13.11.2020
Wnętrostwo u psa. Czym jest wnęter i jak go leczyć?
Aleksandra Prochocka
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wnętrostwo to przypadłość, która nie tylko wyklucza psa z dalszej hodowli – może być także niebezpieczna dla jego zdrowia!
fot. Shutterstock
Występujące u niektórych samców wnętrostwo to wada, która całkowicie eliminuje rasowego psa z dalszej hodowli. Taka nieleczona przypadłość może mieć także poważne skutki dla zdrowia, a nawet życia czworonoga! Po czym poznać psa-wnętra i jak go leczyć?
Na czym polega wnętrostwo u psa?
U szczeniąt tuż po urodzeniu obydwa jądra znajdują się w jamie brzusznej. Stamtąd pod wpływem hormonów zaczynają przemieszczać się przez kanał pachwinowy w kierunku moszny. W tym miejscu powinny znaleźć się najpóźniej w 8. tygodniu życia psa, gdy kanał pachwinowy zaczyna się zrastać. Zdarza się jednak, że jedno lub oba jądra pozostają w jamie brzusznej lub kanale pachwinowym – taką przypadłość nazywa się wnętrostwem.
U jakich psów występuje ten problem?
Wnętrostwo to wada genetyczna, która dotyka najczęściej psów rasowych. Przytrafia się także częściej u psów małych ras, u których jądra zstępują nieco później niż u większych czworonogów. Uważa się, że najbardziej narażone na wnętrostwo są między innymi yorki, chihuahuy, jamniki, pudle miniaturowe, buldogi angielskie i owczarki szetlandzkie. Na występowanie takiego problemu wpływ mogą mieć także czynniki środowiskowe, oddziałujące na sukę podczas ciąży i towarzyszące różnym chorobom stany zapalne.
Czym grozi wnętrostwo?
Pies, u którego nie zstąpiło jedno lub oba jądra, nie wykazuje żadnych specyficznych objawów poza brakiem jądra w mosznie. Jednak niefizjologiczne umiejscowienie jądra może mieć poważne konsekwencje! Nieleczone wnętrostwo często skutkuje złośliwym nowotworem niezstąpionego jądra, skrętem nasieniowodu i przepukliną. Obustronne wnętry są także całkowicie bezpłodne.
Jak leczyć wnętrostwo u psa?
By postawić taką diagnozę, konieczne jest przeprowadzenie badania usg, które pomoże zlokalizować niezstąpione jądro. U bardzo młodych psów, u których kanał pachwinowy nie uległ jeszcze zrośnięciu, można stosować terapię hormonalną, która w niektórych przypadkach okazuje się skuteczna. U starszych psów jądro, które nie znalazło się w mosznie, musi zostać chirurgicznie usunięte. Jeśli problem dotyczy obu jąder, konieczne jest przeprowadzenie kastracji. Jest ona jednak wskazana także w przypadku jednostronnego wnętrostwa – pozostawione jądro narażone jest na skręt nasieniowodu. Ten zabieg powinien być przeprowadzony w momencie, gdy pies zakończy swój rozwój fizyczny.
Specjalista do spraw żywienia psów, zoopsycholog, wolontariusz w Schronisku na Paluchu. Absolwentka studiów magisterskich na Wydziale Nauk o Zwierzętach, SGGW.
Zobacz powiązane artykuły
13.12.2024
Poznaj 4 naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Zdrowe gruczoły okołoodbytowe u psa nie sprawiają żadnych problemów. Dlatego niektórzy opiekunowie mogą nawet nie zdawać sobie sprawy z ich istnienia. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy gromadzi się tam wydzielina, co z kolei prowadzi do zaczopowania kanalików. Co wtedy robić? Poznaj naturalne sposoby na czyszczenie zatok okołoodbytowych!
undefined
12.12.2024
Głuchy pies. Dlaczego pies nie słyszy i jak sobie z tym radzić?
Ten tekst przeczytasz w 9 minut
Niektóre psy głuchną wraz z wiekiem, jednak głuchota może być także wadą wrodzoną. Po czym poznać, że pies nie słyszy i jak można ułatwić sobie życie z głuchym psem?
undefined
09.12.2024
Jak spacerować z psem?
Ten tekst przeczytasz w 5 minut
Po co psu spacer? Jak często wyprowadzać czworonoga? Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym, jak spacerować z psem!
undefined