Korekta nosa u buldoga lub mopsa. Na czym to polega?


Czy korekta nosa u buldoga francuskiego lub innego brachycefalicznego psa to konieczność? W czym może psiakowi pomóc i na czym polega?

Brachycefaliczne rasy psów wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród psiarzy. Coraz częściej jednak słychać o problemach zdrowotnych, jakie niesie ze sobą tak drastycznie skrócona czaszka psa. Do najpoważniejszych zaliczają się przede wszystkim problemy z oddychaniem. Czy można zrobić coś, by ulżyć płaskopyskiemu pupilowi? Czy korekta nosa u buldoga to operacja, którą warto zrobić?

Korekta nosa u buldoga – kiedy jest potrzebna?

Problemy z oddychaniem to bolączka niemal wszystkich opiekunów brachycefalicznych psów. Głośne charczenie, koszmarne chrapanie i ryzyko przegrzania są typowe dla buldogów francuskich, mopsów, pekińczyków, shih-tzu czy boston terierów. Wszystko przez specyficzne ukształtowanie ich dróg oddechowych – małej tchawicy, bardzo wąskich nozdrzy i przerośniętego podniebienia miękkiego. Tego typu psy wymagają więc stałych kontroli u weterynarza i specjalnej troski.

korekta nosa u buldoga
fot. Shutterstock

W niektórych wypadkach, by ułatwić psiakowi oddychanie, wykonuje się operacje mające na celu korekty tych wad. Jedną z nich jest korekta skrzydełek nosa, zwana rhinoplastyką. Taka operacja zalecana jest szczególnie psom, u których problemy z oddychaniem są naprawdę poważne i u których zaobserwować można między innymi takie symptomy, jak:

  • sinienie dziąseł spowodowane brakiem tlenu,
  • głośne charczenie podczas wdechu,
  • omdlenia,
  • brak tolerancji na nawet mały wysiłek fizyczny.

Na czym polega korekta nosa u buldoga?

Rhinoplastyka u psów ras brahycefalicznych polega na usunięciu fragmentów skrzydełek nosowych, które zasłaniają przewody nosowe. Coraz częściej wykonuje się ją przy pomocy lasera, co pozwala na precyzyjne przeprowadzenie operacji oraz zmniejszenie krwotoku i opuchlizny. Zdrowe psiaki bardzo szybko dochodzą do siebie po takim zabiegu. Należy ich jednak pilnować, gdyż założone szwy mogą swędzieć i drażnić. Dlatego też zwierzak po takiej operacji powinien spędzić jakiś czas w kołnierzu.

korekta nosa u buldoga
fot. https://ipupster.com/stenotic-nares-surgery-brachycephalic-dogs/

Czy korekta nosa u buldoga daje dobre efekty?

Opiekunowie psów, które przeszły zabieg korekty nosa, obserwują nieraz naprawdę spektakularne efekty! Szczególnie jeśli zabieg połączony jest z operacją skrócenia podniebienia. Chrapiące i sapiące do tej pory psiaki zyskują często nowe życie dzięki swobodnemu dostępowi do tlenu, są bardziej aktywne i pogodne. Jeśli więc masz psiaka o płaskim pysku, wykazującego problemy z oddychaniem, dowiedz się u swojego weterynarza, czy taki zabieg będzie dla was odpowiedni. Naprawdę warto!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments