26.05.2020
12 najgłupszych mitów o psach. Nie wierz w nie!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Nieprawdziwe informacje krążące w sieci i obiegowej opinii mogą zrobić wiele złego. Oto kilkanaście przykładów.
fot. Shutterstock
Czarne podniebienie jest oznaką agresji? Gdy pies je trawę, spadnie deszcz? Wokół psów narosło wiele mitów. Ile w tym prawdy? Poznaj najgłupsze mity o psach, w które nie powinieneś wierzyć!
1. Starego psa niczego nie nauczysz
Starsze zwierzaki uczą się wolniej, ale pies w każdym wieku cierpi na nudę i cieszy się, gdy może pracować z opiekunem.
2. Samiec nigdy nie poturbuje suki
Czasem psi kawaler usiłuje skarcić sukę, która, jak mu się wydaje, przekroczyła granice – jest przy tym dużo warkotu, pisków, a nawet przydarza się kotłowanina, jeśli suka zacznie się stawiać. Nie znaczy to, że pies jest nienormalny – po prostu zachowuje się po psiemu i nie jest dżentelmenem…
3. Nie pozwól psu przechodzić przez drzwi przed tobą, bo cię zdominuje
Ci, którzy tak mówią, mylą skutki z przyczyną. Jeśli nasz pies wlecze nas na smyczy, nie reaguje na polecenia i robi, co chce, jego zachowania nie poprawi to, że będziemy przytrzymywać go przy przechodzeniu przez drzwi. Gdyby nasz pupil był podporządkowany, sam uprzejmie ustępowałby nam w przejściu.
4. Czarne podniebienie mają agresywne psy
Nikt nie udowodnił, że ma to coś wspólnego z prawdą… Ciemne podniebienie ma za to wiele wspólnego z ilością barwników w skórze, dlatego rzadko przytrafia się psom o jasnym umaszczeniu.
5. Nie dawaj psu mięsa, bo jak poczuje krew, to zdziczeje
Być może źródłem tego mitu była teoria, że pies, który dostaje w pokarmie zbyt wiele zwierzęcego białka, może się stać nadpobudliwy. Jednak po zjedzeniu mięsa nasz czworonóg nie przemieni się w krwiożerczego potwora.
6. Żadna suka nie zaatakuje szczeniaka
Nie wszystkie dorosłe psy dobrze tolerują rozbrykane szczenięta. Suki też nie muszą wykazywać macierzyńskich uczuć wobec każdego spotkanego małego pieska; za to mogą próbować skarcić szczenię, jeśli uznają, że przekroczyło ono normy. Nie zmuszajmy więc do kontaktu ze szczeniętami dorosłych psów, jeśli wyraźnie nie mają na to ochoty.
7. Każda suka powinna mieć choć raz szczenięta
Weterynarze podkreślają, że jednorazowa przygoda z macierzyństwem nie zmniejsza ryzyka zachorowania na ropomacicze, a suka, która nigdy nie miała szczeniąt, nie rozumuje po ludzku i nie żałuje, że coś ją ominęło…
8. Psy można szkolić, dopiero gdy skończą rok
Jeśli od początku nie zaczniemy pokazywać pieskowi, że z wykonywania naszych poleceń może mieć korzyści, wylądujemy ze zbuntowanym psim nastolatkiem, którego trudno będzie nauczyć posłuszeństwa.
9. Zanim nakarmisz psa, sam coś zjedz – to pokaże mu, że jesteś wyżej w hierarchii
Kolejny mit dotyczący hierarchii w stadzie. Od tego, że zjemy ciastko, zanim damy podopiecznemu miskę, nie poprawi się jego zachowanie. Jeśli nasze relacje są prawidłowe, to pupil bez problemu pozwoli sobie odebrać miskę, nawet jeśli sami niczego nie zjedliśmy przed jej postawieniem na podłodze…
10. Psom z grzywką nie wolno jej odgarniać, bo oślepną
Wręcz przeciwnie: opadająca grzywka drażni oczy, co może skutkować przewlekłymi stanami zapalnymi. Warto więc ją przyciąć, związać frotką lub podpiąć spinką.
11. Dobrze, że pies na ciebie warczy – to znaczy, że cię ostrzega
Każda sytuacja, w której nasz pies warczy na nas, jest bardzo niepokojąca. Pocieszanie się, że warcząc ostrzega, a nie atakuje bez uprzedzenia, jest stawianiem spraw na głowie. Jeśli doszło już do takiej sytuacji, poszukajmy pomocy behawiorysty, bo znaczy to, że mamy poważny kryzys w relacjach.
12. Gdy pies je trawę, spadnie deszcz
Jakie jeszcze najgłupsze mity o psach można usłyszeć? Gdy pies je trawę, spadnie deszcz. Psy gryzą trawę regularnie, większość raz w tygodniu – musiałoby więc stale padać. Różne były teorie dotyczące przyczyn jedzenia trawy przez psy, ale ostatnio specjaliści są zdania, że to zachowanie naturalne dla gatunku.
Autor: Paulina Łukaszewska
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
05.12.2024
Nadmierne przywiązanie u psa. Jak rozwiązać ten uciążliwy problem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nadmierne przywiązanie psa do opiekuna to nie tylko uciążliwość dla człowieka. Może być także przyczyną o wiele poważniejszych problemów! Jak pracować z psem, który nie może oderwać się od opiekuna?
undefined
03.12.2024
Szelki czy obroża – co jest lepsze dla psa? Wyjaśnia zoofizjoterapeuta
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Odwieczny dylemat psiarzy – co będzie dla psa lepsze? Szelki czy obroża? Co założyć szczeniakowi, a co psu ze skróconym pyskiem? Z pomocą zoofizjoterapeuty rozwiewamy wszystkie wątpliwości!
undefined
03.12.2024
Jak przygotować dom na przyjęcie nowego zwierzęcia domowego
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Przyjęcie nowego zwierzęcia do domu to wielka decyzja, która wiąże się z wieloma emocjami. Niezależnie od tego, czy mówimy o psie, kocie, gryzoniu czy ptaku, przygotowanie odpowiedniego środowiska w domu jest kluczowe, aby zarówno zwierzę, jak i jego opiekunowie czuli się komfortowo i bezpiecznie. Jak zatem krok po kroku przygotować dom na przyjęcie nowego pupila i jakie akcesoria będą niezbędne w codziennej opiece?
undefined