17.02.2022
Krzywy kręgosłup u psa – co jest najczęstszą przyczyną?
Dorota Jastrzębowska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy twój pies wygląda, jakby grzbiet mu się zapadał? A może odwrotnie: jest wygięty (niektórzy mogą to nazywać grzbietem karpiowatym)? Krzywy kręgosłup u psa to zwykle objaw choroby.
fot. Shutterstock
Najczęściej psy mają grzbiet prosty. U niektórych ras jego tylna część opada nieco w stronę zadu – tak jest np. u owczarków niemieckich. Jeszcze u innych, np. u buldogów francuskich, linia grzbietu wznosi się stopniowo (ale nie przesadnie) od kłębu do lędźwi. Jeśli jednak wzorzec nie przewiduje takiego wyglądu, to krzywy grzbiet może oznaczać krzywy kręgosłup u psa. A to już poważny problem.
Krzywy kręgosłup u psa: lordoza
Lordoza to skrzywienie kręgosłupa w taki sposób, że pies wygląda z profilu, jakby grzbiet mu się zapadał na środku. Szczególnie rzuca się to w oczy u starszych czworonogów. A to dlatego, że wrażenie to potęguje cała postawa staruszka, na którą składa się często m.in. obwisły brzuch (zwłaszcza u zwierzaków otyłych i wykastrowanych). Mięśnie wiotczeją, poza tym często pies nie staje już na palcach, jak w młodości.
Krzywy kręgosłup u psa: dyskopatia
Z kolei grzbiet wygięty jak u przestraszonego kota może być objawem wypadnięcia dysku. To przypadłość dobrze nam znana. W wypadku psów zdarza się często przedstawicielom ras o wydłużonym ciele, np. jamnikom, shih tzu czy beagle (choć nie tylko im). Zwierzak odczuwa silny ból, więc nie tylko wygina grzbiet, lecz także napina mięśnie. Może też się bronić przed dotykaniem grzbietu, np. głaskaniem czy zakładaniem szelek. Schorzeniu temu często towarzyszą niedowłady łap. Trzeba jak najszybciej zwrócić się po pomoc do weterynarza. Bardzo szybko mogą bowiem na skutek niedowładu zanikać mięśnie. Gdy do tego dojdzie, konieczna będzie długa rehabilitacja. Leczenie dyskopatii zależy od przebiegu choroby. Czasem wystarczy podanie witamin i wykonywanie ćwiczeń, stosuje się też różne zabiegi, np. laserowe. W ciężkich przypadkach może być potrzebna operacja. A czasem nawet ona nie pomaga i pies nie wraca do dawnej sprawności…
Pozornie krzywy kręgosłup u psa
Bywa, że pies wygina grzbiet i wygląda to, jakby było coś nie tak z jego kręgosłupem. Tymczasem przybranie takiej postawy często jest spowodowane bólem. I to niekoniecznie bólem kręgosłupa czy w ogóle układu kostno-stawowego, lecz także różnych organów. Zwierzak może się zgiąć w taki sposób na przykład pod wpływem bólu trzustki. To reakcja obronna, która zdarza się czasem także psom lękliwym – na skutek silnego strachu.
Kręgosłup chory, choć nie widocznie krzywy
Trzeba też pamiętać o tym, że pies może cierpieć z powodu bólu kręgosłupa także wtedy, gdy ten nie wygląda na skrzywiony. Może w nim dochodzić do innych zmian, np. częstej u psów spondylozy. To nie tyle skrzywienie, co sztywnienie kręgosłupa. Pies może mieć znaczne kłopoty z poruszaniem się, zwłaszcza rano. Grzbietu przy tym jednak raczej nie wygina…
Zapisz się do newslettera Psy.pl i otrzymuj ciekawe treści przed innymi!
Miłośniczka psów, szczególnie terierów. Obecnie opiekunka przygarniętej yoreczki Adelki, wolontariuszka opiekująca się kotami wolno żyjącymi w warszawskiej dzielnicy Ochota, była redaktor prowadząca czasopismo „Mój Pies i Kot".
Zobacz powiązane artykuły
29.04.2025
Ratunku, mój pies się drapie! Jak pomóc psu, którego wszystko swędzi?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Zauważyłeś, że ostatnio twój pies się drapie, wylizuje sobie łapy lub intensywnie ociera się o meble, a jego skóra jest zaczerwieniona? Sprawdź, dlaczego pies się drapie i jak mu pomóc.
undefined
28.04.2025
Czy pies może mieć alergię sezonową?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Czy domowe czworonogi mogą mieć alergię na pylącą trawę? Sprawdź, czym objawia się alergia sezonowa u psów i jak pomóc cierpiącemu na nią zwierzakowi!
undefined
25.04.2025
Gryzaki to za mało! Jak zadbać o zęby swojego psa?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przykry zapach z pyska i widoczny kamień to oznaka problemów, którym można było zapobiec... Czy wiesz, że aż 80% psów powyżej 2. roku życia cierpi na choroby przyzębia, a nieleczone infekcje mogą doprowadzić do chorób serca, wątroby, nerek? Jak pielęgnować uzębienie swojego zwierzaka, aby nie dopuścić do powstawania osadu oraz poważniejszych dolegliwości?
undefined