04.05.2020
W okresie pandemii koronawirusa też można pomóc schroniskom! Sprawdź, jak to zrobić
Magdalena Olesińska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wiele firm wprowadziło tryb pracy zdalnej. Ale fundacje prozwierzęce nie mogą sobie na to pozwolić. Schroniska dotkliwie odczuwają pandemię koronawirusa, bo są zdane tylko na siebie - wolontariusze nie mogą odwiedzać psiaków. Jak można pomóc w tej sytuacji?
fot. Shutterstock
Pandemia koronawirusa dotyka nie tylko ludzi. Nie jest również obojętna dla zwierząt, zwłaszcza tych bezdomnych, przebywających w schroniskach. Fundacje, które je prowadzą, przeważnie utrzymują się z darowizn i datków, a teraz zostały bez środków. Z dnia na dzień wiele firm, które wspierały schroniska, wycofuje się bądź dotkliwie ogranicza swoją pomoc finansową. Pracownicy przytulisk dla zwierząt zamartwiają się, czy będą w stanie zapewnić swoim podopiecznym podstawowe potrzeby, czy będą mieli czym je nakarmić. Zastanawiają się, czy ich schroniska w ogóle przetrwają pandemię koronawirusa. Brakuje środków finansowych i rąk do pracy, a zwierząt potrzebujących pomocy wciąż jest zbyt dużo. Jak możemy pomóc zwierzętom w schroniskach w okresie pandemii koronawirusa? Oto kilka pomysłów!
Zaadoptuj lub stwórz dom tymczasowy
Oczywiście najlepszym sposobem na pomoc jest adopcja zwierzęcia. Wiele schronisk ich nie wstrzymało, zmieniła się jednak procedura adopcyjna. Jeśli jesteś zainteresowany przygarnięciem zwierzaka, zajrzyj na stronę schroniska, z którego byłbyś gotowy zaadoptować psiaka, by poznać warunki adopcji. Pamiętaj, aby była to przemyślana decyzja!
Jeśli nie możesz zobowiązać się do zabrania zwierzaka na stałe, ale masz odpowiednie warunki i możliwości w danym momencie, to zapewnij jakiemuś psu dom tymczasowy. Wiele fundacji opiera się wyłącznie na siatce takich tymczasów, oferując prowadzącym je osobom pełne wsparcie merytoryczne i finansowe.
Wesprzyj finansowo lub materialnie
Schroniskom ciężko prosić o wsparcie finansowe, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że obecnie wiele osób straciło pracę, a jeśli nie, to w niektórych firmach pracownikom obniżono pensje. W tym czasie z powodu nakazu izolacji społecznej mogliśmy jednak zaoszczędzić pieniądze, które wydawaliśmy na spotkania towarzyskie czy zakupy w galeriach handlowych. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wesprzyj finansowo wybrane schronisko – nawet niewielką kwotą. W obecnych czasach każdy grosz jest na wagę złota – bezdomne psiaki będą ci wdzięczne za każdą złotówkę!
A co, jeśli nie pieniądze? Przejrzyj swoją szafę – być może znajdziesz coś, co tobie już się nie przyda, a w schronisku będzie niezwykle przydatne. Zanim jednak to zrobisz, zadzwoń do wybranego przytuliska lub wejdź na jego stronę internetową. Dzięki temu dowiesz się, czego aktualnie brakuje i jakie są realne potrzeby. Ważne, by pomagać skutecznie, a nie jakkolwiek.
Skorzystaj z naszej grupy „Zwierz w potrzebie”!
Jak pomóc zwierzętom w schroniskach w okresie pandemii koronawirusa? Każdy z nas doskonale wie, jaką potęgę w dzisiejszych czasach ma internet – a zwłaszcza media społecznościowe. Dlatego portal Psy.pl stworzył na Facebooku grupę „Zwierz w potrzebie – społeczna tarcza antykryzysowa” dla wszystkich osób, którym los zwierząt nie jest obojętny. Jej celem jest wsparcie dla schronisk, fundacji, domów tymczasowych i osób prywatnych w czasach COVID-19. Więcej o tej grupie przeczytasz TUTAJ.
Polecane przez redakcję
Reklama
Zobacz powiązane artykuły
08.11.2023
Pomagać, a nie szkodzić. Awantura o psa Czarka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Historia psa Czarka, który miał z warszawskiego przedszkola trafić do schroniska, wzburzyła wielu. Zwłaszcza w internecie. A w rzeczywistości jest kolejnym przykładem na to, jak wiele osób podejmuje działania pod wpływem emocji, nawet nie mając do dyspozycji faktów.
undefined
07.11.2023
Kontrowersje wokół adopcji zwierząt – czy schroniska utrudniają adopcje?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Skąd się biorą kontrowersje wokół adopcji zwierząt? Zwierzęta powinny mieć domy, a schronisko – miejsce na nowe czworonogi. Jednak wiele osób uważa, że pracownicy przytulisk utrudniają proces adopcji. Dlaczego czasem można odnieść takie wrażenie?
undefined
06.11.2023
Miłość od pierwszego... zdjęcia. Adopcja Tosi to historia o wyborze serca
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Adopcja to podróż pełna niespodzianek, emocji i wyzwań, a historia Tosi jest tego doskonałym przykładem. Przezwyciężając trudności, można znaleźć lojalnego przyjaciela na całe życie.
undefined