Rasy psów

Reklama

Rasy psów domowych

Zatwierdzone przez Związek Kynologiczny w Polsce i FCI rasy psów są bardzo różnorodne. Wśród oficjalnych około 400 ras psów znajdą się zarówno rasy miniaturowe psów, jak i psy olbrzymie, spokojne i energiczne oraz o różnym pierwotnym przeznaczeniu – rasy myśliwskie, sportowe, stróżujące, rasy rodzinne i rasy do towarzystwa. Istnieją także rasy psów nieuznane przez FCI. Różnorodność sprawia, że każdy, kto marzy o rasowym psie, znajdzie wśród nich psa odpowiedniego dla swojej rodziny i potrzeb. Jakie są rasy psów?

Małe rasy psów – najpopularniejsze rasy psów

Wśród ras psów miniaturowych znaleźć można naprawdę małe czworonogi. Najmniejsze rasy psów mogą ważyć zaledwie 2 kilogramy! Do najdrobniejszych psów zaliczają się między innymi:

Miniaturowe rasy psów sprawdzają się doskonale w roli psa domowego. Większość tych psów jest nieagresywna i niezwykle przyjazna. Mają oczywiście swoje wady – wśród ras psów miniaturowych znajdzie się wiele psiaków hałaśliwych czy cierpiących na lęk separacyjny. Na szczęście najmniejsze rasy są chętne do nauki i przy odrobinie zaangażowania opiekuna mogą nawet brać udział w psich sportach, takich jak rally-o czy nosework.

Średnie rasy psów – najpopularniejsze rasy psów

Rasy psów średnich to między innymi rasy myśliwskie takie jak:

Psy myśliwskie mają zazwyczaj bardzo silny instynkt myśliwski, przez co mogą być trudne w szkoleniu i nauce przywołania. Wśród średnich ras psów znaleźć można także teriery typu bull, czyli rasy takie jak:

Należą tutaj też inne teriery i niektóre molosy. Większość z tych ras psów to doskonałe psy rodzinne. W tej bardzo różnorodnej grupie ras psów znajdują się zarówno psy uparte i powolne, jak i energiczne czworonogi chętne do nauki i każdej aktywności. Średnie rasy psów to najpopularniejsze rasy dla osób mieszkających w dużych miastach.

Duże rasy psów – najpopularniejsze rasy psów

Do największych ras psów zalicza się przede wszystkim molosy, takie jak:

Duże rasy psów to także owczarki i psy pasterskie, m.in.:

Większość z tych psów jest na co dzień niezwykle spokojna, a wobec opiekuna bardzo czuła i delikatna. Duże rasy psów mogą mieć silny instynkt obronny i nie tolerować obcych na swoim terenie. Dlatego potrzebują odpowiedniej socjalizacji i pozytywnego szkolenia.

Polskie rasy psów

Oficjalnie uznane przez FCI polskie rasy psów to:

Polskie rasy psów domowych są bardzo zróżnicowane. Niektóre z nich, tak jak PON, są bardzo wszechstronne i mogą być zarówno psem rodzinnym, sportowym, jak i pracującym. Natomiast gończe polskie i ogary to polskie rasy myśliwskie, które muszą mieć zapewnione odpowiednie szkolenie i zajęcie umysłowe.

Chińskie rasy psów

Do chińskich ras psów zalicza się rasy niezwykle efektowne o oryginalnym wyglądzie. Niektóre chińskie rasy mają bardzo bujne owłosienie, tak jak chow chow, mastif tybetański, shih tzu i pekińczyk, inne mogą być zupełnie pozbawione sierści, tak jak grzywacz chiński lub posiadać nietypowe ułożenie skóry, jak shar pei. Niektóre z nich, szczególnie te małe, to doskonałe rasy rodzinne i należą do najpopularniejszych ras psów domowych. Część chińskich ras psów to jednak psy o bardzo trudnym charakterze, a ich szkolenie może być problematyczne.

