11.12.2017
Jak wybierać psa?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Szukając psa, bierzemy pod uwagę m.in. jego rasę, typ i wiek. Chcemy go dobrać do naszego stylu życia. Oto najważniejsze wskazówki.
fot. Shutterstock
Po pierwsze, nie oszukuj się, że musisz wybrać „doskonałą” rasę i „doskonałe” szczenię, które automatycznie wyrośnie na „doskonałego” psa. Każde szczenię może się stać fenomenalnym towarzyszem, jeśli zostanie prawidłowo zsocjalizowane i wyszkolone. I odwrotnie: jeśli to zaniedbamy, będziemy mieli młodocianego przestępcę.
Po drugie, szukaj rady w najlepszych źródłach. Najczęstsze błędy to zasięganie rad na temat ras u weterynarzy, na temat zdrowia u hodowców, a na temat zachowania i szkolenia u obu pospołu. Najlepiej uzyskiwać wiedzę o szkoleniu u szkoleniowców, o leczeniu u weterynarzy, a o rasach u hodowców. By się dowiedzieć, jak wygląda życie ze szczeniakiem, pogadaj z właścicielami.
Po trzecie, zbieraj informacje z różnych źródeł i oceniaj je starannie. Czy ta rada odnosi się do mojej rodziny i jej stylu życia? W ten sposób wyeliminujesz rady nieistotne, obłudne lub wątpliwe. Oto przykłady.
1. Hodowczyni powiedziała klientom, że nie mogą kupić szczeniaka, póki nie ogrodzą podwórka, a jedno z nich nie będzie zostawało na cały dzień w domu. Tymczasem sama nie miała płotu wokół podwórka, a psy mieszkały w kojcach znajdujących się kilkadziesiąt metrów od domu, bez szans na stały kontakt z człowiekiem!
2. Wielu osobom radzi się, by nie kupowały dużego psa do mieszkania w bloku. Przeciwnie! Jeśli będziemy go wyprowadzać na długie spacery, świetnie się w takim mieszkaniu odnajdzie. W porównaniu z małymi rasami duże są bardziej zrównoważone i mniej szczekają.
3. Często sugeruje się, że najlepsze rasy dla dzieci to goldeny i labradory. Każdy pies może być dobrym towarzyszem dla dziecka, pod warunkiem że nauczymy go, jak się zachowywać wobec malca, a dzieci, jak postępować w obecności psów. Inaczej każdego czworonoga – w tym labradora i goldena – mogą zirytować ich wygłupy.
Pamiętaj, że wybierasz psa na długie lata, na dobre i na złe i że jest to twój bardzo osobisty wybór. Oszczędzisz sobie wielu kłopotów, jeśli dokonasz go w sposób mądry.
W życiu ludzie zwykle kierują się sercem zamiast głową. Często wybierają zwierzę tak, jak człowieka na towarzysza życia: patrzą na kolor włosów, figurę i powab. Niezależnie jednak od tego, co zdecyduje o wyborze, na sukces będzie miało wpływ prawie w stu procentach szkolenie.
Autor: Ian Dunbar, www.dogstardaily.com
Przełożyła: Magdalena Ciszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
29.05.2023
Kamizelka chłodząca dla psa – czy warto ją kupić?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Psy mają o wiele mniej gruczołów potowych niż ludzie, w związku z czym ich zdolności obniżania temperatury swojego ciała są znacznie niższe. Kamizelka chłodząca dla psa powstała z myślą o ulżeniu zwierzakom podczas upału, jednak czy jest skuteczna i warta uwagi?
undefined
19.05.2023
Twój pies ma nadwagę? Sprawdź, jak mu pomóc!
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Uważasz, że walka z nadwagą u psa jest trudna i nieprzyjemna? Nic bardziej mylnego! Jeśli twój pies ma nadwagę, możesz mu pomóc na kilka prostych sposobów. Skorzystaj z naszych wskazówek… i bawcie się dobrze!
undefined
14.05.2023
Padaczka u psa – objawy i przyczyny epilepsji u psa
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Atak drgawek połączony z utratą świadomości nie jest chorobą - to objaw nieprawidłowej aktywności mózgu. Padaczka u psa może być wywołana wieloma chorobami i wystąpić u psa każdej rasy i w każdym wieku.
undefined