04.12.2019
Jak wybrać najlepszą rasę psa? Warto odpowiedzieć na te pytania!
psy.pl
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Chciałbyś mieć psa, ale nie wiesz jakiego? Masz jednak przekonanie, że powinien być rasowy. Jak podjąć świadomy wybór? Jak wybrać najlepszą rasę psa?
fot. Shutterstock
Jeśli stoisz przed wyborem psa rasowego, na pewno zapoznałeś się już z wieloma poradnikami w kwestii odpowiedniego dopasowania rasy do człowieka. Wiele z nich ma jednak podstawową wadę: bierze pod uwagę wyłącznie najpopularniejsze rasy, a dodatkowo kieruje się głównie stereotypami. Tymczasem do wielu rodzin pasują psy, o których mało się słyszy. Jak wybrać rasę psa?
Przekleństwo popularności
Rasy stają się popularne z wielu powodów: widać je w reklamach, filmach, biorą udział w szkoleniach i pokazach. Mogą zauroczyć cię ze zdjęć. To wiele mówi o ich wyglądzie, niewiele natomiast o charakterze.
Każda rasa ma mniej lub bardziej wyeksponowane konkretne cechy – nie wszystkie owczarki są tak samo podatne na szkolenie amatora. Co więcej, w rasach również poszczególne psy mogą być pod tym względem „nierówne”, dlatego tak istotny jest wybór nie tylko odpowiedniej rasy, ale też hodowli, w której hodowca jest w stanie dopasować psa do twojego usposobienia i warunków.
Wiele osób wybiera owczarka, kierując się skojarzeniem z Szarikiem albo popularnymi obecnie owczarkami belgijskimi malinois, które często są psami policyjnymi albo wojskowymi. W mniemaniu tych osób owczarek niemiecki lub belgijski jest niemal geniuszem, który wykona każdą komendę. Z drugiej strony słodki jack russell terrier znany jest głównie z robienia sztuczek, zaś border collie – ze swojej wszechstronności i predyspozycji względem sportu. Często ludzie tak myślący zapominają o pracy, którą ktoś musiał włożyć w trening z tymi „genialnymi” psami.
Jak właściwie wybrać rasę psa?
Niestety takie podejście, jakie przedstawiłam powyżej, kończy się problemami. A przecież nie chodzi o to, aby wybrać rasę najmodniejszą, ale – aby z psem przeżyć wspólny czas, który będzie satysfakcjonujący dla obu stron.
Przed wyborem rasy, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań…
1. Jak bardzo w szkolenie zaangażuje się rodzina i na ile mamy wspólne poglądy w tym temacie?
2. Ile dziennie czasu, bez zaniedbywania innych obowiązków, mogę poświęcić psu?
3. Czy jestem skłonny jeździć z psem na fachowe kursy i treningi?
4. Jak wygląda logistyka – kto zostanie z psem podczas wakacji, jak będę podróżować z psem?
5. Jakie finanse mam przeznaczone na psa – nie tylko na zakup, ale i utrzymanie?
6. Co będę robił z psem, jak aktywny jestem, jakie mam zainteresowania?
7. Ile czasu i środków chcę poświęcić na pielęgnację?
8. Jak duża jest moja wiedza na temat psów – w praktyce?
9. Jak wiele mogę wydać na opiekę weterynaryjną, również pod kątem chorób, do których rasa ma skłonności?
Oczywiście to tylko kilka pytań, w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. W ten sposób wybierzesz jednak rasy pod względem charakteru, potrzeb i oczekiwań, a także rozmiarów czy sposobu pielęgnacji. A to już wiele. Potem pozostaje ci wybrać kilka ras, poznać ich przedstawicieli, porozmawiać z właścicielami i hodowcami. Wybór psa rasowego to często wiele miesięcy spędzonych na poszukiwaniach, rozmowach – wszystko po to, by podjąć świadomą decyzję.
Jak to było u nas?
Pierwszy pies – właśnie jack russell terrier – trafił do nas już osiem lat temu, kiedy rasa nie była tak popularna. Podbił nasze serca i mimo tego, że wiele rzeczy zrobilibyśmy inaczej, jest dla nas idealnym psem. Jednakże jako drugiego psa szukaliśmy przedstawiciela innej rasy. Chcieliśmy psa nieco większego, maksymalnie średniego. Odpowiada nam temperament teriera, choć rozpatrywaliśmy też kilka innych ras – niestety, gabaryty tych ras przeważyły o rezygnacji z ich. Zależało nam na psie, który traci mniej sierści (automatycznie – wymaga więcej pielęgnacji), ale nie jest długowłosy.
Chcieliśmy psa sprawnego, zdolnego uczestniczyć w trekkingach po trudniejszych, górskich trasach. I zależało nam na psie przyjacielskim, nastawionym na człowieka; stosunek do psów był na drugim miejscu. W końcu spojrzeliśmy na wybrane rasy pod kątem predyspozycji do chorób. W ten sposób wybór padł na teriera irlandzkiego – rasę mało popularną, odpowiadającą naszym oczekiwaniom i taką, której potrzeby mogliśmy zaspokoić.
Autor: Biały Jack
Psy.pl to portalu tworzony przez specjalistów, ekspertów ale przede wszystkim przez miłośników zwierząt.
Zobacz powiązane artykuły
02.12.2024
Jak wybrać idealną zabawkę dla psa? Podpowiadamy!
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
W sklepach znajdziemy niezliczone rodzaje sznurków, piłek, pluszaków i gumowych zabawek dla psów. Co z tego wybrać dla naszego pupila?
undefined
30.11.2024
Co robić, gdy adoptowany pies przywiązuje się tylko do jednej osoby?
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Pies to istota społeczna. Do poczucia bezpieczeństwa i emocjonalnej równowagi potrzebuje więzi z innymi osobnikami. Im bardziej czuje się zagrożony, tym bardziej szuka oparcia w towarzyszach.
undefined
29.11.2024
5 prostych pomysłów na zabawy umysłowe dla psa
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Szukasz zajęcia, które przełamie nudę i zmusi twojego psa do myślenia? Zaproponuj mu proste zabawy umysłowe! Oto 5 propozycji zabaw, które z łatwością wykonasz w domu.
undefined