07.04.2023
Wielkanoc z psem. Jak spędzić święta z czworonogiem?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 6 minut
Święta Wielkanocne to czas spędzany w gronie rodziny. Sprzątanie, gotowanie i inne domowe przygotowania do świąt wymagają od domowników dużo uwagi. W końcu wszystko musi być gotowe, kiedy przyjadą goście!
fot. Shutterstock
A jak wyglądają święta Wielkanocne z punktu widzenia naszych czworonożnych przyjaciół? Poznajcie kilka wskazówek, jak uczynić ten czas łatwiejszym i bezpiecznym dla domowych zwierzaków!
Jak wygląda Wielkanoc oczami psa?
Psy lubią, gdy ich życie jest poukładane. Jednak świąteczne przygotowania i wizyta gości nie mają nic wspólnego z bezpieczną codzienną rutyną! Nic więc dziwnego, że wiele domowych czworonogów podczas świąt czuje podenerwowanie, silnie się ekscytuje lub okazuje swoje zdenerwowanie warczeniem na gości! Szczególnie trudne dla psa może być towarzystwo innych, obcych mu psów oraz obecność dzieci. Tym bardziej, jeśli nie zostały one nauczone poprawnego zachowania przy zwierzakach.
Odpowiedzialny opiekun psa powinien zdawać sobie sprawę, jak trudne dla jego pupila jest świąteczne zamieszanie. Nie znaczy to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z zapraszania gości! Spędzając Wielkanoc z psem, należy przede wszystkim wykazać się szczególną wyrozumiałością i sprawić, by święta były jak najmniej stresujące dla czworonoga. Jak to zrobić?
O czym pamiętać, spędzając Wielkanoc z psem?
Co można zrobić, by Wielkanoc z psem była jak najmniej uciążliwa i bezpieczna dla czworonoga? Oto kilka wskazówek!
- W miarę możliwości utrzymaj codzienną rutynę dnia. Szczególnie ważne jest pilnowanie zwyczajowych godzin spacerów. Przyzwyczajony do rozkładu dnia pęcherz psiaka może nie wytrzymać, jeśli przeciągniemy zbytnio sprzątanie czy rodzinny obiad.
- Jeśli na święta przyjeżdżają do ciebie goście, zadbaj, by pies nie poczuł się tym zbytnio przytłoczony. Przede wszystkim poinstruuj dzieci, jak powinny zachowywać się przy zwierzaku. Czworonogowi stwórz bezpieczne miejsce, do którego może się udać, jeśli świąteczny rozgardiasz zbytnio go zmęczy. Może to być klatka kennelowa, w której nikt nie będzie psa niepokoił lub osobny pokój, do którego goście nie będą mieli wstępu.
- Koniecznie poucz odwiedzających cię gości, by nie dawali psu ludzkiego jedzenia ze stołu. Nawet te potrawy, które nie są niebezpieczne dla zdrowia psa, mogą wywołać w jego nieprzyzwyczajonym żołądku rewolucję. Na czas obiadu przygotuj dla psa duży gryzak i podaj mu go w zacisznym miejscu. Dzięki temu czworonóg nie będzie żebrał przy stole przez cały wieczór.
- Większość psów bardzo źle znosi jakiekolwiek przebieranki. Również bliski kontakt fizyczny z obcymi osobami i przytrzymywanie są dla nich bardzo stresujące. Dlatego nigdy nie zmuszaj psa do noszenia przebrań i nie pozwalaj gościom brać go na ręce ani całować. W unikaniu stresujących sytuacji pomoże ci znajomość psiej mowy ciała i sygnałów świadczących o stresie zwierzaka. Dzięki tej wiedzy możesz zauważyć, jakie sytuacje są dla twojego psa niekomfortowe i uchronić go od niepotrzebnego stresu.
Wielkanoc z psem - na co uważać?
W wielkanocny poranek niemal wszystkie rodziny zasiadają do tradycyjnego śniadania… Naszego psa też pewnie zwabią smakowite zapachy kiełbasy i babki. Jednak nie wszystko, co stoi na wielkanocnym stole, będzie dla psa zdrowe. Czym nie wolno częstować psa?
Świąteczne wypieki
Babka, mazurek czy keks mogą być bardzo szkodliwe dla zwierzaka! I nie chodzi tu jedynie o dużą zawartość cukru, który sprzyja nadwadze. Obecne w ciastach rodzynki, nawet w niewielkich ilościach, mogą poważnie uszkodzić nerki zwierzaka. Również znajdujące się w cieście niektóre orzechy, ksylitol i nabiał są szkodliwe dla czworonoga.
Czekoladowe łakocie
Czekolada to dla psa trucizna. Zjedzenie nawet niewielkiej jej ilości może wywołać wymioty, biegunkę, silne odwodnienie, a nawet drgawki i śmierć. Jeśli chcemy szukać wielkanocnych jajek, powinniśmy ukrywać je w miejscach niedostępnych dla pupila. Możemy także poprosić kogoś z dorosłych, by zabrał psiaka na spacer – dzięki temu nasz pupil będzie miał równie atrakcyjne zajęcie! Powinniśmy też od razu wyrzucać wszelkie sreberka i opakowania po słodyczach. Psiak zwabiony atrakcyjnym zapachem może je połknąć i się zadławić lub uszkodzić sobie nimi jelita.
Nie dla psa kiełbasa
W diecie psa powinno się znajdować mięso – ale nie wyroby z naszego stołu. Ogromna ilość soli i przypraw używanych do produkcji kiełbas i wędlin obciąża psie nerki i wątrobę, a duża zawartość tłuszczu może zaburzyć pracę trzustki. Nam zresztą też kupne wędliny nie służą…
Sałatki wielkanocne
Przygotowywane z warzyw i majonezu sałatki z dodatkiem wędliny też nie są odpowiednim przysmakiem dla naszego psa! Może się to skończyć silnym zatruciem, a co najmniej – rozstrojem żołądka.
Nie tylko potrawy mogą zaszkodzić!
Świąteczne dekoracje, szczególnie te złożone z małych kolorowych elementów, dla wielu psów są bardzo interesujące. Pozostawiony bez nadzoru zwierzak może się do nich dobrać, pogryźć je i się nimi zadławić. Również kwiaty, takie jak żonkile i lilie, warto stawiać wysoko, poza zasięgiem czworonoga. Zawarte w nich związki są trujące dla psów!
Czym można poczęstować psa na Wielkanoc?
Na wielkanocnym stole znajduje się kilka przysmaków, które mogą być dla psa bezpieczne i zdrowe. Trzeba jedynie pamiętać, by wszystkie nieznane dotąd psu potrawy podawać w małych ilościach – za dużo nowości może wywołać u psa biegunkę albo wymioty!
Jajko
Świeże ugotowane jajka są w pełni bezpieczne dla psiaków. Mogą więc stanowić wspaniały wielkanocny przysmak! Zawierają wiele wartościowych składników, wysokiej jakości białko i zdrowe tłuszcze. Oczywiście nawet tak cenny element diety podawany w zbyt dużych ilościach naraz może wywołać u psa biegunkę. Jednak kawałek gotowanego jajka dopasowany do wielkości naszego psiaka to przysmak, który możemy podawać pupilowi nie tylko od święta, ale też np. jako nagrodę.
Surowe mięso
Jeśli przy wielkanocnym stole chcemy uraczyć psiaka kawałkiem soczystego schabu, nie krępujmy się! Pod warunkiem że będzie to kawałek odkrojony jeszcze przed przyprawieniem i pieczeniem. Nasi pupile z wielką chęcią zjedzą trochę surowego mięsa, które nie tylko będzie dla nich bezpieczne, ale także bardzo zdrowe. Psu bez obaw możemy też podać mały kawałek surowego łososia, indyka czy kurczaka. Unikajmy jednak ości i kości!
Marchewka
Marchewkę znajdziemy w każdej wielkanocnej kuchni. Jedną lub dwie surowe marchewki odłóżmy dla naszego czworonożnego podopiecznego i podajmy mu do schrupania podczas świątecznego śniadania. Warzywo to możemy także ugotować w nieosolonej wodzie lub na parze – dzięki temu organizm pupila lepiej przyswoi zawarte w nim składniki odżywcze. Większość zwierzaków wprost przepada za tym wyjątkowo tanim i niezwykle łatwym do przygotowania przysmakiem!
Wielkanoc z psem... czy bez psa?
Chcesz zabrać psa na wielkanocny obiad do rodziców? Dobrze się zastanów! Większość domowych czworonogów mając do wyboru wyprawę w gości i udział w świątecznym zamieszaniu lub odsypianie długiego spaceru w ciszy i spokoju bezdyskusyjnie wybierze to drugie... Szczególnie jeśli przy wielkanocnym stole miałyby zasiadać małe, zafascynowane psem dzieci, a pod stołem miałby kręcić się inny psiak uważający twojego pupila za zbędnego intruza.
Dlatego, jeśli twój pies nie cierpi na lęk separacyjny i nie jest fanem takich atrakcji, odpuść mu wątpliwej jakości wycieczkę. Przed wyjściem z domu zabierz go po prostu na ciekawy, męczący spacer, a po powrocie poczęstuj go smacznym gryzakiem. Jeśli natomiast zamierzasz wyjechać na kilka dni na święta, rozważ zostawienie czworonoga w psim hotelu – oczywiście o ile psiak zna i lubi to miejsce. Będzie to szczególnie dobrym wyborem w przypadku psów, które źle znoszą dłuższe podróże albo potrafią zachować się agresywnie w stosunku do obcych osób czy dzieci.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
25.11.2024
Pies to nie prezent! Dlaczego nie należy kupować zwierząt pod choinkę?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to nie prezent - to żywe zwierzę, które zasługuje na kochający dom. Nieprzemyślana decyzja może prowadzić do poważnych problemów i przysporzyć czworonogowi cierpienia. Dlatego zanim sprawisz komuś prezent w postaci psiaka, uważnie przeczytaj ten tekst!
undefined
25.11.2024
Poradnik: Najlepsze prezenty dla opiekuna psa!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz inspiracji na prezent dla miłośnika psów? Twój przyjaciel lub członek rodziny jest doszczętnie zakochany w swoim czworonożnym pupilu, a ty chcesz sprawić mu jak największą radość? Dobrze trafiłeś: tutaj znajdziesz inspiracje na najlepsze prezenty!
undefined
25.11.2024
Jaki prezent kupić dla psa na Święta? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Świąteczne obdarowywanie bliskich to wyraz miłości i troski. Wielu opiekunów psów nie wyobraża sobie świąt bez uwzględnienia swoich pupili w tej radosnej tradycji. Wybierając prezenty dla czworonogów, chcą podkreślić ich wyjątkowe miejsce w rodzinie i wyrazić wdzięczność za codzienną radość, jaką zwierzęta wnoszą do ich życia. To także okazja, by zatroszczyć się nie tylko o najbliższych, ale pochylić się również nad potrzebującymi.
undefined