05.05.2024
Na jak długo pies może zostawać sam w domu?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Psy źle znoszą samotność – są przecież zwierzętami stadnymi. Jak pogodzić nasze zabieganie z ich potrzebami?
fot. Shutterstock
Większość złych psich nawyków – takich jak skakanie na ludzi, ciągnięcie na smyczy, zjadanie śmieci i odchodów, agresja, nadmierne szczekanie i wycie – ma źródło w braku kontaktów z opiekunem. Szczególnie psy pasterskie i myśliwskie są wręcz uzależnione od stałego kontaktu z przewodnikiem, z którym współpraca jest główną i często jedyną treścią ich życia. Gdy pies zostaje sam w domu zbyt długo, traci liczne walory swojego charakteru, słabnie jego więź z opiekunem – nie mówiąc już o posłuszeństwie.
Innym negatywnym skutkiem samotności jest chroniczny brak ruchu. Jest on źródłem szczególnego cierpienia ras stworzonych do aktywnego życia, np. owczarków, terierów, chartów, psów zaprzęgowych. Pozbawione możliwości rozładowania energii zwierzęta mogą stać się nadpobudliwe, agresywne, nieposłuszne i niepodatne na szkolenie. W wypadku szczeniąt odosobnienie powoduje nieodwracalne braki w socjalizacji, zazwyczaj przesądzające o nieprawidłowym zachowaniu w wieku dojrzałym.
Ruch i nagrody
Jeśli nie mamy dla psa wystarczająco dużo czasu, zazwyczaj cierpi na tym… mieszkanie. Niestety, niszczenie sprzętów domowych to najczęściej jedyny sposób psa na odreagowanie stresu wywołanego samotnością. Nie ma nic gorszego niż karcenie czworonoga za takie przewinienia. Wówczas, prócz zdenerwowania spowodowanego samotnością, pojawia się u zwierzęcia lęk przed powrotem pana do domu – i nawyk niszczenia się nasila.
Jedynym sposobem, by przerwać to błędne koło, jest zapewnienie psu należytej ilości ruchu oraz nagradzanie go, jeśli został w domu sam i niczego nie zniszczył. Oczywiście, początkowo należy zostawiać psa samego na czas bardzo krótki, a następnie powoli, lecz systematycznie go wydłużać.
Muzyka i zabawki
Gdy pies zostaje sam w domu, drzwi balkonowe i okna powinny być zamknięte, aby zapobiec ewentualnemu przestraszeniu psa dźwiękami z zewnątrz i ucieczce. Dobrze jest też przed wyjściem nastawić radio ze spokojną muzyką, zostawić psu – oprócz wody! – trochę karmy i kilka zabawek. Psy lękliwe, które boją się samotności, powinny zostać zamknięte w pokoju, ponieważ przestrzeń całego mieszkania może je przerażać.
Socjalizacja i spacery
Wszystkie te niedogodności nie oznaczają, że opiekun psa powinien zrezygnować ze wszystkich zajęć, by móc zostawać ze swym podopiecznym przez cały dzień w domu. Jeśli pies jest prawidłowo i konsekwentnie wychowywany od wieku szczenięcego i wychodzi na regularne spacery, można go bez obaw zostawiać samego w mieszkaniu nawet na kilka godzin dziennie, nie martwiąc się, że popadnie w depresję.
Pies zostaje sam w domu. Jak objawia się apatia?
- wygryzanie sierści, szczególnie na górnej części przednich łap,
- kopanie dołów, niszczenie krzewów w ogrodzie lub przedmiotów w mieszkaniu,
- wycie i nadmierne szczekanie,
- nadaktywność,
- kręcenie się w kółko, czasami połączone z próbą łapania końca ogona,
- utrata apetytu,
- znaczenie terenu przez załatwianie się (dotyczy psów mieszkających w mieszkaniu).
Jeśli zostawić samego, to…
Niektóre psy lepiej znoszą samotność, inne gorzej. Jest to powiązane z rasą i wielkością zwierzaka. Czas, w którym pies może przebywać sam, jest uzależniony od wieku pupila.
Psa jakiej rasy?
Kilkugodzinną samotność generalnie łatwiej przetrwać bez uszczerbku na psychice psom dużych ras – jednak nie wszystkich!
Względnie dobrze znoszą pozostawanie w samotności przez osiem godzin dziennie: owczarek kaukaski, owczarek środkowoazjatycki, jużak, akita inu, owczarek podhalański, mastif hiszpański.
Stosunkowo najmniej odporne na rozłąkę z opiekunem są: retrievery, wyżły, psy pasterskie, gończe, jamniki, teriery.
Na jak długo?
- Szczenię do 3 miesięcy
Tak młodego psa wolno zostawić samego najwyżej na pół godziny. Dłuższa rozłąka prowadzi do braków w socjalizacji szczeniaka i przyswojenia mnóstwa złych nawyków.
- Od 3 do 6 miesięcy
W tym okresie przyzwyczajamy szczeniaka do samotności, zaczynając od kilkunastu minut i stopniowo przedłużając ten czas do dwóch – trzech godzin.
- Powyżej 6 miesięcy
Półrocznego psa można przyzwyczajać do zostawania na tak długo, jak to konieczne. Jednak osoby zmuszone pozostawać poza domem codziennie ponad osiem godzin powinny dokładnie przemyśleć kupno psa.
Gdzie?
- W kojcu (na zewnątrz)
Zostawianie w kojcu na dłużej niż cztery-pięć godzin dziennie źle wpływa na osobowość psa. Jeśli jest zimno, a pies nie ma obfitej sierści, może też być szkodliwe dla zdrowia. Z kolei podczas upałów pies zamknięty w kojcu nie zawsze może się schronić w cieniu.
- W ogrodzie
Tu pies nie będzie się nudzić nawet przez osiem-dziewięć godzin. Oczywiście, jeśli jest chłodno, musi mieć budę lub chociaż wiatrołap, a rasy bez podszerstka podczas mrozów nie powinny być na dworze dłużej niż dwie godziny.
- W mieszkaniu
Jeśli nie mamy domu z ogrodem, możemy rozważyć skorzystanie z usług wyprowadzacza (petsittera) – wybiegany pies z pewnością dostarczy nam mniej przykrych niespodzianek.
Z czym?
Gdy pies zostaje sam w domu, zazwyczaj śpi – chyba że mieszka w ogrodzie i może obserwować przechodniów. Mniej grozi mu wtedy nuda, ale upewnijmy się, czy sąsiadom nie przeszkadza np. szczekanie. Pozostawiony na kilka godzin pies musi mieć wodę i jakieś zajęcie, np. zabawki do żucia ze skóry wołowej. Najlepiej jednak zapewnić mu towarzystwo innego psa lub kota.
Autor: Adam Zaremba-Czereyski
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
10.10.2024
Pies czuje się samotny? 5 sygnałów, że powinieneś poświęcać psu więcej uwagi
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Po czym poznać, że pies czuje się samotny i potrzebuje więcej uwagi ze strony opiekuna? Oto 5 najczęstszych sygnałów, które mogą o tym świadczyć!
undefined
09.10.2024
Pies w rytmie miasta - jak zarządzać czasem między pracą, a opieką nad pupilem?
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Jeszcze do niedawna całkiem powszechny był pogląd, że pozostawianie psa w samotności na czas naszej pracy jest dla niego męczarnią – a na posiadanie pupila powinny decydować się tylko osoby, w których domu cały czas jest ktoś obecny. Podobne opinie można było usłyszeć o mieszkaniu z psem w bloku. Psy trzymane cały dzień w ogródku, pod okiem starszych członków rodziny czy niepracującej pani domu, miały być o wiele szczęśliwsze i lepiej “wybiegane” niż ich miastowi współplemieńcy. Czasy jednak się zmieniły…
undefined
07.10.2024
Jak obcinać psu pazury i jak często to robić?
Ten tekst przeczytasz w 10 minut
Chociaż psy mogą naturalnie ścierać swoje pazury, to i tak wymagają one pielęgnacji. Tak samo zresztą jak nasze paznokcie. Jak obcinać psu pazury?
undefined