Niemieckie rasy psów

Wśród ras wyhodowanych przez Niemców znaleźć można najpopularniejsze rasy psów, takie jak owczarek niemiecki, jamniki, rottweiler, doberman, sznaucery i pudle. Niemieckie rasy psów to także psy myśliwskie – posokowce, wyżły i psy gończe. Są to rasy przede wszystkim użytkowe, myśliwskie i pracujące, które wymagają odpowiedniego szkolenia i aktywności fizycznej. Rasy z Niemiec obejmują jednak także kilka ras do towarzystwa, między innymi pomeraniana, pinczera miniaturowego i biewer teriera.

Rasy psów dla dzieci – najpopularniejsze rasy psów

Wiele ras psów sprawdzi się w roli towarzysza dziecka. Małe, rodzinne rasy psów to przede wszystkim maltańczyki, shih tzu, buldożki francuskie, mopsy, pudle, sznaucery i jack russell teriery. Niektóre z nich, tak jak jack russell teriery wymagać będą dużej dawki aktywności i zabawy. Inne są z natury spokojniejsze i nie potrzebują aż takiej ilości ruchu. Przy dziecku odnajdą się także średnie rasy psów, takie jak spaniele, amstaffy, staffiki i beagle’e. Do dużych ras psów rodzinnych zaliczyć można przede wszystkim retrievery, boksera i owczarka niemieckiego. Należy jednak pamiętać, że rasy psów dla dzieci również wymagają odpowiedniego szkolenia. Nie mogą także służyć jako zabawki i nie mogą być wiecznie noszone na rękach czy przytulane na siłę. Nawet najbardziej cierpliwa rasa rodzinna może w takich sytuacjach zareagować gwałtownie, a nawet agresywnie.

Rasy psów z włosem – najpopularniejsze rasy psów

Za rasy psów z włosami uważane są te rasy psów, które nie posiadają podszerstka. Najpopularniejsze rasy z włosem to maltańczyk, york, shih tzu i pudle. Rasy te mogą sprawdzić się u dzieci i osób cierpiących na alergie i astmę – wydzielają znacznie mniej psich alergenów niż psy obdarzone gęstym podszerstkiem, bo nie linieją. Rasy psów z włosem nie są jednak całkowicie hipoalergiczne. Ich ślina i skóra wciąż zawierają białka, które odpowiedzialne są za alergię na psy. Psy z włosami nie są więc idealnym rozwiązaniem dla każdej osoby uczulonej na psy.

Rasy psów agresywnych

Niektóre rasy psów domowych znalazły się w wykazie ras psów uznawanych za agresywne. Wykaz ten obejmuje 11 ras, które w Polsce mogą być utrzymywane wyłącznie w specjalnych warunkach. Do groźnych ras psów należą:

Utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia gminy. Groźne psy nie mogą być spuszczane ze smyczy i powinny być prowadzone w kagańcu.

Nieuznane rasy psów

Nie wszystkie istniejące rasy psów są uznawane przez FCI i ZKwP. Znajdują się jednak w spisie innych organizacji kynologicznych, takich jak American Kennel Club czy Kennel Club in the United Kingdom. Znaleźć tu można popularne rasy psów, takie jak pitbull i buldog kontynentalny, ale również rzadko spotykane rasy – catahoula leopard dog, akbasz i moskiewski stróżujący. Wśród nieuznanych ras psów znalazła się także polska rasa – polski spaniel myśliwski. Na oficjalne włączenie w szeregi ras uznawanych przez FCI nie mogą liczyć krzyżówki międzyrasowe, czyli hybrydowe rasy psów, takie jak labradoodle, goldendoodle, maltipoo, cockapoo i puggle. Krzyżowanie ras psów to domena pseudohodowców, którzy nastawieni są wyłącznie na zysk i nie dbają o utrzymanie ras psów czystej krwi.


null

Bądź na bieżąco

Zapisz się na newsletter i otrzymuj raz w tygodniu wieści ze świata psów!

Zapisz się