17.06.2020
Pizza dla psa. Czy pies może jeść pizzę?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aromatyczna pizza kusi swoim zapachem każdego psa! Jednak czy domowy czworonóg może jeść pizzę razem z nami? I co z brzegami od pizzy?
fot. Shutterstock
Pizza to nieodzowny element imprezy. Ogromna różnorodność składników sprawia, że każdy znajdzie dla siebie idealny rodzaj tego rozpływającego się w ustach placka. Czy pies może jeść pizzę razem z nami? Sprawdźmy!
Z czego zrobiona jest pizza?
Pizza to potrawa z kuchni włoskiej, która zyskała wielkie grono fanów na całym świecie. Tradycyjnie przygotowuje się ją z ciasta drożdżowego, sosu pomidorowego, mozzarelli i różnorodnych przypraw, takich jak oregano czy bazylia. Oprócz tego na pizzy mogą znaleźć się także składniki mięsne, takie jak pepperoni, szynka czy bekon oraz roślinne – oliwki, pieczarki, cebula, czosnek czy ananas. Bardziej ekstrawaganckie wersje tego dania mogą zawierać także jaja, sos śmietanowy, cukinię, ostre papryczki… Praktycznie wszystko, na co mamy ochotę. Również samo ciasto może zawierać różne składniki, w tym cukier służący do lepszego wyrastania placka. Czy pizza będzie odpowiednim przysmakiem dla domowego czworonoga?
Czy pies może jeść pizzę?
Niestety większość składników pizzy nie jest odpowiednia dla domowego czworonoga. Duża ilość sera i tłuszczu może wywołać u wrażliwszych psiaków silną biegunkę, a nawet problemy z trzustką. Większość mięsnych dodatków również zawiera ogromne ilości tłuszczu, a także sól, która w większych dawkach potrafi zaburzyć pracę nerek i układu nerwowego u zwierzaka. Natomiast niektóre roślinne składniki pizzy, takie jak cebula czy czosnek, będą silnie toksyczne dla psa. Dlatego nie powinniśmy podawać psu ani wymyślnych placków, ani zwykłej margherity.
A co z brzegami od pizzy?
Pozbawione składników i sosu, suche brzegi pizzy nie powinny wywołać u psa zatrucia, o ile ciasto nie zostało przyprawione czosnkiem czy cebulą. Trzeba jednak pamiętać, że brzegi od pizzy to ogromna dawka węglowodanów – ich nadmiar w diecie bardzo szybko doprowadzi zwierzaka do niebezpiecznej dla jego zdrowia otyłości! Dlatego nawet jeśli nasz czworonóg próbuje wyżebrać od nas kawałek pizzy lub brzegu, nie powinniśmy mu ulegać. Podajmy mu za to zdrowego gryzaka, na przykład suszonego żwacza lub królicze ucho, który to gryzak zajmie go na czas naszego posiłku.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined