5 sposobów na zrobienie z psa geniusza
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Domowe czworonogi potrafią być niezwykle inteligentne! Jak można rozwijać ich umysł i co pozwoli nam zrobić z psa geniusza? Oto kilka sposobów!
fot. Shutterstock
Psy to zwierzęta, których umysł ma ogromny potencjał. Zdolne są nie tylko do nauczenia się skomplikowanych sztuczek, ale także do bardzo trudnej i samodzielnej pracy w roli psa ratownika czy psa przewodnika. Jednak wykonywanie takich zadań to nie jedyny objaw ich ogromnej inteligencji. Te futrzaste zwierzaki potrafią także doskonale odnaleźć się w ludzkim świecie. Mimo że zupełnie nie przypomina on lasów, w których żyli ich przodkowie! O inteligencji psa może także świadczyć jego zdolność do odpowiedniego zachowania się w obecności innych psów i ludzi, spokojnego komunikowania się z nimi i umiejętność unikania konfliktów. Jednak niektóre czworonogi nie będą potrafiły rozwijać zdolności swojego umysłu, jeśli nie zapewni im się odpowiednich do tego warunków! Jak my, opiekunowie psiaków, możemy zwiększyć ich inteligencję? Jakie są sposoby na zrobienie z psa geniusza? Oto kilka z nich!
1. Pomóż mu opanować emocje
Zbyt rozemocjonowany – zarówno zestresowany, jak i podekscytowany – psiak nie jest w stanie trzeźwo myśleć. Zasada jest prosta: im więcej emocji, tym mniej rozumku! Jeśli więc chcemy zrobić z psa geniusza, musimy mu stworzyć takie warunki, w których będzie w stanie spokojnie myśleć. By to osiągnąć, powinniśmy zastąpić większość szaleńczych aktywności, takich jak rzucanie psu piłki w parku czy zwariowane zabawy z innymi psami, spokojniejszymi zajęciami. Aby spożytkować jego energię, możemy wybrać się na spacer w ciche, odludne miejsce i pozwolić mu węszyć i eksplorować otoczenie do woli. Natomiast w domu wspólny czas powinniśmy spędzać na wyciszającym głaskaniu, proponować psu relaksujące gryzaki i zapewnić mu dużą dawkę snu i odpoczynku. Dzięki zrelaksowanemu umysłowi nasz psiak będzie miał w głowie dużo więcej miejsca na myślenie!
2. Pokaż mu, że ma wybór
Inteligentny pies to taki, który potrafi zachować się odpowiednio nawet w najtrudniejszej sytuacji. Jednak nie każdy czworonóg sam umie wymyślić, jak poradzić sobie w stresujących chwilach. Na szczęście możemy go tego nauczyć! Pokażmy mu, że nie musi podchodzić do każdego mijanego na ulicy psa i zaczynać z nim awantury. Pokażmy, że nie musi pakować się między dwa awanturujące się psy na psim wybiegu. Również w domu, gdy przyjmujemy gości, zaproponujmy psu spędzenie tego czasu w klatce kennelowej z atrakcyjnym gryzakiem. Możemy też pokazać mu, że w stresującej sytuacji nie musi szczekać i skakać na ludzi. Może wziąć w pysk swoją ukochaną zabawkę i dzięki temu wyładować swoje emocje. Z czasem psiak załapie, że proponowane mu przez nas alternatywy są bezpieczniejsze i przyjemniejsze niż jego pierwotne sposoby rozwiązywania sytuacji i sam zacznie się w ten sposób zachowywać.
3. Słuchaj, kiedy coś do ciebie mówi
Psy doskonale wiedzą, czego od nas w danej chwili potrzebują i jak to zakomunikować. Bez problemu umieją nam pokazać, kiedy chcą być przez nas pogłaskane, a kiedy potrzebują pilnie wyjść na spacer. Jednak ich komunikowanie potrzeb nie musi ograniczać się do tak prostych rzeczy! Jeśli opiekun psa zwraca uwagę na różne informacje i prośby płynące od swojego podopiecznego, może bardzo szybko nauczyć psa, jak ma sygnalizować całą gamę swoich potrzeb.
Czworonoga można nauczyć pokazywania nam, kiedy skończyła się woda w misce, kiedy ukochana zabawka wpadła pod łóżko, kiedy chce (lub kiedy nie chce!) wyjść na spacer pod blok albo pojechać z nami do lasu. Wystarczy uważnie obserwować psa podczas codziennego życia, wyłapywać najdrobniejsze sygnały z jego strony i natychmiast na nie reagować. Jeśli tylko psiak zauważy, że jego komunikacja jest dla nas zrozumiała, z ogromną chęcią będzie z niej korzystał!
4. Ucz go reagować na to, co mówisz
Regularny trening psiego mózgu to prosta droga do tego, by zrobić z psa geniusza. Nie chodzi tu jednak tylko o przypominanie mu znanych sztuczek. Warto od czasu do czasu nauczyć psiaka czegoś nowego! Doskonałą rozrywką, która rozwinie umysł czworonoga, może być nauczenie go nazw kilku zabawek i proszenie, by psiak przynosił tę wybraną spośród sterty innych zabawek. Dla wielu psów ta zabawa może okazać się niezwykle trudna. Dla niektórych będzie wręcz kompletnie niewykonalna! Jednak jeśli uda ci się nauczyć swojego psa nazw chociaż dwóch zabawek, to wiedz, że właśnie zrobiłeś z psa geniusza!
5. Niech wie, co się liczy
Psy są wyjątkowo wyczulone na ludzką mowę ciała i gesty. Mają jednak trudności z zapamiętywaniem konkretnych wyrazów. Uczenie psa reagowania wyłącznie na wypowiadane komendy, niezależnie od gestów, jakie przy tym wydajemy, może być więc świetnym treningiem! Zacznij od znanych psu komend, na przykład „siad”, i spróbuj wydawać je w momentach, kiedy twoja mowa ciała mówi psu zupełnie co innego (na przykład podnieś obie ręce do góry). Nauczysz go w ten sposób rozróżniania, co jest dla niego ważną informacją, a co nic nieznaczącym rozproszeniem! Przyzwyczajaj go także do różnych miejsc poza domem, a następnie ćwicz w nich znane komendy. Niech jeżdżące tramwaje, brzęk dzwonka od roweru czy przechodzące po drugiej stronie ulicy psy staną się dla twojego zwierzaka tylko znanym elementem otoczenia, na które nie będzie zwracał uwagi, jeśli będzie miał coś ważniejszego do zrobienia.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
07.11.2024
Jak pomóc zwierzętom przetrwać zimę?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zimą, być może ze względu na święta, często odczuwamy chęć pomagania. Mroźne dni dają się we znaki bezdomnym psom - ale nie tylko im. Jak możesz pomóc zwierzętom zimą?
undefined
16.10.2024
Ludzkie choroby, na które chorują też psy
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wbrew pozorom organizm psa jest bardzo podobny do naszego. Z tego względu typowe, ludzkie choroby można spotkać także u psów!
undefined
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined