09.05.2019
Za to powinieneś podziękować swojemu psu!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy są wspaniałymi zwierzętami i to nie podlega dyskusji. Są przy nas nawet w tych złych i stresujących momentach. Za co powinieneś podziękować swojemu psu?
fot. Shutterstock
Nie bez powodu pies nazywany jest najlepszym przyjacielem człowieka. Każdy właściciel, który dba o swojego czworonoga, powinien raz na jakiś czas szczerze podziękować psu za wkład, który wnosi on w ludzkie życie. Z tego powodu przygotowaliśmy pięć uniwersalnych rzeczy, za które dziękować może każdy właściciel. Resztę dobierzcie sami – najlepiej znacie swoje psy!
1. Zawsze cieszy się na twój widok
Za co powinieneś podziękować psu? Wychodzisz do pracy i wracasz po ośmiu godzinach, a w drzwiach wita cię ucieszony pysk i merdający ogon? Nie ma chyba nic bardziej poprawiającego nastrój po ciężkim dniu. A jeszcze piękniejsze jest to, że twój pies powita cię w ten sposób nawet wówczas, gdy wróciłeś właśnie z dwuminutowego wypadu z workiem odpadków do pobliskiego śmietnika…
2. W każdej chwili jest chętny, aby spędzić z tobą czas
Ile razy wpadłeś na pomysł spontanicznego wyjazdu albo wyjścia na łono natury czy długi spacer po mieście i nie mogłeś wśród znajomych znaleźć towarzystwa? Praca, obowiązki domowe, rodzina, potrzeba odpoczynku – to wszystko, co jest wymówką dla ludzi, dla psa praktycznie nie istnieje. On zawsze chętnie wyjdzie z tobą na spacer, ba! Na jedno słowo będzie czekał już przy drzwiach, cierpliwie czekając, aż się zbierzesz. Entuzjastycznie pogoni cię też poszczekiwaniem. Niezależnie od tego, czy chcesz wyjść i powłóczyć się bez celu, obejrzeć wystawę plenerową albo urządzić sobie kilkudniową wycieczkę z dojazdem pociągiem, twój pies będzie z tobą zawsze tam, gdzie chcesz – i gdzie może być. Nawet brak pomysłu jest dla niego dobrym pomysłem, o ile dotyczy czasu spędzonego razem.
3. Towarzyszy ci we wszystkich sytuacjach – nawet wtedy, gdy jest źle
Znasz powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie? Twój pies, niezależnie od sytuacji, będzie trwał przy twoim boku. A jeśli będzie ci źle, to nawet wykaże się empatią – często większą niż połowa znajomych z życia prywatnego czy pracy. Badania przeprowadzone na grupach ochotników jasno pokazują, że psy wczuwają się w emocje odczuwane przez osoby, z którymi są związane, i starają się poprawić im humor. Wspólna zabawa, uspokajające pieszczoty czy po prostu możliwość wypłakania się w mięciutkie futro… Twój pies zapewni ci to wszystko i nie będzie zastanawiać się nad korzyściami dla siebie. A niekiedy zmotywuje cię do działania – w końcu o niego również trzeba zadbać!
4. Pomaga ci nawiązywać relacje międzyludzkie
Za co podziękować psu? Jeśli twój pupil jest sympatyczny, to na pewno na spacerach zaczepia cię sporo osób. To świetny sposób na znalezienie towarzyszy na wspólne wyjścia, ale również przyjaciół czy partnera. Jeśli z kolei twój pies sprawia problemy wychowawcze i raczej nie przepada za towarzystwem obcych zwierząt i ludzi – nic straconego. Na pewno chętnie porozmawiasz – na żywo czy w sieci – z osobami, które przeżywają podobne sytuacje. To pozwala znaleźć nowe rozwiązania, wymienić się obserwacjami i znaleźć nowych znajomych.
5. Sprawia, że obniża się twój poziom stresu
Za co jeszcze podziękować psu? Liczne badania udowodniły już, że psy doskonale pomagają zwalczać stres u ludzi. Na kanwie tych dowodów w wielu krajach powstają specjalne miejsca, w których każdy zainteresowany może – za odpowiednią opłatą – odstresować się w towarzystwie szczeniąt albo starszych psów. Takie same rozwiązania, tylko darmowe, oferują też niektóre uniwersytety i firmy dla swoich studentów i pracowników. Głaskanie psa, ale i sama jego obecność pozwalają walczyć z lękami i obniżać poziom kortyzolu, a podnosić poziom endorfiny i oksytocyny. Czasami psy szkolone są jako zwierzęta towarzyszące osobom cierpiącym na zespół stresu pourazowego albo nerwice. Ty zaś w domu masz przyjaciela, który za miskę jedzenia i trochę uwagi oraz czasu zapewni ci nieskończoną porcję relaksu.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined