07.01.2019
Zostałeś właścicielem psa? Poznaj 5 kroków do sukcesu nowego opiekuna!
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Gratulacje! Podjąłeś ważną decyzję. I chociaż jest to jedno z najbardziej ekscytujących wydarzeń w życiu, jest to także ogromna odpowiedzialność.
fot. Shutterstock
Zostałeś właścicielem psa? Zatem pewnie już wiesz, że nic nie będzie takie samo. Po nowym członku rodziny oczekujemy, że wniesie do naszego życia wiele radości. Zwierzęta to duża odpowiedzialność, dlatego tak ważne jest, aby ta decyzja była naprawdę dobrze przemyślana. Jeśli jednak myślisz, że pies sam się sobą zajmie i sam się wszystkiego nauczy, to się mylisz. I to bardzo. Poznaj 5 kroków do sukcesu nowego opiekuna!
1. Przygotuj dom na przybycie nowego domownika
Psy uwielbiają eksplorować nowe miejsca na różne sposoby – wąchają, liżą czy żują przedmioty. Większość ludzi o tym zapomina i nie dostosowuje mieszkania do nowego domownika. Zanim przybędzie do nas pies, warto wydzielić dla niego przestrzeń, do której będzie mógł się udać w każdej chwili, by odpocząć.
Zostałeś właścicielem psa? Zatem upewnij się, że wszelkie przedmioty, takie jak chemikalia, środki czyszczące i inne szkodliwe substancje, a także kable i przewody elektryczne są poza zasięgiem pyska twojego nowego przyjaciela. Pamiętaj też o takich rzeczach jak rośliny, ubrania czy buty – w końcu chyba nie chcesz, aby zostały zniszczone. Ponadto utrzymuj blaty i podłogi w czystości – więcej o tym przeczytasz tu – KLIK! Poza tym zapewnij zwierzęciu dużo zabawek, które będzie mogło gryźć, żuć i lizać.
2. Wprowadź rutynę
Zwierzęta domowe, aby mogły czuć się bezpieczne, potrzebują rutyny. Zacznij ją wprowadzać już w momencie, kiedy pies pojawi się w twoim domu, by zachęcić malucha do pożądanych przez ciebie zachowań. Dzięki temu będzie on szczęśliwszy. Psy wymagają ustalonego planu dnia, w którym ważna jest nauka czystości. Wszystkie zwierzęta potrzebują ćwiczeń i czasu na zabawę. Ustal sobie za cel wyodrębnienie 10-15 minut – i to kilka razy dziennie – dla swojego pupila. Karm zwierzaka o stałych porach i pamiętaj o odpowiedniej ilości jedzenia. Koniecznie kliknij TU, aby poznać jedzeniowy rozkład jazdy.
Upewnij się również, że zaplanowałeś coroczne badania kontrolne i jesteś na bieżąco z kalendarzem szczepień swojego zwierzaka.
3. Naucz się psiego języka
Psy nie komunikują się z nami jedynie za pomocą szczekania. Ich język jest bowiem połączeniem pozycji ogona, ułożenia uszu i ogólnej postawy ciała. Aby dobrze zrozumieć, co chce nam przekazać nasz pupil, powinniśmy odczytywać te sygnały razem, ponieważ dopiero wtedy otrzymujemy spójny komunikat. Kluczowe znaczenie ma też kontekst.
Dlatego poświęć czas na obserwowanie swojego czworonoga, a także na naukę psiego języka. Zrozumienie i uszanowanie preferencji zwierzaka jest kluczem do nawiązania z nim kontaktu. Więcej o mowie ciała przeczytasz TUTAJ!
4. Pamiętaj o treningach i zabawie
Wspólne treningi i zabawa z pupilem wzmacniają więź. Ważne jest, aby pies znał podstawowe polecenia, jak np. „do mnie!”, „zostaw” czy „siad”. Musisz być konsekwentny. Zlekceważenie nauki tych komend może skutkować niemałymi kłopotami z psem, co utrudni wam wspólne życie. Pamiętaj, że nim się obejrzysz, szczeniak podrośnie, a wraz z nim… jego problemy. Na początkowym etapie lekcji posłuszeństwa nie żałuj psu smakołyków za każde poprawnie wykonane polecenie.
Nie możesz również zapomnieć o socjalizacji. Jest ona niezwykle ważnym procesem i ma ogromny wpływ na zachowanie zwierzęcia w późniejszym okresie. Szczegółowe informacje o socjalizacji znajdziesz TU. Pamiętaj też, że karanie, a już na pewno bicie zwierzęcia nie przyniesie pozytywnego skutku. Wzbudzisz w psie jedynie strach i przyczynisz się do powstania problemów behawioralnych.
5. Zapewnij opiekę weterynaryjną
Zdrowy pies to szczęśliwy pies. Zostałeś właścicielem psa? Zatem to ty jesteś za niego odpowiedzialny, dlatego to na tobie – drogi opiekunie – spoczywa obowiązek zadbania o zdrowie swojego pupila. Pamiętaj o regularnych wizytach u weterynarza. Im szybciej pies się do nich przyzwyczai, tym podróże do „pana doktora w białym kitlu” będą mniej stresujące i całkiem do przeżycia.
Ponadto weterynarz pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. Potrzebujesz porady na temat karmy dla psów? Zwróć się do lekarza weterynarii. Nie jesteś pewny, czy to już najwyższa pora, by zaszczepić pupila? Zapytaj lekarza. A może niepokoją cię pewne objawy? W tej sytuacji również udaj się do lecznicy, by uzyskać pomoc. Nie szukaj pomocy na własną rękę w internecie!
Zostałeś właścicielem psa…
… i zyskałeś wspaniałego towarzysza oraz najwierniejszego przyjaciela. Jesteśmy pewni, że kiedyś z uśmiechem na twarzy będziesz wspominać waszą wspólną przygodę, która czasami bywała wyboista. W końcu problemy, jakie sprawiają nam psy, są niczym w porównaniu z tym, ile dostarczają radości na co dzień!
Zobacz powiązane artykuły
27.08.2024
5 zaskakujących sposobów, w jakie psy wyrażają uczucia
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy wyrażają uczucia na wiele sposobów. Niektóre są oczywiste, inne subtelniejsze. Oto 5 zachowań, po których rozpoznasz, że twój pies naprawdę cię kocha!
undefined
26.08.2024
Międzynarodowy Dzień Psa 2024 – jak go uczcić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Duże, małe, leniwe, spokojne, rasowe, kundelki, niepełnosprawne czy bezpańskie – 26 sierpnia jest dniem wszystkich psów domowych. Bez wyjątku. Jak obchodzić tę okazję i sprawić nieco radości czworonogom? Sprawdźmy!
undefined
22.07.2024
Jak wzmocnić więź z psem? 5 niezawodnych sposobów!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Wydaje ci się, że twój pies zupełnie nie zwraca na ciebie uwagi? A może czasem, gdy ma ochotę na zabawę, to cię zauważa, ale na co dzień żyjecie zupełnie obok siebie? Znamy sposoby, by poprawić tę sytuację! Podpowiadamy, jak wzmocnić więź z psem.
undefined