REKLAMA
REKLAMA

13.10.2018

Jak bezpiecznie zacząć biegać z psem?

author-avatar.svg

Magdalena Ciszewska

Ten tekst przeczytasz w 4 minuty

Bieganie nie przestaje być modne. Ważne jednak, by uprawiać je z głową, czyli robić to w sposób bezpieczny dla zdrowia. Część osób na przebieżki zabiera swe czworonogi. Podpowiadamy, jak bezpiecznie biegać z psem!

Jak bezpiecznie biegać z psem

fot. Shutterstock

REKLAMA

Bieganie leży w naturze psa. Jeśli nie jest chory lub nie jest staruszkiem, prawdopodobnie, jak prawie każdy czworonożny pupil, uwielbiać hasać na świeżym powietrzu. To pies mobilizuje nas do wyjścia z domu. Tu nie ma zmiłuj, trzeba podnieść się z fotela czy kanapy i wyprowadzić go choćby za potrzebą. A przecież tylko takie wyjścia nie wystarczą. Pies może nas też zmobilizować do biegania. Nim jednak zaczniemy, zastanówmy się, jak bezpiecznie biegać z psem.

REKLAMA

Psy lubią biegać, są długodystansowcami. To oznacza, że bieganie jest dla nich czymś naturalnym – tłumaczy redaktorom portalu www.runtastic.com trener Manuel Kregl.

Jak bezpiecznie biegać z psem?

Przed pierwszą wspólną przebieżką warto się zastanowić nad kilkoma rzeczami. Choćby nad tym, czy zwierzak jest w wieku odpowiednim do biegania, czy jest zdrowy, czy jest dostatecznie wyszkolony, żeby wspólny bieg był przyjemnością, a nie czasem pełnym stresu – i dla ciebie, i dla niego. Spraw, na które warto zwrócić uwagę, jest więcej, dlatego postanowiliśmy przedstawić wam mały przewodnik po tym, jak bezpiecznie biegać z psem.

Wiek się liczy

Kości psa rosną do 9-18 miesiąca życia, w zależności od rasy i wielkości czworonoga. Zatem uprawianie z pupilem forsownych biegów w tym okresie może prowadzić do nieodwracalnych zmian w układzie kostnym. Dodatkowym zagrożeniem jest poruszanie się po twardych powierzchniach, czyli asfalcie czy chodniku. Jeśli więc mamy w domu szczeniaka, na wspólne biegi musimy jeszcze trochę poczekać.

Wielkość i rasa też mają znaczenie

Dalmatyńczyk czy wyżeł węgierski to urodzeni biegacze, podczas gdy rasy brachycefaliczne, czyli te o skróconej kufie (buldog francuskiangielski, mops, bokser czy pekińczyk), mogą mieć problemy z oddychaniem.

Najpierw do lekarza

Tak jak człowiek, który zamierza regularnie biegać, powinien udać się wcześniej do lekarza, by ten sprawdził, czy stan zdrowia mu na to pozwala, tak samo trzeba pójść z psem do lekarza weterynarii w tym samym celu. I nie dotyczy to tylko starszych psów. Także młody czworonóg może cierpieć na chorobę, która wyklucza intensywny trening. W wypadku dużych ras warto zrobić badania pod kątem dysplazji.

Nie od razu maraton

Przez pierwszych kilka miesięcy zwierzak powinien się przyzwyczajać do wspólnego biegania. Dystans pokonywany w ten sposób powinien wynosić kilkaset metrów. Ćwiczmy tak kilka razy w tygodniu podczas spacerów. Z czasem długość pokonywanej biegiem trasy można zwiększać.

Bez dobrego wychowania ani rusz

Szalony czy nieposłuszny zwierzak może stwarzać zagrożenie i dla siebie, i dla nas. Dlatego nim rozpoczniemy wspólne wyprawy biegowe, nasz podopieczny powinien:

  • umieć chodzić na smyczy,
  • reagować na komendy wydawane przez opiekuna,
  • zachowywać się spokojnie w obecności innych psów i ludzi.

Pies musi być spokojny w czasie biegu i skupiony na swym opiekunie. Dlatego najpierw należy ćwiczyć w spokojnym otoczeniu, a dopiero potem można się poruszać w miejscach, gdzie występuje wiele rozproszeń.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Co na niego włożyć

Koniecznie szelki, bo mocowanie smyczy do obroży podczas wspólnego biegania jest dla psa niebezpieczne. Nawet jeśli jest to smycz z amortyzatorem łagodzącym szarpnięcia, to i tak psia szyja będzie narażona na urazy. Smycz powinna mieć długość 2-3 m, bo szczególnie w miejscach publicznych musimy pupila stale kontrolować.

Jeśli chcemy mieć podczas biegu wolne ręce, możemy się zaopatrzyć w pas przekładany przez ramię lub zakładany na biodra, do którego przyczepimy smycz. Pamiętajmy jednak, że mamy wtedy mniejszą kontrolę nad zwierzakiem, jeśli więc nasz pupil lubi zbaczać z wyznaczonej trasy, lepiej trzymać smycz w ręku.

Oczy dookoła głowy

Podczas biegu czeka na psa wiele rozproszeń: dzieci, obce psy, inne zwierzęta, samochody, rowery. Nawet najlepiej wychowany pies może czasem o swym dobrym wychowaniu zapomnieć. Dlatego podczas biegu trzeba go pilnie obserwować i reagować zawczasu, np. zmieniając kierunek biegu i omijając w ten sposób zagrożenie.

Czy to upał, czy to mróz

Najlepiej biegać przy temperaturach od -10 do 15 stopni C. Dlatego jeśli biegamy latem, wybierzmy na to poranek, kiedy jeszcze jest chłodno, lub wieczór, kiedy już nie ma słońca. Nigdy nie biegajmy z pupilem w pełnym słońcu, bo może dostać udaru cieplnego. Psy radzą sobie z upałem dużo gorzej niż my ze względu na ograniczoną liczbę gruczołów potowych.

Jedzenie i picie

I dla siebie, i dla psa zabierzmy wodę do picia. Odpowiednie nawodnienie organizmu jest bardzo ważne. Nie karmmy pupila ani bezpośrednio przed bieganiem, ani zaraz po nim, by nie spowodować problemów z przewodem pokarmowym. Zwłaszcza niebezpiecznego u dużych ras skrętu żołądka.

Przerwa się przyda

Swój plan treningowy dostosujmy do potrzeb czworonoga. Zatrzymujmy się co jakiś czas i pozwólmy mu odpocząć i powęszyć. Jeśli znajdujemy się w bezpiecznej okolicy, dajmy mu trochę pohasać bez smyczy. Reagujmy też na oznaki zmęczenia zwierzaka, takie jak: dyszenie, ciemnoczerwony język czy blade śluzówki.

Jeśli więc zastanawiacie się, jak bezpiecznie biegać z psem, warto zastosować się do tych wskazówek.

Podziel się tym artykułem:

author-avatar.svg
Magdalena Ciszewska

Absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2005 roku sekretarz redakcji miesięcznika „Mój Pies”, a później także autorka tekstów na portalu PSY.PL. W dzieciństwie wychowywała się z suczką owczarka niemieckiego o imieniu Diana.

REKLAMA
REKLAMA
Koty i Psy - E-booki

Pobierz darmowy ebook o rasach psów

Zapisz się na newsletter i odbierz ebook „50 ras w sam raz do kochania” całkowicie za darmo

Zapisz się
REKLAMA
REKLAMA

REKLAMA zniknie za 10s

REKLAMA zniknie za 10s