Odkryto geny decydujące o raku sutka u psów


Patricio Rivera ze Szwedzkiego Uniwersytetu Przyrodniczego w swej pracy doktorskiej zwrócił uwagę, że w wypadku takich ras jak angielski springer spaniel, doberman, bokser i owczarek niemiecki do rozwoju raka sutka przyczyniają się geny – informuje „Science Daily”.

Naukowiec analizował 600 próbek krwi pobranych głównie od angielskich springer spanieli, ale i od innych ras. Zajmował się też występowaniem raka piersi u kobiet. Wykrył, że suczki zapadają na nowotwór sutka trzy razy częściej niż kobiety na guza piersi. Analizując 20 genów powodujących raka u kobiet, stwierdził, że dwa najczęstsze BRCA1 i BRCA2 przyczyniają się do rozwoju guzów u suczek springer spanieli angielskich. Odkrył też wariant genu, który decyduje o ochronie immunologicznej organizmu – w efekcie suczki wspomnianej rasy, które go posiadają, rzadziej zapadają na nowotwór sutka.  

Inne wnioski Rivery to m.in.: rak sutka u suczek pojawia się najczęściej, gdy te są w średnim lub starszym wieku. Ponad 50 proc. nowotworów ma łagodny charakter i nie daje przerzutów w przeciwieństwie do tych złośliwych, które atakują inne organy i tkanki. Guzy u suczek często pojawiają się równocześnie w kilku miejscach gruczołu mlekowego i mogą mieć różny charakter.

Choć na razie nie ma tekstów genetycznych dla psów, Riveria ma nadzieję, że będzie mógł kontynuować swe badania w tym kierunku. MC

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments