13.07.2018
W końcu! Południowokoreański sąd orzekł, że zabijanie psów na mięso jest nielegalne
Magdalena Ciszewska
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
To ważny krok w kierunku zakazania handlu psim mięsem w tym kraju. Nareszcie zapadł przełomowy wyrok!
fot. Shutterstock
Zapadł precedensowy i przełomowy wyrok w sprawie wytoczonej przez organizację walczącą o prawa zwierząt właścicielowi hodowli psów przeznaczonych na ubój, prowadzonej w miejscowości
Bucheon w Korei Południowej. Południowokoreański sąd orzekł, że zabijanie psów na mięso jest nielegalne!
Zabijanie psów na mięso jest nielegalne!
W Korei Południowej – kraju, w którym naukowcy po raz pierwszy doprowadzili do sklonowania psa,
charta afgańskiego Snuppy’ego, kraju z wielowiekową tradycją – praktykowane jest równocześnie hodowanie psów na mięso. Zabija się tam w tym celu około 2 mln czworonogów rocznie. Ten okrutny zwyczaj wciąż jest tam podtrzymywany mimo globalizacji, w której wyniku docierają do Korei Południowej informacje o tym, w jaki sposób traktuje się psy w innych krajach.
Choć wielu młodych Koreańczyków uważa, że psów nie należy jeść i że są to pupile (a nie kawałek mięsa), to jednak jedynie mniej niż połowa mieszkańców Korei Południowej jest zdania, że powinien zostać uchwalony całkowity zakaz hodowli psów na ubój.
Nareszcie widać w tej sprawie światełko w tunelu. W końcu, wreszcie i nareszcie południowokoreański sąd orzekł, że zabijanie psów na mięso jest nielegalne! To krok w kierunku zakazania handlu psim mięsem w tym kraju.
Jak doszło do uchwalenia wyroku broniącego psy?
Grupa działaczy Coexistence of Animal Rights on Earth (CARE), organizacji walczącej o prawa
zwierząt, zaskarżyła do sądu właściciela hodowli psów na ubój z Bucheon o „zabijanie bez powodu”,
jak informuje www.nationalgeographic.com.
Sąd w Bucheon uznał, że jedzenie mięsa nie jest powodem do zabijania psów. Zwrócił też uwagę, że właściciel złamał przepisy budowlane i normy higieny. Ostatecznie skazał go na grzywnę w wysokości 3 mln wonów (ok. 10 tys. zł).
To bardzo ważny wyrok, ponieważ to pierwsza decyzja sądu wskazująca, że zabijanie psów na mięso jest nielegalne – powiedział reporterom www.theguardian.com Kim Kyung-eun, prawnik organizacji CARE.
To prawdziwy przełom!
Właściciel hodowli oczywiście odwołał się od decyzji sądu. Jednak to przełomowe wydarzenie. Przypomnijmy: południowokoreański sąd orzekł, że zabijanie psów na mięso jest nielegalne.
Wiele koreańskich i międzynarodowych organizacji walczy o zakaz hodowli psów na mięso. Działają
też na różne sposoby, by nim taki zakaz zacznie obowiązywać, uratować jak najwięcej zwierząt.
Na naszym portalu opisywaliśmy historię Tae Hyung Lee, który przez dwadzieścia lat prowadził hodowlę psów na ubój. Organizacje Human Society International i południowokoreańska Change for Animals Foundation przekonały go do zmiany działalności i teraz uprawia borówkę amerykańską. Uratowano dzięki temu 57 psów. Oby tak dalej!
Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.
Zobacz powiązane artykuły
26.11.2024
Czy agresywny pies już nigdy się nie zmieni? To zależy od ciebie!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Ugryzł, więc jest niebezpieczny? Czy agresywny pies już zawsze powinien być traktowany jak groźne, nieobliczalne zwierzę? Oto prawdziwe historie, które pokazują, że nawet gryzący pies może stać się miłym czworonogiem!
undefined
14.10.2024
Pimpek – historia psa z padaczką, który wciąż czeka na dom
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
W 2023 roku do Fundacji dla Szczeniąt Judyta zgłosiła się Magda, wolontariuszka Szlachetnej Paczki, pomagająca starszej pani i jej niepełnosprawnemu synowi, poruszającemu się na wózku inwalidzkim. Od dłuższego czasu bezskutecznie szukała nowego domu dla Pimpka: „Szukamy osoby lub rodziny, która jest gotowa dać mu miłość i dbałość, jakiej potrzebuje”.
undefined
10.10.2024
Gdzie zgłaszać bezdomne lub znalezione na ulicy psy?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Porzucenia zwierząt nadal zdarzają się bardzo często. Dowiedz się, gdzie zgłaszać bezdomne psy lub takie zwierzęta, które wyraźnie nie mają opiekuna i wymagają pomocy. Zadbaj o nie, aby nie stała się im krzywda!
undefined