30.09.2019
Jak wyjść z człowiekiem na spacer? Krótki przewodnik dla psa!
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Jak skutecznie wyjść z człowiekiem na spacer? Jak go prawidłowo wyprowadzać? Oto kilka praktycznych trików, które przydadzą się każdemu czworonogowi! Hau!
fot. Shutterstock
Każdy pies to wie – człowiek wymaga regularnych spacerów. Ciągłe siedzenie w domu nie służy ludziom i powoduje nudę. A znudzony człowiek to smutny człowiek! Rolą psa jest więc zapewniać człowiekowi różne atrakcje, które nie pozwolą mu zmienić się w rozlazłą, kanapową kluchę! Co należy zrobić, by wyjść z człowiekiem na spacer? I jak uatrakcyjnić człowiekowi taką przechadzkę?
Smycz
Rozpocznij rytuał spaceru, pozwalając człowiekowi zapiąć się na smycz. Dzięki temu człowiek nie ucieknie ci za jakimś innym człowiekiem, samochodem, czy niespełnionym marzeniem. Uwiąż go dobrze dla jego własnego bezpieczeństwa. Nie powinien mieć innych marzeń poza tobą. Najlepszym, niepowtarzalnym tobą!
Sikanie
Pamiętaj, by sikać powoli, w dodatku wieloetapowo, nie wszystko naraz. W końcu spacer nie jest po to, by załatwiać przyziemne potrzeby! Sikanie ma wyższy cel – chodzi o rysowanie granic swojego terytorium. Strefę swoich wpływów zaznacz moczem. Tak, by wszystkie okoliczne wiewiórki, sarny i ptaki wiedziały, kto jest ich królem. I kto łaskawie dzieli się z nimi swoją własną przestrzenią!
(Nie przejmuj się, że to kot panuje w domu. Nie przejmuj się, że oberwałeś od niego pazurem za samo spojrzenie w jego stronę. To ty tu jesteś królem, kot się nie liczy!)
Przed-kupa
Przed nadchodzącą kupą zasygnalizuj ją, kręcąc się w kółko. Ilość obrotów dostosuj do swojego poziomu ekscytacji wywołanej nadchodzącą chwilą!
- 1 obrót – całkiem dobra kupa
- 3 obroty – to będzie coś!
- 5 obrotów – szykujcie się na kupę stulecia!
Pamiętaj! Jako pies, zajmujesz najwyższe miejsce w łańcuchu pokarmowym. Jesteś niepokonanym, niedoścignionym łowcą! Jednak gdy załatwiasz swoje potrzeby, możesz stracić czujność, pochłonięty chwilą głębokiej medytacji. Kucając, rozglądaj się więc czujnie, czy na horyzoncie nie pojawia się nagle wróg, ośmielony twoją chwilą słabości.
Kupa
Najważniejsze w robieniu kupy jest wybranie najlepszego momentu. Poczekaj, aż w okolicy zjawi się ten wredny pies sąsiadów, którego najbardziej nienawidzisz. Skorzystaj także z chwili, gdy na horyzoncie pokaże się biegnące dziecko i ruszy w twoją stronę. Również widok wiewiórki biegnącej po trawniku będzie idealnym momentem, żeby kucnąć. Dzięki takim kombinacjom sprawisz, że spacer stanie się ciekawszy dla twojego człowieka. Będzie on mógł nie tylko poćwiczyć koordynację ręka-oko. Wyrywanie się do innego psa to idealna okazja, by twój człowiek stracił równowagę i przewrócił się prosto na twoją kupę, którą właśnie chciał pozbierać!
Przystawki
Świat zewnętrzny to prawdziwa galeria smaków. Jeśli właśnie znalazłeś pod krzakiem jakąś smaczną przystawkę, zjedz ją natychmiast. Najszybciej, jak to tylko możliwe! Twój człowiek na bank będzie chciał cię pozbawić tego przysmaku. Odpuść więc sobie gryzienie zdobyczy i od razu zajmij się połykaniem! Możesz też zacząć się dławić swoją zdobyczą. Takie atrakcje sprawią, że spacer na pewno nie zanudzi twojego człowieka!
Inne psy
Spotkania z innymi psami to kolejna rozrywka, jaką możesz zapewnić swojemu człowiekowi. Na widok psa zacznij ciągnąć na smyczy w jego stronę. Nie poddawaj się! A kiedy już dopniesz swego, wybierz którąś z możliwych opcji:
- spokojnie obwąchaj psa i idź dalej,
- zacznij się bawić,
- wywołaj awanturę,
- chwilę się pobaw i dopiero potem zacznij awanturę.
Te możliwości możesz łączyć ze sobą w dowolny sposób. Ważne jest, byś stał się jak najbardziej nieprzewidywalny! Ludzie uwielbiają taki dreszczyk emocji. Awantury z innymi psami to także doskonała okazja, by twój człowiek nawiązał kontakt z przedstawicielami swojego gatunku. Może dzięki tobie wda się w awanturę z drugim człowiekiem – i rozrywka gotowa! Pamiętaj, by nie wkładać łap pomiędzy dwoje bijących się ludzi. Nie ingeruj i pozwól im samym ustalić hierarchię!
Uwagi końcowe
Jeśli przeczytałeś ten poradnik, jesteś już w pełni gotowy, by wyjść z człowiekiem na spacer. Możliwe, że będzie to tylko szybkie kółko wokół bloku. Pamiętaj jednak, że dobro twojego człowieka leży w twoich łapach! Atrakcyjne spacery są nie tylko wspaniałą rozrywką uwielbianą przez ludzi. To także okazja do ćwiczeń zręcznościowych, biegów z przeszkodami, socjalizacji z innymi ludźmi czy rywalizacji o śmieci spod krzaka!
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined