A czy ty zdecydowałbyś się na adopcję starszego psa? A może już to zrobiłeś? Podziel się swoim doświadczeniem!
15.11.2020
5 powodów, dla których warto adoptować starszego psa
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Dorosły pies ma już za sobą szczenięcy etap, a tym samym i ukształtowaną osobowość. Wiadomo, czego się po nim spodziewać. Ale to niejedyne powody, dla których warto adoptować starszego psa. Poznaj ich więcej!
fot. Shutterstock
Decydując się na powiększenie rodziny o czworonożnego towarzysza, oczami wyobraźni widzimy plątającego się pod naszymi nogami szczeniaczka. Przy wyborze psa bardzo często pomijamy adopcję starszego psa na rzecz właśnie tego młodszego. To błąd! Schroniska są pełne zdrowych, aktywnych starszych psów, które potrzebują domu. Ponadto starsze psy mają wiele zalet. Nie wierzysz? W takim razie poznaj 5 powodów, dla których warto adoptować starszego psa.
1. Też potrzebuje domu
Dla takiego starszego psa siedzącego w schroniskowym boksie, na którego rzadko kto spogląda, jesteś bohaterem. Wybawcą, który dał mu niewyobrażalne szczęście. Wielu opiekunów zaobserwowało niesamowite przemiany u swoich pupili tuż po adopcji. Zwłaszcza u tych psów z traumatycznymi doświadczeniami, które pokonały swój lęk, gdy tylko trafiły do bezpiecznego domu.
Starsze psy trafiają do schroniska z różnych przyczyn – z powodu śmierci poprzedniego opiekuna, narodzin dziecka, utraty pracy, alergii czy po prostu… gdy się komuś znudziły. Mimo to potrzebują one domu tak samo, jak ich młodsi pobratymcy. Równie mocno kochają i przywiązują się do swojego opiekuna.
2. Wiadomo, czego się po nim spodziewać
Nie przepadasz za niespodziankami? W takim razie to kolejny powód, dla którego powinieneś adoptować starszego psa. Jest to szczególnie istotne w przypadku kundelków. Decydując się na szczeniaka, nie możesz mieć pewności, do jakich rozmiarów urośnie, ani jaką będzie miał osobowość.
Inaczej ma się to w przypadku starszych psów. Po pierwsze, widzisz, jakiej wielkości jest pies. Zatem nie musisz się martwić, że psiak wielkości małego teriera wkrótce wyrośnie ci na owczarka. Po drugie, jesteś w stanie dowiedzieć się czegoś o jego przeszłości i charakterze. Dzięki temu możesz od razu stwierdzić, czy będzie z was zgrany duet.
3. Zna podstawowe komendy…
„Mądrość przychodzi z wiekiem” – to powiedzenie doskonale sprawdza się w przypadku psów. Starsze czworonogi przeważnie mają już za sobą szkolenie i znają podstawowe komendy, takie jak „siad”, „zostań” czy „do mnie”. Większość z nich doskonale wie, jak chodzić na smyczy. A to przecież tak wiele ułatwia!
Szczenięta to wulkany energii, a nauka posłuszeństwa może być wyczerpująca – w końcu wymaga od nas zdecydowanie więcej czasu i cierpliwości. Starsze psy wiedzą już, że do żucia służą zabawki, a nie buty opiekuna. Biegające dzieci to dla nich mali ludzie, których się obserwuje, a nie nakręcane zabawki, za którymi należy ganiać. Życie z tak doświadczonym psem jest dużo prostsze.
4. …i wciąż może nauczyć się nowych sztuczek
Psy można trenować w każdym wieku. Istnieje jednak błędne przekonanie, że starszego psa już niczego nie da się nauczyć. A właśnie, że można! Co więcej, starsze psy mają spokojniejszy temperament i znacznie lepszą koncentrację niż szczenięta. Dlatego lepiej przyswajają nowe sztuczki i chętniej współpracują z człowiekiem.
5. Jest gotowy na drugą młodość
Adopcja starszych psów u wielu osób budzi lęk. Niepotrzebnie! W rzeczywistości wiek nie ma aż takiego znaczenia. Tak naprawdę każdy starszy pies ma w sobie coś ze szczeniaka. Dorosłe psy tylko bardziej potrafią docenić daną im kolejną szansę, za którą będą chciały się odwdzięczyć. Wiele starszych psów tuż po przygarnięciu przeżywa swoją „drugą młodość”. Wdzięczności i szczęścia takiego psa nie da się opisać.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined