza czy suszonej skóry niejednego gościa przyprawi o mdłości…
Z psem do kawiarni? Tak, ale nie z każdym!
W takich miejscach jak kawiarnia, centrum handlowe czy bar nie każdy pies będzie się czuł dobrze. Psiaki, które boją się obcych ludzi, łatwo się ekscytują, nie potrafią usiedzieć w miejscu czy nie znoszą hałasu będą wolały spędzić ten czas na wyciszającym spacerze poza miastem. Do miejsc, gdzie na stołach stoi jedzenie, nie powinniśmy zabierać także bardzo żarłocznych psiaków. Mogą one żebrać od innych gości i frustrować się ich odmową. Idąc z psem do kawiarni, musimy także pamiętać, że w psiolubnym miejscu nasz zwierzak nie zawsze będzie jedynym czworonogiem. Jeśli więc nie czuje się on dobrze w towarzystwie innych psów, lepiej niech zostanie w domu!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined