13.07.2018
Co zrobić, gdy pies złamie ogon?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Co zrobić, gdy pies często kaleczy sobie ogon?
fot. Shutterstock
Problem stałego urażania ogona podczas merdania – o meble czy inne przedmioty – dotyczy dużych czworonogów o wesołym usposobieniu, które mają na dodatek ogon skąpo owłosiony – np. dogów niemieckich, bokserów czy labradorów. Złamany ogon u psa i każdy inny uraz wymaga wizyty u lekarza weterynarii.
Po co psu ogon?
Ogon jest psu potrzebny do komunikacji ze światem zewnętrznym. Jeśli jesteś uważnym obserwatorem, to dzięki tej części psiego ciała, dowiesz się, co właśnie w danej chwili odczuwa twój pupil. Ułożenie ogona zdradza jego emocje – radość, lęk, smutek czy agresję. Więcej o tym, po co psu ogon pisaliśmy TUTAJ.
Zraniony ogon
Jeśli pies skaleczył sobie ogon, należy wystrzyc sierść wokół rany, przemyć i zdezynfekować to miejsce wodą utlenioną lub roztworem rywanolu. Następnie kładziemy na skaleczenie jałowy gazik i bandażujemy. Trzeba też za pomocą drugiego bandaża przywiązać dość luźno ogon do boku, by ponownie nie został uszkodzony.
W skrajnych przypadkach, gdy urazy są poważne lub zdarzają się często, konieczna będzie amputacja. Nie należy mylić jej z kopiowaniem, którego zakazuje Ustawa o ochronie zwierząt. W tym wypadku jest to zabieg konieczny dla ratowania zdrowia.
Mając zwierzaka ze skłonnością do uszkodzeń ogona, starajmy się im zapobiegać, usuwając lub zabezpieczając przedmioty, z którymi psi „radościomierz” najczęściej wchodzi w kolizję. Szkolmy też naszego podopiecznego, aby w sytuacjach grożących urazem – np. ciasnych pomieszczeniach – móc nakazać mu przyjęcie bezpiecznej pozycji.
Jak rozpoznać złamany ogon u psa?
Najczęściej po tym, że pies macha jedynie połową ogona. Przy niektórych złamaniach dochodzi także do uszkodzenia skóry i powstawania obrzęku. Jeśli zauważymy, że pies ma krwawiącą ranę, należy założyć na to miejsce opatrunek, a ogon delikatnie ucisnąć w miejscu krwotoku. Po udzieleniu pierwszej pomocy trzeba udać się natychmiast do lekarza weterynarii, który już fachowo zajmie się złamanym ogonem u psa.
Leczenie złamanego ogona zależy od miejsca urazu – jeśli znajduje się ono przy końcu ogona, zrasta się samo. Trzeba, jednak wziąć pod uwagę, że ogon może zrosnąć się nieprawidłowo.
Z racji tego, że ogon to przedłużenie psiego kręgosłupa, należy o niego dbać. Kiedy zauważymy na nim jakiekolwiek skaleczenie, udajmy się do weterynarza, by opatrzył ranę.
Autor: Artur Dobrzyński
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined