12.06.2019
5 sekretów szczęśliwego psa
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chcesz poznać sekrety szczęśliwego psa? Sprawdź nasze wskazówki, które pomogą ci sprawić, by twój pies wesoło zamerdał ogonem!
fot. Shutterstock
Chyba każdy opiekun chciałby, aby jego pies był szczęśliwy. W końcu pupil daje nam tyle radości, więc dlaczego nie mielibyśmy mu się odwdzięczyć tym samym? Ponadto kto nie lubi wesołego czworonoga biegającego po domu, okazującego miłość i – co najważniejsze – wywołującego uśmiech na twarzy? Poznaj 5 sekretów szczęśliwego psa!
1. Naucz się psiego języka
Niby oczywiste, a jednak wielu opiekunów wciąż nie poświęca czasu, by dobrze poznać swojego pupila. Psy komunikują się z nami za pomocą mowy ciała. Aby dobrze zrozumieć swojego czworonoga, musisz nauczyć się rozpoznawać jego sygnały, które ci wysyła. Powinieneś wiedzieć, kiedy jest zestresowany, podekscytowany, niespokojny, przestraszony czy chętny do zabawy.
W trakcie szkoleń kluczowe znaczenie ma także twoja świadomość własnego ciała. Powinieneś zwracać uwagę na swoją postawę, a nie jedynie na wypowiadane do psa słowa. W przeciwnym razie, gdy obie te rzeczy nie współgrają ze sobą, możesz wysłać psu sprzeczne sygnały, a zwierzę będzie zdezorientowane. Psy są zarówno świetnymi obserwatorami, jak i ekspertami w odczytywaniu ludzkiej mowy ciała. Potrafią bowiem zrozumieć, co myślisz i czujesz, zanim tak naprawdę sam zdasz sobie z tego sprawę. Ważne jest również ustanowienie domowych zasad – aby każdy w domu dawał psu te same polecenia.
2. Zabierz na spacer… inną drogą
Psy muszą doświadczać czegoś więcej niż tych samych ścian w domu czy znanego trawnika tuż przed blokiem. Szczęśliwego psa poznasz po tym, że ma zapewnioną stymulację psychiczną i fizyczną. Zaskocz swojego pupila i wybierz się na spacer inną drogą, pozwól mu eksplorować otoczenie. Psy mają doskonały węch, dlatego nic dziwnego, że chcą spędzać dużo czasu na wąchaniu nawet pojedynczego źdźbła trawy! Jeśli pupil zatrzymał się, nie ciągnij go – daj mu tyle czasu, ile potrzebuje.
3. Istota społeczna, a…
Psy są zwierzętami społecznymi, dlatego tak bardzo cieszą się z towarzystwa ludzi. Pies, który mieszka na podwórku, a jego kontakt z człowiekiem ogranicza się do minimum, jest psem samotnym. Nie skazuj go na to. Jego miejsce jest przy tobie, przy ludziach, którzy sprawiają, że poczuje się on kochany i bezpieczny.
4. … bezpieczeństwo
Szczęśliwy pies otrzymuje od swojego opiekuna uwagę i miłość, a także poczucie bezpieczeństwa. Psy, które mieszkają na zewnątrz, nie czują się bezpiecznie. Owszem, łańcuch utrzyma psa na podwórku, ale nic więcej. A już na pewno nie ochroni go przed potencjalnymi zagrożeniami. Zwierzę, które żyje w ten sposób, na pewno nie jest szczęśliwe.
Ponadto pies, który czuje się bezpiecznie, ufa swojemu opiekunowi. Doskonale zdaje sobie sprawę, czego się od niego oczekuje i zna zasady. Nie boi się jednak swojego opiekuna, ponieważ wie, że nie zazna od niego krzywdy.
5. Wysiłek bez wysiłku?
Szkolenie psa jest niezwykle ważne. Zamiast jednak męczyć psa codziennie godzinnymi sesjami treningowymi, zrób kilka dziennie, ale niech nie trwają dłużej niż 5 minut.
Trenowanie psa buduje jego poczucie własnej wartości. Ponadto nauka sztuczek jest dla czworonogów formą zabawy. Jeśli masz aktywnego psa, wypróbuj czegoś z psich sportów – agility, flyball czy frisbee.
Mieć szczęśliwego psa…
Przede wszystkim traktuj swojego psa z szacunkiem jak przyjaciela czy członka rodziny. Okazuj mu miłość i troskę. Jeśli już zdecydowałeś się na zwierzę, to poświęć mu swój czas. Zadbaj o jego stymulację psychiczną i fizyczną. Zmęcz go wspólną zabawą i spacerami. Nie zamykaj go w domu, niech poznaje świat, ludzi i psich kumpli. Zadbaj również o jego zdrowie poprzez odpowiednio zbilansowaną dietę i regularne wizyty u weterynarza.
Zobacz powiązane artykuły
19.09.2023
Podcinanie psom strun głosowych – naukowcy zbadali konsekwencje
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W wielu krajach sposobem na szczekającego namiętnie psa jest... podcinanie strun głosowych. Zabieg ten, zwany też dewokalizacją, w Polsce jest zakazany. Nadal jednak wykonuje się go w niektórych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Dziś wiemy już, jakie są jego konsekwencje – nie tylko behawioralne, ale również fizyczne.
undefined
18.09.2023
Buty dla psa. Kiedy warto je kupić i jakie wybrać?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Buty dla psa występują w wielu wariantach. Mogą chronić łapy psa przed warunkami atmosferycznymi, zapobiegać podrażnieniu skóry na opuszkach i zapewniać przyczepność na śliskich powierzchniach. Tylko jak nauczyć psa chodzenia w butach?
undefined
15.09.2023
Jak pochować psa? Dlaczego nie wolno zakopać zwierząt w ogrodzie?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zakopywanie zmarłych psów w lesie czy na prywatnym terenie nie tylko jest prawnie zabronione. Zwłoki czworonogów mogą być szkodliwe dla środowiska! Sprawdź, jak w takim razie pochować godnie psa, który spędził przy tobie swoje życie.
undefined