10.02.2018
Jakie są zalety kastracji? Poznaj 5 powodów, dla których warto zdecydować się na ten zabieg
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Często bronimy się przed wykonaniem zabiegu. Warto jednak poznać 5 zalet sterylizacji.
fot. Shutterstock
Nim wymienimy zalety kastracji, wyjaśniamy zamieszanie, jeśli chodzi o nazwy. Sterylizacja to zabieg, który prowadzi do niepłodności. Może to być podwiązanie jajowodów (wtedy zostaje cały układ rozrodczy i cieczka) albo kastracja psa, czyli usunięcie jąder u psów lub jajników u suk (zwykle usuwa się też macicę). W języku potocznym zwykle nieprawidłowo mówimy o kastracji w wypadku samców i sterylizacji w odniesieniu do samic.
1. Stabilniejszy charakter
Wiele osób uważa, że psy po kastracji są ospałe i nie nadają się choćby do uprawiania psich sportów. W rzeczywistości jest jednak odwrotnie – ich charakter staje się stabilniejszy, dzięki czemu lepiej i z większym zapałem wykonują komendy.
Wystarczy przyjrzeć się psom pracującym (np. asystentom i przewodnikom), które zwykle są kastrowane, co pozwala im bez zakłóceń wykonywać obowiązki. Kastracja w połączeniu z terapią behawioralną jest także polecana jako metoda łagodzenia agresji u psów (szczególnie u dominujących i nerwowych samców).
2. Święty spokój z cieczkami
Jeśli wysterylizujemy sukę niehodowlaną, mamy święty spokój z cieczkami. Nie tylko nie musimy troszczyć się o higienę podopiecznej tym okresie, ale także, a może przede wszystkim, nie musimy się opędzać od jej adoratorów. I w konsekwencji nie będziemy musieli troszczyć się o niechciane potomstwo.
3. Dłuższe życie suczek
Są dowody naukowe na to, że prawidłowo przeprowadzona sterylizacja przedłuża sukom życie. Dzięki temu zabiegowi ogranicza się występowanie guzów listwy mlecznej (zwłaszcza jeśli przeprowadzi się go tuż przed pierwszą cieczką) oraz schorzeń układu rozrodczego takich jak ropomacicze. Mniejsze jest też prawdopodobieństwo wystąpienia cukrzycy i schorzeń skóry.
4. Mniej chorób psów
Kastracja powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego, a w związku z tym jest korzystna w wypadku większości jego chorób – przede wszystkim przerostu i torbieli wewnątrzgruczołowych. Całkowicie zapobiega wystąpieniu nowotworu jąder, bo zostają one usunięte, a nowotwór ten zbiera największe żniwo wśród niekastrowanych zwierzaków.
5. Ograniczają lub wykluczają włóczęgostwo
Jeżeli pies staje się bardzo pobudzony w okresie, gdy w okolicy pojawiają się suki w rui, i opiekunom trudno sobie z nim poradzić, usunięcie jąder prawdopodobnie rozwiąże problem. Choć wykastrowane samce są zdolne do kopulacji, w praktyce motywacja seksualna po kastracji jest na tyle mała, że zwykle nie sprawia to właścicielom żadnego kłopotu. (Uwaga: nie dotyczy to ucieczek psa z posesji, bo popęd płciowy zwykle nie jest jedyną ich przyczyną).
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.