10 ras psów, które nie gubią sierści


Psy są ekstra, ale psia sierść już nie zawsze. Zwłaszcza gdy znajdujemy ją niemal w każdym zakątku mieszkania i na wszystkich swoich rzeczach, a czasem nawet… w kubku z kawą. Są jednak bardzo sympatyczne psy, które nie gubią sierści, albo przynajmniej gubią ją w minimalnym stopniu.

Kiedyś większość ras liniała dwa razy w roku, teraz warunki życia zwierzaków się zmieniły. Mieszkają w ogrzewanych domach i często linieją mniej czy więcej przez cały rok. Są jednak psy, które nie gubią sierści lub gubią jej niewiele. Co więcej, część z tych ras jest uznawana za hipoalergiczne, co oznacza, że istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, iż wywołają alergię u swych właścicieli czy ich dzieci.

Psy, które nie gubią sierści

Zacząć należy od podstawowej prawdy: wszystkie psy, które mają sierść, przynajmniej trochę linieją, a psy hipoalergiczne wcale nie są pozbawione alergenów. Badanie naukowe z 2011 roku wykazało bowiem, że tzw. psy hipoalergiczne wytwarzają tyle samo alergenów, co niehipoalergiczne. Jednak niektóre rasy linieją mniej niż inne, znacznie mniej. Zatem jeśli nie chcesz mieć wszędzie sierści, ale bardzo kochasz psy, wciąż jest możliwość, byś miał czworonożnego pupila.

Przedstawiamy 10 ras psów (lub grup ras)! Oto psy, które nie gubią sierści lub gubią jej niewiele.

1. Psy dowodne

portugalski pies dowodny
fot. Shutterstock

Zarówno portugalskie, jak i hiszpańskie psy dowodne to rasy, które gubią niewiele sierści, a ich szata jest miękka i kręcona. To psy inteligentne i niezależne, a równocześnie bardzo lojalne wobec opiekuna, co czyni je podatnymi na szkolenie. Były prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama wybrał portugalskiego psa dowodnego ze względu na alergię jednej z córek. Dziś Obamowie mają dwa takie zwierzaki: Bo i Sunny.

Przeczytaj więcej o portugalskim psie dowodnym – KLIK!

Przeczytaj więcej o hiszpańskim psie dowodnym – KLIK!

2. Maltańczyk

maltańczyk
fot. Shutterstock

Te małe, skłonne do zabawy pieski nie zważają na swe niewielkie rozmiary i nie boją się nikogo i niczego. Mają często jedwabistą, długą, białą szatę. Można je też jednak całe życie strzyc „na szczeniaczka”.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

3. Teriery

carin terrier
fot. Shutterstock

To nieprawda, że teriery nie linieją. Wszystkie psy linieją i teriery nie są wyjątkiem. Zwłaszcza gdy chodzi zwierzaki będące mieszańcami tych ras. Jednakże wiele terierów gubi mało sierści, np. cairn terrier, border terrier, boston terrier, welsh terrier i yorkshire terrier. Teriery z reguły hodowano jako psy myśliwskie, więc przed zaproszeniem ich do swego domu upewnij się, że będą miały dość miejsca na eksplorowanie okolicy.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

4. Sznaucery

sznaucer średni
fot. Shutterstock

Wszystkie ich trzy odmiany – małe średnie i olbrzymie – mają szorstką sierść, niewymagającą stałego zajmowania się nią. Wystarczy odpowiednie szczotkowanie. Te mądre i uczuciowe psy potrzebują dużo aktywności, bo znudzony sznaucer to sznaucer skłonny do niszczenia otoczenia.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

5. Basenji

basenji
fot. Shutterstock

Wyhodowane w Kongo do polowania na małą zwierzynę basenji mało linieją i jednocześnie nie wymagają poświęcania dużo czasu na pielęgnację ich szaty. Przy czym nie szczekają zbyt wiele, co czyni je świetnymi psami dla osób preferujących spokojniejsze zwierzęta. Są też inteligentne, przyjacielskie i skłonne do zabawy.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

6. Nagi pies meksykański

nagi pies meksykański
fot. Shutterstock

Wyhodowane w starożytności przez Azteków mogą być małe, średnie lub duże. Jeśli chodzi o sierść, nie mają jej wcale lub jest ona krótka. Rzecz jasna te, które sierści nie mają, również jej nie gubią. Wymagają jednak zwiększonej troski o skórę, jej odpowiednie nawilżanie i chronienie przed działaniem światła słonecznego.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

7. Pudle

pudel
fot. Shutterstock

Psy tej rasy polecane są nowicjuszom w dziedzinie kynologii, także ze względu na to, że gubią sierść tylko w niewielkim stopniu. Wiele osób cierpiących na alergię na psy, jeśli chodzi o pudle, nie odczuwa jej lub odczuwa ją w małym stopniu. Trzeba jednak pamiętać, że ich sierść wymaga dużej troski. Pudle tworzą też rasy hybrydowe, takie jak: goldendoodle (golden retriever i pudel), yorkiepoos (yorkshire terrier i pudel) czy cockapoos (pudel i cocker spaniel).

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

8. Lagotto romagnolo

Lagotto romagnolo
fot. Shutterstock

To jedna z najstarszych ras psów dowodnych i aportujących, dziś specjalizuje się w szukaniu cennych grzybów – trufli. Psy te zyskują jednak coraz większą popularność jako psy do towarzystwa. Są wesołe, nastawione na współpracę z człowiekiem i gubią mało sierści.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

9. Bichon frise

bichon frise na trawie
fot. Shutterstock

Jeśli masz dzieci czy inne zwierzęta niż psy, bichon frise może być rasą dla ciebie. To wesołe psy, dobrze czujące się w towarzystwie dzieci i zwierząt. Ich szata wymaga regularnej pielęgnacji, ale ponieważ psy te mało linieją, oszczędzi nam to trochę pracy przy sprzątaniu. Poza tym te małe psiaki nie zajmują dużo miejsca w mieszkaniu.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

10. Shar pei

shar pei leży na podłodze
fot. Shutterstock

Shar peie gubią bardzo mało sierści. Musimy jednak dbać o ich skórę, przede wszystkim dokładnie wycierać ją po kąpieli czy wtedy, gdy zmokną. Wymaga tego ich bardzo pofałdowana skóra.

Przeczytaj więcej o tej rasie – KLIK!

Autor: Magdalena Ciszewska
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments