Kim może zostać twój pies? Ratownikiem górskim!


Pies ratownik górski wykonuje niezwykle ciężką pracę. Jest w stanie znaleźć człowieka zagrzebanego nawet pod kilkumetrową warstwą śniegu!

Psi ratownik górski biorący udział w akcji ratowniczej zwiększa szansę na jej powodzenie nawet o 70%! Jak szkoli się psy dla GOPR i jakie cechy musi posiadać zwierzak, by stać się psem ratowniczym?

Czym zajmuje się pies – ratownik górski?

Pies ratownik górski to czworonóg wszechstronnie wyszkolony. Potrafi szukać zaginionych osób – zarówno żywych, jak i martwych, w najtrudniejszych warunkach – w lawinach, na terenie otwartym lub w lesie, a także w na stromych górskich stokach czy nawet w kopalniach. Psy służące w GOPR  muszą odznaczać się więc doskonałą kondycją fizyczną i lekką budową. Pies pracujący na lawinisku wykonuje pracę 6 ratowników i jest w stanie odnaleźć człowieka przykrytego nawet 5-6 metrami śniegu.

Jak szkoli się psa lawinowego?

Pies lawinowy szkolony jest zawsze metodami pozytywnymi, czyli za prawidłowo wykonane zadania otrzymuje od swojego przewodnika przeróżne nagrody. Pierwszy etap szkolenia psów dla GOPR obejmuje naukę podstawowego posłuszeństwa już od 6. miesiąca życia. Czworonóg musi znać przeróżne komendy i wykonywać je bez najmniejszego wahania. Drugi etap obejmuje przygotowanie do egzaminów – próby sprawnościowej i poszukiwawczej, podczas których sprawdza się zdolność psa do znajdowania żywych lub martwych osób w przeróżnym, wyjątkowo trudnym środowisku i w każdych warunkach pogodowych. Szkolenie to łączy ze sobą elementy szkolenia psów gruzowiskowych i psów wyszukujących zwłoki. Psy ratownicze i lawinowe przyzwyczaja się także do latania helikopterem i podróżowania skuterem śnieżnym, które pozwalają ratownikom dostać się na miejsce akcji.

Pies ratownik górski – pytania i odpowiedzi

Czy można zacząć trenować z dorosłym psem?

Przyszłego psa ratownika najlepiej jest szkolić już w wieku szczenięcym, rozpoczynając od nauki podstawowych komend. Z dorosłym psem wykazującym wyjątkowe predyspozycje do pracy możesz zgłosić się do najbliższego oddziału GOPR.

Ile to kosztuje?

Szkolenia psów ratowniczych górskich prowadzone przez grupy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (GOPR) są nieodpłatne.

Jak często odbywają się treningi?

Treningi powinny odbywać się regularnie, minimum raz w tygodniu. Szkolenia lawinowe odbywają się w zależności od warunków pogodowych.

Jaki sprzęt jest potrzebny?

Przewodnik psa musi być zaopatrzony w odpowiednią odzież wymaganą podczas akcji ratunkowych GOPR. Pies powinien być oznaczony za pomocą szelek lub kamizelki.

Co z tego mamy?

Będąc członkiem GOPR i opiekunem psa ratownika, możemy brać udział w akcjach ratunkowych GOPR. Są to oczywiście akcje charytatywne.

Czy są jakieś specjalne wymagania wobec człowieka – opiekuna psa ratownika górskiego?

Przewodnik psa lawinowego musi być osobą pełnoletnią i członkiem GOPR, a także przejść odpowiednie szkolenia pozwalające mu brać udział w akcjach ratowniczych. Musi także towarzyszyć swojemu psu podczas całego jego szkolenia.

Czy twój pies może zostać ratownikiem górskim?

Psy lawinowe i ratownicze w GOPR muszą być obdarzone określonymi predyspozycjami. Nie mogą być agresywne, lękliwe, muszą odznaczać się równocześnie dużą samodzielnością i wyjątkową chęcią do współpracy z człowiekiem. Pies ratowniczy górski musi cechować się także doskonałą kondycją, zwinnością i lekką budową. Nie powinien też ważyć więcej niż 30 kg. Z tego względu w ratownictwie górskim nie spotyka się już kojarzonych z lawinami, ciężkich bernardynów. Wśród psów ratowniczych rzadko spotyka się także doskonale przystosowane do zimowych warunków, ale wyjątkowo niezależne husky czy malamuty. Pies ratownik górski to najczęściej owczarek niemiecki, holenderki, belgijski malinois, border collie, labrador… lub wyjątkowo utalentowany mieszaniec tych ras. Do szkolenia w GOPR dopuszczane są bowiem nie tylko psy rasowe.

Jeśli jesteś już członkiem GOPR i chcesz stać się przewodnikiem psa lawinowego, spytaj w swoim oddziale o najbliższe terminy rekrutacji na takie szkolenia. Osobę niezwiązaną wcześniej z ratownictwem górskim czeka jeszcze długa droga przed taką karierą!

Autor: Aleksandra Prochocka
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments