16.09.2018
Czy zdrowi rodzice mogą mieć głuche szczenięta? Jak rozpoznać, czy piesek jest głuchy?
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Głuchy pies ma problemy ze zlokalizowaniem dźwięku. Kiedy opiekun go woła, nie reaguje i nie podąża w jego kierunku. Jak rozpoznać zaburzenia słuchu u psa?
fot. Shutterstock
Czy głuchy pies zawsze ma białe umaszczenie? Słuch u psa może i nie jest tak dobry jak u kota, ale jest zdecydowanie lepszy od naszego. Zaburzenia słuchu mogą być wynikiem wad wrodzonych lub skutkiem różnych chorób uszu, np. zapalenia.
Głuchota dość często zdarza się u psów o białym lub łaciatym umaszczeniu. Głuche bywają białe bulteriery, białe boksery, dalmatyńczyki. Dzieje się tak, ponieważ gen powodujący łaciatość ogranicza rozprzestrzenianie komórek pigmentowych w ciele psa. Komórki pigmentowe są potrzebne do prawidłowego rozwoju wewnętrznych struktur ucha, odpowiedzialnych za słyszenie. Nawet zdrowi rodzice mogą mieć głuche szczenięta.
Głuchy pies a umaszczenie marmurkowe
Drugim genem, który może powodować wrodzoną głuchotę, jest tak zwany gen merle, czyli gen powodujący umaszczenie marmurkowe, ale tylko wtedy, jeżeli wystąpi w dwóch kopiach u jednego psa. Pojedynczy gen merle powoduje atrakcyjne, łaciate umaszczenie, spotykane np. u collie, owczarków szetlandzkich i dogów arlekinów.
Gen merle w „podwójnej dawce” może powodować nie tylko zaburzenia budowy struktur ucha, ale i oczu. Jeśli skrzyżujemy ze sobą dwa marmurki lub arlekiny, średnio jedna czwarta szczeniąt może być głucha i/lub ślepa. Dlatego Związek Kynologiczny w Polsce zabrania takich kojarzeń.
Test BAER
Aby być pewnym, że pies nie jest głuchy, trzeba przeprowadzić tzw. test BAER. Specjalny aparat bada reakcje mózgu na dźwięk podawany do ucha. Od niedawna w Polsce badanie to jest dostępne dla zwierząt. Stosunkowo łatwo można wykryć u psa całkowitą głuchotę. Kiedy pies jest odwrócony tyłem, wydajemy nagły, głośny dźwięk, np. klaszczemy albo brzęczymy kluczami (nie rzucamy ich na podłogę, bo nawet głuche zwierzę może zareagować na wibracje podłoża). Jeżeli pies nie zareaguje, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest głuchy. Tym sposobem nie da się jednak stwierdzić głuchoty jednostronnej.
Na wrodzoną głuchotę nie są narażone psy o jednolicie białym umaszczeniu warunkowanym przez inny gen, takie jak owczarek podhalański, samojed, biały owczarek szwajcarski czy westie. Gen ten powoduje biały kolor sierści, ale pozostawia ciemną pigmentację skóry, obwódek oczu i warg.
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
19.07.2024
Bezdomne psy. Jak oswoić nieufnego czworonoga?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Nieufne bezdomne psy potrzebują naszej pomocy – są wygłodniałe i narażone na choroby czy wypadki. A nade wszystko przerażone. Mają za sobą złe doświadczenia i często unikają kontaktów z ludźmi. Jak im pomóc?
undefined
16.07.2024
Jak zrozumieć psa? Rozkodowujemy mowę ciała psów!
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Pies mówi nie tylko głosem – przemawia ogonem, uszami, a nawet sierścią. Dopiero mowa ciała wszystkich części składa się na spójny komunikat. Sprawdźmy, co pupil chce nam przekazać całym sobą.
undefined
14.07.2024
Jak dbać o psa w trakcie upałów?
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W upalne, letnie dni opiekunowie psów powinni przykładać więcej uwagi do zapewnienia im komfortu.
undefined