12.01.2022
Kurczak dla psa. Czy pies może jeść kurczaka?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wielu opiekunów uważa, że psom nie wolno podawać ze względu na ryzyko alergii, hormony i ostre kości z kurczaka. Czy naprawdę powinniśmy go unikać?
fot. Shutterstock
Kurczak to jeden z najczęściej spożywanych przez nas gatunków mięs. Mięso z kurczaka jest nie tylko smaczne i delikatne, lecz także stosunkowo tanie i ma naprawdę dużo zastosowań w kuchni. Jednak wśród opiekunów psów cieszy się wyjątkowo złą sławą. Czy powinniśmy unikać podawania czworonogom kurczaka? Czy kości ze skrzydełek i udek naprawdę są tak śmiercionośne, jak twierdzą niektórzy psiarze? I czy karmy z kurczakiem mogą powodować alergię u psa?
Co zawiera kurczak?
Skład mięsa z kurczaka różni się znacząco od kupionego przez nas elementu. Pierś z kurczaka zawiera około
- 100 kcal / 100 g,
- 21% białka
- i zaledwie 1% tłuszczu.
Natomiast udka zawierać będą
- 150 kcal / 100 g,
- około 17% białka
- i aż 10% tłuszczu.
W składzie mięsa z kurczaka znajdują się także cenne witaminy i składniki mineralne, w szczególności witaminy z grupy B, selen, cynk, magnez, które są niezbędne do funkcjonowania układu nerwowego i odpornościowego, produkcji hormonów i zachowania zdrowej skóry. To żywność wyjątkowo lekkostrawna, dzięki czemu jest polecana dzieciom i osobom o wrażliwym żołądku, a także sportowcom o dużym zapotrzebowaniu na białko. Czy mięso z kurczaka możemy bez obaw podać też psu? Które kawałki kurczaka będą najzdrowsze i najbezpieczniejsze dla domowego czworonoga?
Czy pies może jeść mięso z kurczaka?
Kurczak to dla psa cenne źródło niezbędnego mu białka zwierzęcego, aminokwasów i tłuszczu. Składniki pokarmowe zawarte w tym mięsie są łatwo przyswajalne, dzięki czemu może znaleźć się w diecie każdego psa – nawet wymagającego lekkostrawnej diety. Trzeba przy tym pamiętać, że chude mięso z piersi kurczaka nie może stanowić podstawy domowych posiłków zwierzaka. W diecie czworonoga musi znaleźć się także odpowiednia ilość tłuszczu zwierzęcego, którego pierś zawiera jedynie śladowe ilości. Znacznie lepszym wyborem będzie mięso z uda, które dostarczy czworonogowi nie tylko niezbędne białko, lecz także kwasy tłuszczowe i witaminy rozpuszczalne w tłuszczu.
Chcąc podać psu mięso z kurczaka, musimy pamiętać, że kurze białko jest częstą przyczyną alergii pokarmowej u domowych czworonogów. Nie jest jednak jedynym alergenem, jaki może uczulić zwierzaka. Świąd skóry, stany zapalne uszu i brudne zacieki pod oczami mogą być równie dobrze objawem alergii na inne źródła białka zwierzęcego – wołowinę, wieprzowinę, a nawet jagnięcinę czy ryby – a także na zboża bądź rośliny strączkowe. Takie objawy mogą towarzyszyć też innym dolegliwościom zdrowotnym, które nie będą zależne od diety podawanej psu.
Hormony i antybiotyki w kurczaku to mit!
Kurczak, jakiego kupujemy w sklepach, nie zawiera żadnych sztucznie podawanych hormonów. Ich stosowanie podczas odchowu kurczaków na mięso jest w Polsce prawnie zabronione. Natomiast użycie antybiotyków jest ściśle regulowane i może być dopuszczone wyłącznie w określonych wypadkach przy zastosowaniu okresu karencji. Oznacza to, że kurczaka nie można ubić tak długo, jak w jego organizmie krążą podane mu antybiotyki.
Ograniczenia te nie dotyczą kurczaków hodowanych poza Unią Europejską. Tych jednak nie znajdziemy w Polskich sklepach – nie spełniają bowiem restrykcyjnych norm unijnych i nie są dopuszczone do sprzedaży w naszym kraju. Kupując kurczaka w sklepie, możemy być pewni, że nie zawiera on żadnych hormonów ani antybiotyków. Ich obecność w mięsie to tylko jeden z wielu popularnych mitów!
Czy pies może jeść kości z kurczaka?
Kości z kurczaka mogą być naprawdę niebezpieczne dla psa. W trakcie gotowania czy pieczenia elementy z udek i skrzydełek zmieniają swoją strukturę, stają się sztywne i łamią się na ostro zakończone kawałki. Dlatego podawanie psu kości z kurczaka stanowiących resztki z obiadu może spowodować poważne skaleczenia pyska, przewodu pokarmowego, a nawet rozerwanie ściany żołądka. To jednak nie wszystko. Pod wpływem wysokiej temperatury zawarte w kościach składniki stają się ciężkostrawne. Przez to podanie psu zbyt dużo ugotowanych części może doprowadzić do zaczopowania jego jelit.
Zupełnie inne właściwości będą miały surowe kości z kurczaka. Są one miękkie, stosunkowo lekkostrawne i zawierają wiele cennych dla psa składników. Surowe udka, skrzydełka i szyjki możemy więc bez obaw podać psu na diecie BARF. Domowe czworonogi karmione suchą lub mokrą karmą nie powinny dostawać takich przysmaków. Podanie ich nieprzyzwyczajonemu do trawienia kości psu może poskutkować śmiertelnym zadławieniem, wymiotami i bolesnymi zaparciami.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
08.12.2024
Twój pies je łapczywie? Sprawdź, jak go spowolnić!
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Zbyt szybkie jedzenie może być przyczyną przeróżnych problemów zdrowotnych. Dlaczego pies je łapczywie i jak sprawić, by psiak zjadał posiłek w normalnym tempie?
undefined
01.12.2024
Nie dla psa… bigos. 5 błędów, które popełniasz przy wigilijnym stole
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Coraz bliżej święta… Już wkrótce zasiądziemy wraz z całą rodziną przy wigilijnym stole. Chcemy, by pies również poczuł świąteczną atmosferę - bywa jednak, że nasze wysiłki okazują się dla niego niedźwiedzią przysługą, a dobre chęci nie wystarczą, by uroczysta kolacja przebiegła bez przeszkód. Sprawdź, jakich błędów warto unikać!
undefined
14.11.2024
Gryzaki dla psa – które są bezpieczne, a jakich należy unikać?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Poroże jelenia, królicze ucho, a może sarnia noga? Naturalne gryzaki dla psa robią ostatnio furorę i coraz częściej podajemy je naszym pupilom. Ale czy to na pewno dobrze? Które gryzaki wybierać? Ja łączyć ich podawanie z podstawowym żywieniem? I jak to jest z tymi zębami – czy gryzaki naprawdę je czyszczą? Na te pytania odpowiada specjalistka żywienia psów i kotów Karolina Hołda!
undefined