REKLAMA
REKLAMA

Jak pomóc psu z lękiem separacyjnym? Oto kilka wskazówek!

Aleksandra Prochocka

Aleksandra Prochocka

Ten tekst przeczytasz w 2 minuty

Domowe czworonogi z lękiem separacyjnym przeżywają prawdziwy koszmar, gdy zostają same w domu. Jak można im pomóc w łatwy sposób?

pies z lękiem separacyjnym

fot. Shutterstock

REKLAMA

Według najnowszych badań aż 8 na 10 psów boryka się z lękiem separacyjnym. Niszczenie w domu, szczekanie i wycie, załatwianie się, ale także nadmierne ślinienie czy samookaleczanie mogą być objawami tej przypadłości. Część opiekunów, którzy spotykają się z tym problemem po raz pierwszy, jest kompletnie bezradna. Nie mogą jednak zrezygnować z wychodzenia z domu! Czy psu z lękiem separacyjnym da się jakoś pomóc?

Jak pomóc psu z lękiem separacyjnym?

Walka z lękiem separacyjnym bywa nieraz naprawdę trudna. Jednak są przypadki, w których wprowadzenie drobnych, pozornie nic nieznaczących zmian pozwala całkowicie rozwiązać problem! Oto kilka sposobów, które możesz przetestować, zanim wybierzesz się do specjalisty.

1. Zostaw psu wyjątkową zabawkę

Spraw, by chwila rozłąki nie kojarzyła się psu wyłącznie w przykry sposób. Za każdym razem, kiedy wychodzisz, zostawiaj zwierzakowi zabawkę wypełnioną wyjątkowo pysznym jedzeniem, którego wydobycie zajmie czworonogowi dłuższą chwilę. Może to być także większy, wyjątkowy gryzak, którego psiak nie dostaje z innej okazji. Dzięki temu twój pupil zyska pod twoją nieobecność przyjemne zajęcie, które odciągnie jego myśli od samotności.

lękiem separacyjnym

2. Zminimalizuj stresujące bodźce

Niektóre psy zostawione same w domu mogą stać się bardziej czujne lub reagować strachem na to, co w twojej obecności nie robi na nich wrażenia. Mogą zacząć szczekać na ludzi przechodzących pod oknem lub w odpowiedzi na słyszane dźwięki. W przypadku takich psów znaczną poprawę może przynieść odcięcie takich bodźców, na przykład poprzez zasłonięcie okien lub zostawienie włączonego radia.

3. Zorganizuj psu opiekę

Duża część psów z lękiem separacyjnym dobrze czuje się nawet w towarzystwie osoby, która nie jest ich opiekunem. Dzięki temu stają się o wiele spokojniejsze w obecności innego członka rodziny, znajomej sąsiadki lub petsittera. Poproszenie o pomoc takiej osoby, szczególnie gdy rzadko zdarza nam się na dłużej wychodzić z domu, może być idealnym rozwiązaniem w przypadku zwierzaków, które bardzo źle znoszą samotność.

REKLAMA

4. Unikaj stosowania kar

Wracasz do domu i odkrywasz, że pod twoją nieobecność zwierzak zdemolował ci mieszkanie? Postaraj się powstrzymać od karania go! Psiak, który przyzwyczai się, że po powrocie opiekun jest na niego zawsze wściekły, będzie miał jeszcze większy problem z zostawaniem samemu w domu – będzie bał się twojego powrotu! Pamiętaj – nie da się „oduczyć” psa lęku separacyjnego krzykiem ani karami fizycznymi!

5. Udaj się do specjalisty

Jeśli twój zwierzak cierpi na tak poważny lęk separacyjny, że proste sposoby na niego nie działają, koniecznie udaj się po pomoc do behawiorysty! Czworonogi źle znoszące samotność mogą być nie tylko uciążliwe dla sąsiadów, niszczyć czy załatwiać się w domu. Permanentny stres niesie ze sobą poważne konsekwencje dla psiego zdrowia i zachowania również w innych aspektach codziennego życia!

Podziel się tym artykułem:

Aleksandra Prochocka
Aleksandra Prochocka

Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s