11.09.2019
Jak posiadanie psa wpływa na ryzyko śmierci z powodu chorób nowotworowych?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Naukowcy odkryli, że ryzyko śmierci z powodu chorób nowotworowych jest związane z tym, jakiego posiadamy zwierzaka! Czy psy pomagają nam zachować zdrowie?
fot. Shutterstock
Choroby nowotworowe to coraz częstsza przyczyna śmierci u ludzi. Natomiast posiadanie w domu psa związane jest często z lepszym zdrowiem u opiekunów tych zwierząt. Czy posiadanie zwierząt domowych wpływa na ryzyko śmierci z powodu chorób nowotworowych? Naukowcy to sprawdzili!
Pies pomaga w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji
Życie z czworonogiem wymaga chociażby większej ilości ruchu w formie spacerów i przebywania na świeżym powietrzu. Uczestniczenie w różnych aktywnościach z psem, takich jak szkolenie czy tropienie użytkowe zwiększają także szansę na zawieranie nowych znajomości. Zwiększona aktywność fizyczna i duża liczba znajomych o podobnych zainteresowaniach dobrze wpływają na samopoczucie ludzi. Oczywiste wydaje się więc, że posiadanie czworonożnego przyjaciela pozytywnie wpływa na długość i jakość życia opiekunów. Ale niedawno naukowcy odkryli także, że osoby posiadające psy rzadziej umierają na choroby nowotworowe!
Posiadanie psa zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób nowotworowych!
Naukowcy z USA zbadali, jak posiadanie zwierząt w domu wpływa na ryzyko śmierci z powodu chorób nowotworowych. Przeanalizowali oni dane pochodzące z lat 1988-1994 zebrane przy okazji badań nad zdrowiem i odżywianiem się dzieci i dorosłych w Stanach Zjednoczonych. Do swoich analiz wybrali tylko osoby powyżej 18. roku życia, które posiadały w domu jakieś zwierzę. Okazało się, że najczęściej utrzymywanymi zwierzakami w rodzinach były psy, koty i ptaki. Naukowcy zbadali więc, jak obecność tych pupili wpływa na zdrowie ich opiekunów.
Okazało się, że obecność zwierząt w domach związana jest ze zwiększonym ryzykiem śmierci z powodu chorób nowotworowych, szczególnie wśród kobiet! Największe ryzyko zaobserwowano u kobiet, które posiadały ptaki, a opiekunki kotów były drugie w kolejności. Posiadanie zwierzęcia przez mężczyzn nie wpływało w żaden sposób na ryzyko śmierci z powodu chorób nowotworowych.
Nie wiadomo jednak, dlaczego posiadanie ptaków i kotów tak znacząco wpływa na zachorowalność na nowotwory u ich opiekunek. Badacze podejrzewają, że ma to związek z aflatoksynami zawartymi w karmie tych zwierząt i faktem, że wiele z nich załatwia się w domu do kuwety lub klatki. Toksyczne substancje zawarte w odchodach i moczu ptaków i kotów mogą podrażniać drogi oddechowe i przyczyniać się do rozwoju nowotworów. Wyższe ryzyko wśród opiekunek – a nie opiekunów – może wiązać się z ogólnie większą wrażliwością kobiet na choroby nowotworowe niż mężczyzn.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
26.06.2025
Mity o suchej karmie. Czego nie mówią nam producenci karm?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Karmisz swojego pupila suchą karmą? Nie ma w tym nic złego, ale powinieneś wiedzieć, co trafia do miski twojego pupila... Poznaj najpopularniejsze mity o suchej karmie dla psów!
undefined
20.06.2025
Lista 7 najgłupszych tekstów, które możesz usłyszeć na spacerze z psem
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Wychodzisz z pupilem do parku i nagle ktoś zwraca ci uwagę? No właśnie, jakie głupie teksty możesz usłyszeć na spacerze z psem?
undefined
14.06.2025
Czy długa sierść chroni psa przed upałem? Sprawdź, jak to działa!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe czworonogi są niezwykle wrażliwe na przegrzanie podczas lata. Czy długa sierść naprawdę chroni psa przed udarem cieplnym, jak się dotąd uważało?
undefined